HABER ARAMA
  • DOLAR5,8898
  • EURO6,5827
  • ALTIN241,7351
  • BIST 10096.142
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
7 Kasım 2018 Çarşamba Saat: 16:03

“Organ bağışı sevaptır”

Ünye Müftülüğü Vaizesi Nihal Önel, “Bir insana can vermeniz, kan vermeniz, hayat vermeniz onun yaşaması için ona yardımcı olmanız çok büyük bir sevaptır.” dedi.
“Organ bağışı sevaptır”

Ünye Müftülüğü Vaizesi Nihal Önel,  “Organ Bağışı Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlen programda organ bağışının önemine değinerek, “Ayette, ‘Her kim ki bir insanın hayatını kurtarırsa bütün insanlığı yaşatmış gibidir’ buyuruyor. Bir insana can vermeniz, kan vermeniz, hayat vermeniz onun yaşaması için ona yardımcı olmanız çok büyük bir sevaptır.” dedi.

Ünye Devlet Hastanesi’nde Organ Bağışı Haftası kapsamında düzenlenen “Umutlar Sizinle Filizleniyor” adlı programda organ bağışının insan hayatındaki önemine dikkat çekildi.

Ünye Devlet Hastanesi Yöneticisi Güray Yılmaz, “Yaptığımız organ nakillerinin yüzde 80’ini genel olarak canlıdan canlıya vericilerle gerçekleştiriyoruz. Canlıdan canlıya yapılan organ nakillerinde Türkiye birinci sırada gelmekte. Ama özellikle beyin ölümü gerçekleşmiş kadavradan canlıya nakilde ise ülkemiz çok gerilerde” diyerek bu alanda farkındalık oluşturmak gerektiğini vurguladı.

Ünye Devlet Hastanesi Doku ve Organ Bağış Koordinatörü Songül Baykal, organ bağışının, kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmak üzere izin vermesi olduğunu belirterek, "Kişinin hayatta iken organ bağışı yapmış olması vasiyet değeri taşıdığından, ailelerin daha rahat karar vermesine yardımcı oluyor.”diyerek hayattayken organ bağışı yapma kararının önemli olduğunu söyledi.

Ünye Devlet Hastanesi konferans salonunda “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” etkinlikleri kapsamında “Umutlar Sizinle Filizleniyor” adlı program düzenlendi.

-“Canlıdan canlıya organ nakillerinde Türkiye birinci sırada”-

Ünye Devlet Hastanesi Yöneticisi Güray Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, organ bağışına ihtiyacın gün geçtikçe artığına dikkat çekti.

Türkiye’de canlıdan canlıya organ bağışının yüksek olmasına rağmen, kadavradan organ naklinin çok gerilerde olduğunu belirten Yılmaz, “Son dönemde ülkemizde organ bağışına olan ihtiyaç giderek artmakta. Günümüzde yıllık ortalama 25 bin kişi ülkemizde organ bağışı beklemekte. Sağlık Bakanlığı olarak biz ise yıllık 5 bin organ bağışı gerçekleştirmekteyiz. Yaptığımız organ nakillerinin yüzde 80’ini genel olarak canlıdan canlıya vericilerle gerçekleştiriyoruz. Canlıdan canlıya yapılan organ nakillerinde Türkiye birinci sırada gelmekte. Ama özellikle beyin ölümü gerçekleşmiş kadavradan canlıya nakilde ise ülkemiz çok gerilerde. Bizim amacımız insanlarda farkındalık yaratmak.” dedi. 

-“Herkes çevresini bilinçlendirmeli”-

Bağış konusunda herkesin çevresini bilinçlendirmesi gerektiğini ifadene eden Güray Yılmaz, organ bağışının hangi şartlarda yapılabileceğini şöyle açıkladı:

“Organ bağışını kabul eden bir bireyin organ bağışçısı olabilmesi için vefatının yoğun bakım şartlarında olması gerekiyor. Bir kişi hastanede, acil serviste, iş hayatında, evinde hayatını kaybederse o kişinin organları kullanılamıyor. Bu organların kullanılıyor olabilmesi için hayatta ve yaşıyor olması gerekiyor. Bu yüzden beyin ölümü gerçekleşmiş kimselerin organlarını kullanılabiliyor. Beyin ölümü tanısı koymak çok zor ve bir uzman kurul tarafından koyuluyor. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanda yaklaşık 24-48 saat içerisinde tamamıyla ölüm hali gerçekleşiyor. Daha önce organ bağışını yapan bir kişi yoğun bakım şartlarında vefat ettiğinde ailesinden izin almak gerekiyor. Vefat eden kişi organ bağışında bulunmuş olsa da ailesi onay vermeden bağış alınamıyor.  Ben organ bağışı konusunda herkesin çevresini bilinçlendirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.”

-“Ülkemizde 136 nakil merkezi var”-

Ünye Devlet Hastanesi Doku ve Organ Bağış Koordinatörü Songül Baykal, ülkemizde 136 organ bağış nakil merkezi olduğunu belirterek, “Türkiye’de yıllık 25 bin kişi organ bağışı beklerken vefat ediyor. Ama liste eksilmiyor. Çünkü her geçen gün listeye yeni bireyler ekleniyor. Listemizde en çok nakil bekleyen böbrek hastaları, sonrası karaciğer, kalp şeklinde devam ediyor. Bakanlığımız organ naklini kesinlikle destekliyor. Ülkemizde 136 nakil merkezi var bu gerekten büyük bir sayı.” diye konuştu.

-“Ne kadar bağış, o kadar kaliteli yaşam demek”-

Organ bağışı bekleyen insan sayısının çok olduğunu vurgulayan Baykal, şunları söyledi:

"Türkiye'de organ bağışı bekleyenlerin sayısı maalesef çok. İnsanların ölümden sonra işlerine yaramayacak organlarıyla başkasına yaşam vermesi kadar güzel bir şey yok. Organ nakli bekleyen birçok insan diyalize girerek hayatlarını harcıyor. Çocuklar oyun oynayamıyor, okula gidemiyor, yetişkinler çalışamıyor. En kötüsü acı çekiyor ve bir süre sonra ölüyor. Organ bağışı için Ünye'de görüşmediğimiz kişi kalmadı. Öğrencilere eğitimler verdim. Toplu ya da bireysel eğitimlerden asla vazgeçmem. Bu sayede yüzlerce kişinin beynindeki organ bağışına ilişkin olumsuz düşüncelerini yok ettik. Şunu fark ettim ki insanlara direkt, 'Organlarınızı bağışlar mısınız?' diye sorduğumda iletişim kopuyor ve gerisi gelmiyor. 'Genelde ne düşünüyorsunuz?' diyorum. Olumsuz cevaplara yönelik sorular sorup ikna kabiliyetimi devreye sokuyorum. Sonuçta insan ve duygu yüklüyüz. Ne kadar bağış, o kadar kaliteli yaşam demek.”

-“18 yaşını doldurmuş herkes bağışta bulunabilir”-

Organ bağışının, kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmak üzere izin vermesi olduğunu ifade eden Baykal, "18 yaşını aşmış, akıl ruh sağlığı yerinde, mümeyyiz olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organ nakli sadece bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı olarak yaşamını yitirmiş ve ailesi de izin verdiği takdirde alınır. Kişinin hayatta iken organ bağışı yapmış olması vasiyet değeri taşıdığından, ailelerin daha rahat karar vermesine yardımcı oluyor.” dedi.

-“Müslümanların bir yarış halinde olması gerekiyor”-

Programda sunum yapan Ünye Müftülüğü Vaizesi Nihal Önel, organ bağışının dini boyutu ile ilgili değerlendirme yaptı.

Önel, Müslümanların organ bağışı konusunda yarış içerisinde olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“İnsan hayatı çok kıymetlidir. İnsan, şerefli bir varlıktır. Kuran’ı Kerim’deki ayetlere baktığımızda organ nakli ile ilgili bize ışık tutacak birçok ayeti kelime vardır. Maide Suresi 32. Ayette, ‘Her kim ki bir insanın hayatını kurtarırsa bütün insanlığı yaşatmış gibidir’ buyuruyor. Yani sizin bir insana can vermeniz, kan vermeniz, hayat vermeniz, onun yaşaması için ona yardımcı olmanız çok büyük bir sevaptır, önemli bir konudur. Yine ayeti kerimede, ‘iyilik ve takva konusunda yarışınız’ buyruluyor. Biz Müslümanlar olarak üzerimize düşen görevleri yapıp, toplumumuzun, insanlığımızın bütün problemlerine elimizden geldiği kadar katkı sunmak zorundayız. Hele ki bu mesele insanın canıysa, hayatta kalması gibi önemli bir konuysa tabi ki bütün insanlığın, Müslümanların bir yarış halinde olması gerekiyor.”

-“Müslüman olup olmaması problem teşkil etmiyor”-

Bağışlanan organın kime nakledildiğinin problem teşkil etmediğini vurgulayan Önel, “İnsanların kafası ‘en çok ben organımı bağışladığımda organımın nakledildiği kişi günahkarsa bunun sorumluluğu var mı?’ diye düşünüyor. Ama tabi ki yok. Çünkü duygu, düşünce, ahlak, inanç gibi manevi duygular organların biyolojik yapısına bağlı olmadığı gibi, siz organ nakli yaptığınızda bir kişilik nakli yapmıyorsunuz.  Siz bir insana organınızı verdiğinizde o kişinin günahkar olup olmaması, hatta Müslüman olup olmaması sizin manevi ve uhrevi yapınızla ilgili bir problem teşkil etmiyor.” diye konuştu. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 398 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Organ, bağışı, sevaptır”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler