HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
18 Kasım 2021 Perşembe Saat: 08:30

Glutatyon nedir, tedavisi var mıdır?

Glutatyon, vücudumuzun ürettiği önemli antioksidanlardan biridir. Üç aminoasitten oluşur: Glutamin, Glisin ve Sistein.
Glutatyon nedir, tedavisi var mıdır?

Sağlıklı kalmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanmanın etkilerini azaltmak, bağışıklığı kuvvetlendirmek ve kronik enflamasyonun kontrol altına alınması glutatyon düzeylerinin yüksek tutulmasıyla ilişkilidir.

Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ömer Faruk Barçak; glutatyonun doğal olarak vücutta üretilen bir madde olduğunu, ancak glutatyon seviyesi yaş, kötü beslenme, alkol, sigara, ilaçlar, toksik maddeler ve çevresel faktörler nedeniyle gittikçe azaldığına işaret ederek şunları söyledi, “Günümüzde, oksidatif stres denilen insanların birçok hastalığa yakalanmasını kolaylaştıran durum gün geçtikçe çok insanı etkisi altına alıyor. Devamlı olarak kimyasallara maruz kalmak hormonal bozukluklara, erken yaşta kanserlere ve daha birçok soruna sebep oluyor.

Bu risklerin çözümlerinden biri ise vücutta bulunan doğal glutatyon seviyesini arttırmak veya takviye etmektir. Vücut tarafından üretilemeyen C vitamini ile kombine edildiğinde, enfeksiyon hastalıkları tedavi edilebilmekte, bağışıklık sistemi desteklenmektedir.

Vücutta glutatyon neden azalır?

Vücuttaki glutatyon miktarında azalmaların meydana gelmesi içsel sebepler ya da dış (çevresel) faktörler nedeni ile olabilmektedir. İç faktörler; DNA onarımı, bağışıklık sistemi, oksidatif stresten korunma gibi sebepler neticesinde vücudun glutatyona olan ihtiyacının artması sebebi ile meydana gelmektedir.

Dış faktörler ise, vücudun gün içerisinde maruz kaldığı toksik maddeler sebebi ile vücuttaki glutatyon miktarının düşmesi neticesinde olmaktadır. Dış faktörler şu şekilde sıralanabilir; Aseton ve diğer çözücüler, Parasetamol, Ağır metaller, Böcek öldürücü ilaçlar, Paketli gıdalar içerisinde bulunan gıda katkıları, Yapay tatlandırıcılar, Gıda boyaları, Sigara dumanına maruz kalma, Ev temizlik ürünleri, Alkol, Mutfakta kullanılan kimyasal araç gereçler, Klorlu su, Röntgen ışınları, Fotokopide kullanılan kartuş boyaları, Yetersiz beslenme, Kronik stres, Aşırı egzersiz, Depresyon, Endişe ve kaygı…

Glutatyon eksikliği nelere sebep olur?

Glutatyon eksikliğinde vücutta bazı problemler yaşanabilmektedir. Bu etkiler şu şekilde sıralanabilir; Vücuttaki stres düzeyi artar. Karaciğer vücuttan atması gereken yağı atamaz. Bu sebeple karaciğer yağlanması meydana gelir. Vücudun bağışıklık sistemi çöker. Kişiler daha kolay bir şekilde hasta olur. Hastalıklar ağır bir şekilde seyreder. Vücutta kanserli hücrelerde artış görülür. Vücutta toksik maddeler yok edilemeyeceği için bu maddeler ciddi derecede artar. Kemoterapi gören hastaların vücudunda glutatyon oranı azaldığında hastalar tedavi amaçlı aldıkları ışınlardan zarar görürler. Kandaki şeker oranı düzenlenemediği için kişilerde şeker hastalığı görülür. Glutatyon eksikliğinde damarlarda tıkanmalar ya da daralmalar görülebilir. Bu durum kalp hastalıklarına neden olur.

Glutatyon’un kullanım alanları nelerdir?

Fibromiyalji, Kronik yorgunluk sendromu, Her türlü enflamatuar (iltihaplı) romatizmal hastalıklar (romatoid artrit, ankilozan spondilit, vb.), Dejeneratif nörolojik hastalıklar: Parkinson Hastalığı, felç (inme), ALS, multipl skleroz (MS), Alzheimer hastalığı, vb., Sigara ve alkolün zararlı etkilerini gidermek, Kemoterapi ve radyoterapi sonrası hastanın daha hızlı toparlanması için (destek tedavisi olarak), Diyabet ve insülin direnci varlığında, Cilt hastalıkları, psöriasis, cilt leke ve kırışıklıkları, akne, Kas performansını arttırmak amacıyla, Sporcu desteği olarak

Kısacası, kaliteli ve sağlıklı bir yaş alımı için glutatyon desteğine herkesin ihtiyacı vardır.

Glutatyonun tedavisinin faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücreleri korur, yeniler, yaşlanma belirtilerini geciktirir. Daha genç ve canlı görünen bir cilt sağlar. Uyku apnesi tedavisinde kullanılır. Periferik arter hastalığı olan insanlarda mobiliteyi arttırır. Oksidatif stresi azaltır. Yağlı karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltır. Yaşlı bireylerde insülin direncini arttırır. Periferik arter hastalığı olan insanlarda mobiliteyi arttırır. Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır. Otoimmün hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur. Kontrolsüz diyabetin etkisini azaltır. Solunum hastalığı semptomlarını azaltır.

Glutatyon tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Bilinen bir yan etkisi yoktur. Zaten vücudumuzda bulunan bir bileşiğin yoğunlaştırılmış şekli olduğu için herhangi bir yan etki gözlenmez.

Glutatyon tedavisini kimler kullanamaz?

Kanser tedavisi gören hastalar aktif kemoterapi ve radyoterapi gördükleri dönemde glutatyon tedavisi alamazlar. Ancak hastanın tedavisi bittikten sonra bedenin hızlı bir şekilde toparlanması için, glutatyon çok faydalıdır. Hamile ve emziren anneler. Çocuklar (ancak belli rahatsızlıklarda doktor kontrolünde uygulanmaktadır.)

Glutatyon tedavisi nasıl yapılır?

Glutatyonun vücuda alınarak aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmasının en başarılı yolu damar ile vücuda alınmasıdır. Uygulama ağrısız olarak damar yolu ile yapılır. Toplamda 10 ya da 15 dakika gibi kısa sürede gerçekleşmektedir.

Glutatyon ağız yolu ile alınamaz. Çünkü bu tarz bir uygulamada midede etkisini tamamen yitirir ve herhangi bir faydası olmaz.

Glutatyonun damar yolu ile alınması sayesinde direkt bir şekilde kana karışmaktadır. Bu şekilde vücutta bulunan serbest radikaller ile hızlı bir şekilde savaşmaya başlayacaktır. böylelikle vücut hücreleri koruması da sağlanmış olur.

Glutatyon tedavisi kaç seans?

Uygulama ilk yapıldığı zaman en az 5 seans devam edilmesi önerilmektedir. Bu seanslar da haftada 1 ya da 2 kere olacak şekilde programlar düzenlenir.

İsterlerse tek seanslık şekilde de uygulamalar yapılmaktadır. Bunun yanında ayda bir kere olacak şekilde de seanslar düzenlenmektedir.

5. seansın da bitimi ile tüm etkiler belirgin bir şekilde görülmektedir. Bu uygulama istendiği zaman tekrarlanabilen bir uygulamadır. Kişiler tedaviye devam etmeseler de uygulamanın etkisi 2 ile 4 ay arasında sürecektir.

 Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 320 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Glutatyon, nedir, tedavisi, var, mıdır?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler