HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

Ülkede vaka artıyor, Ünye’de düşüyor…

Koronavirüs vakası ülke çapında 20 binlerden hızlı bir artışla 80 binlere dayanmışken, Ünye’deki vaka sayısı ise düşüyor.
Ülkede vaka artıyor, Ünye’de düşüyor…

Ünye’de geçtiğimiz hafta 976 olan koronavirüs aktif vaka sayısı bu hafta 275 azalarak 701’e geriledi.

Ünye Devlet Hastanesi’ndeki hasta sayısında da artış yok, durağan seyrediyor. Hastanede bu hafta tedavi gören hasta sayısı 25, yoğun bakımdaki hasta sayısı 15, entübe hasta sayısı ise 5 olarak belirtildi.

Koronavirüsü ve kış dönemini rahat atlatmak için aşının önemine vurgu yapılarak, aşı sırası gelen vatandaşların Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezlerine giderek aşılarını olabilecekleri ifade edildi.

Türkiye genelinde son iki hafta içinde 20 binler seviyesinden hızla yükselerek 80 binlere dayanan koronavirüs vaka sayısına rağmen Ünye’deki vaka sayısında düşüş yaşanıyor. Ünye’de geçtiğimiz hafta 976 olan koronavirüs aktif vaka sayısı bu hafta 275 azalarak 701’e geriledi. İlçedeki vaka sayısındaki düşüş memnuniyetle karşılanırken, bunun rehavete dönüşmemesi, maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesi, aşı olmayanların aşılarını mutlaka yaptırmaları, hatırlatma dozu vakti gelenlerin de hatırlatma dozlarını geç kalmadan yaptırmaları gerektiğine dikkat çekildi.

Hastaneye de olumlu yansıyor

Ünye’de düşüşe geçen vaka sayısı hastaneye de olumlu yansıyor. Hastanedeki hasta sayısı artmazken, durağan bir seyir yaşanıyor. Ünye Devlet Hastanesi’nde geçen hafta koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 25, yoğun bakımdaki hasta sayısı 15, entübe hasta sayısı 5 iken bu hafta tedavi gören hasta sayısı 25, yoğun bakımdaki hasta sayısı 15, entübe hasta sayısı 5 olarak durağan seyretti.  İlçede şu anda1.603 kişinin temaslı olarak evlerinde izole edildiği belirtildi.

Bayanlardaki oran daha yüksek…

Aktif vakaların erkeklerde büyük çoğunluğu öğrenci ve çalışma hayatının içinde aktif olarak bulunan 10-14, 30-34, 15-19 yaş aralığında görülüyor. Bayanlarda ise aktif vakaların büyük çoğunluğu 15-19, 25-29 ve 10-14 yaş aralığında görülürken şuan ki aktif vakaların yüzde 51’ini bayanlar, 49’unu ise erkekler oluşturuyor.

En güçlü silah aşı…

Ünye’de 111 bin hedef nüfusun yüzde 87,43’üne tekabül eden 103 bin kişi 1. doz, yüzde 81,86’sına temsil eden 97 bin 811 kişinin 2. doz, 45 bin 881 kişi 3. doz ve 10 bin 583 kişi 4. doz aşı oldu. Hatırlatma dozlarının mutlaka yapılması istendi.

Koronavirüsü atlatmak için aşı şart

Koronavirüsü ve kış dönemini rahat atlatmak için aşının önemine vurgu yapılarak, aşı sırası gelen vatandaşların Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezlerine giderek aşılarını olabilecekleri ifade edildi.

Diğer taraftan maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesine bir kez daha dikkat çekildi.

3. doz aşı olanlar temaslı sayılmayacak

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar ile 2 doz aşı olduktan sonra 3. doz aşılarını olan vatandaşların temaslı olarak izole edilmeyeceği, aktif vakalarda ise 3. doz aşısını olan vatandaşların bir hafta karantinada kalınacağı bildirildi.

Gençler aşıya mesafeli davranıyor

Ayrıca, mevcut aktif vakaların büyük çoğunluğunu aşıya direnç gösteren genç nüfusta yoğunlaştığı bildirilerek, yaşanan kış mevsimi sürecinde gençlerin mutlaka aşı olması gerektiği belirtildi.

Filyasyon ekibi sürekli sahada

Sahada aralıksız mücadele veren filyasyon ekibinin son bir haftada 1.285, toplamda ise 70 bin 207 kişiyi taradığı belirtildi. Buna göre filyasyon ekiplerinin Ünye’nin yarısından çoğunu taradığı ifade edildi. Ünye’de bugüne kadar koronavirüse yakalanan 25 bin 145 kişinin tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi.

0452 223 12 88 numaralı telefonu arayın

Vatandaşların en ufak bir covid belirtisinde Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nün 0452 223 12 88 numaralı Covid 19 İletişim Merkezi hattından aramaları istendi. Bu numarayı arayan vatandaşların evine sağlık ekipleri gelerek tarama, test yapıyor; gerekirse hastaneye götürüp getirme işlemleri gerçekleştiriyor.

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 181 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ülkede, vaka, artıyor, Ünye’de, düşüyor…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler