HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
27 Ekim 2021 Çarşamba Saat: 11:12

ODÜ’lü Söylemez’den önemli çalışma…

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, 2021 “Bilim Kadınları İçin” ödülüne layık görülen Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Elemanı Doç. Dr. Saniye Söylemez’i tebrik etti.
ODÜ’lü Söylemez’den önemli çalışma…

Kadınların bilime katkısını desteklemek amacıyla UNESCO ve Loreal işbirliği ile hayata geçirilen “Bilim Kadınları İçin” programının 2021 yılı kazananları arasında Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Elemanı Doç. Dr. Saniye Söylemez de yer aldı.

Türkiye’de ödülü alan dört bilim kadınından biri olan Söylemez, Alzheimer teşhisinde mevcut yöntemlere alternatif yeni nanoenzim temelli sensörlerin uygulanabilirliğinin araştırılması ve yeni bir yaklaşım sunmak için geliştirdiği "Fulleren Temelli Nanoenzim: Alzheimer Teşhisi İçin Yeni Bir Yaklaşım” projesi ile Fiziki Bilimler alanında 2021 “Bilim Kadınları için” programı ödülüne layık görüldü.

Akdoğan: Genç araştırmacılara örnek..

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, UNESCO-Loreal iş birliği ile gerçekleştirilen 2021 “Bilim Kadınları İçin” programı ödülüne layık görülen Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim elemanı Doç. Dr. Saniye Söylemez’i makamında kabul etti.

Akdoğan, “Alzheimer hastalığının teşhisi noktasında geliştirmiş olduğu projesi ile 2021 “Bilim Kadınları için” programı ödülüne layık görülmesi ve bu ödülü alan Türkiye’deki dört bilim kadınından biri olması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Üniversitemiz öğretim elemanının gerçekleştirmiş olduğu nitelikli çalışmaları sonrası elde ettiği bu başarı üniversitemizin bilim dünyasında bir adım daha öne çıktığının önemli bir göstergesidir. Bilimsel çalışmalar yürüten genç araştırmacılarımıza örnek teşkil edeceğine inandığım başarısından dolayı Doç. Dr. Saniye Söylemez’i tebrik ediyor, bilime katkı sağlayacağı yeni çalışmalarında kendisine başarılar diliyorum.” dedi.

Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden Doç. Dr. Saniye Söylemez, ödüle layık görülen "Fulleren Temelli Nanoenzim: Alzheimer Teşhisi İçin Yeni Bir Yaklaşım" projesiyle asetilkolin tayini için enzimleri taklit eden katalitik aktiviteye sahip nanoenzimlerin sensör sistemlerinde kullanım potansiyelini inceliyor. Böylelikle asetilkolinin tayini konusunda doğal enzimlerle karşılaştırıldığında düşük maliyet, zorlu ortamlara dayanıklılık ve yüksek kararlılık gibi birçok avantajı bulunan sistemlerin geliştirilmesini hedefliyor.
Doç. Dr. Saniye Söylemez; Alzheimer teşhisinde mevcut kullanılan yöntemlere alternatif yeni tasarım nanoenzim temelli sensörlerin uygulanabilirliğinin araştırılması ile yeni yaklaşım sunmak için çalışıyor. Genç bilim kadını, ilgili araştırma kapsamında geliştirilecek sensör sistemi ile Alzheimer teşhisine yardımcı olarak hastalığın ilerlemeden önleminin alınmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.


Ordu Olay

Bu haber toplam 170 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler