HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
22 Ekim 2021 Cuma Saat: 08:30

Alfa Lipoik asidin sağlımızdaki yeri…

Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ömer Faruk Barçak, antioksidan kaynağı olan Alfa Lipoik asidin sağlığımızdaki önemine dikkat çekti.
Alfa Lipoik asidin sağlımızdaki yeri…

Uzm. Dr. Ömer Faruk barçak konuyla ilgili verdiği bilgide şunları söyledi, “Alfa Lipoik Asit, son yıllarda adından en çok söz ettiren besin desteklerinden birisi. Temel görevi şekerin yakılması ve onun kalbe, beyne, kaslara güç vermek için enerjiye dönüştürülmesidir. Vücutta çok az miktarlarda üretilebilen bu besin öğesinin yiyeceklerle ya da besin desteği olarak alınması zorunludur. Alfa Lipoik Asit yetersizliğinde vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi toplayamayacaktır ve muhtemelen sizi yaşlandıran hücresel süreçler hızlanacaktır.

Ispanak, pazı, brokoli, karnabahar ve sığır etinde bulunuyor

Besinlerle aldığınız şekerin enerjiye dönüştürüldüğü yer hücrelerin enerji üretim merkezleri olan mitokondrilerdir. Hücrelerin ihtiyaç duyduğu enerjinin üretildiği bu enerji üretim fabrikaları şeker ve yağları ATP olarak bilinen enerji bombalarına dönüştürür. Vücudunuzda bulunan trilyonlarca mitokondrinin ürettiği enerjinin toplamı size güç veren, sizi yaşatan güçlü, üretken kılan enerjinin de kaynağıdır. Mitokondrilerde enerji üretim süreçleri ne kadar hızlı ise o kadar çok şeker ve yağ yakılmakta ve enerji üretiminde maksimum düzeye ulaşılmaktadır. Alfa Lipoik Asit işte bu hücresel enerji üretim süreçlerini hızlandıran ana unsurdur. Daha çok Alfa Lipoik Asit demek daha fazla miktarda enerjinin daha hızlı üretilmesi demektir. Yeni tanıştığımız ama yeteneklerini öğrendikçe daha çok sevdiğimiz bu mucize besin unsuru ıspanakta, pazıda, brokoli, karnabahar ve sığır etinde bol miktarda bulunur.

Güçlü bir antioksidandır

Alfa Lipoik Asit aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidan gücü ne E-vitaminin ne de C-vitaminin gücü ile kıyaslanabilir. Suda ve yağda aynı zamanda eriyebilen, bu nedenle de hücrenin hemen her yerinde görev üstlenebilen tek antioksidandır. C ve E vitamini ile Co-enzym Q10 ve Glutatyon gibi diğer antioksidanlar arasında güçlü bir antioksidan ağ oluşumunu da destekler. Diğer antioksidanların vücutta kullanılırlıklarını arttırır.

Şeker hastalarına gerekir

Alfa Lipoik Asit, şeker hastalarında oluşan sinir sistemi sorunlarını geciktirir veya hafifletir. Bu hastalarda oluşan sinir hasarının yol açtığı dayanılmaz ağrıları ve uyuşukluk hissini azaltabilir. Yapılan araştırmalar bu besin unsurunun şeker hastalarında düzensiz kalp atımını da önleyebileceğini göstermektedir.Alfa Lipoik Asit yaşlanma sonucu oluşan bellek sorunlarını geciktirmekte, katarakt riskini azaltmakta, beyin felci olasılığını da önlemektedir. Yeni çalışmalar bu maddenin karaciğer fonksiyonlarını güçlendirdiğini ve bu organın toksinleri temizleme yeteneğini artırdığını da düşündürmektedir.

Yaşlanmayı geciktirir

Alfa Lipoik Asit, cilt yaşlanmasını geciktirmede ve ciltte yaşlanma sonucu oluşan kırışıklık, kuruma, pörsüme gibi sorunları tedavi etmede de son derece etkili bir antioksidandır. Ağız yolu ile kullanılması veya kozmetik ürünler içerisinde cilde uygulanması ciltteki yaşlanma belirtilerini ertelemektedir. Son yıllarda üretilen pek çok anti-aging ürününün içinde yer alması bundandır. Berkeley Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada Alfa Lipoik Asit ve L-Carnitin’in birlikte kullanımının, hücrelerin yaşam süresini uzatabileceği ortaya çıktı.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Alfa, Lipoik, asidin, sağlımızdaki, yeri…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler