HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
24 Ağustos 2019 Cumartesi Saat: 15:42

Randıman “Buram buram Ünye kokuyor”

Randıman filminde rol alan, Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Salih Kalyon, filmi için “Bu filmle buram buram Ünye, buram buram fındık kokan bir film izleyeceksiniz.” dedi.
Randıman “Buram buram Ünye kokuyor”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesi"nde, 13 proje arasında seçilerek büyük başarıya imza atan Ünyeli yönetmen Mehmet Hoşnut’un ‘Randıman’ adlı sinema filmi çekimleri devam ediyor.

 “Randıman” adlı film “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesi”nde 13 yönetmen arasında seçilerek başarıya imza atan uzun metrajlı sinema filmi olarak dikkat çekmişti.

Yönetmenliğini Mehmet Hoşnut'un, Genel Yönetmenliğini Emrah Saltık'ın, Senaristliğini Kerim Aydemir’in yaptığı sinema filminin çekimleri Altınordu İlçe Merkezi ve Karaoluk Şelalesi'nin ardından Ünye Tekkiraz, Yeşilkent Mahalleleri ve ilçe merkezinde devam ediyor. 

Ordu'nun aile yapısı ve kültürünü işleyen komedi filminde Bilge Yalçınkaya, Cezmi Baskın ve Feriha Eyüpoğlu  gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

Sevilen oyunculardan Salih Kalyon da sinema filminde rol alarak karşımıza çıktı.  

Randıman filmi için “Buram buram Ünye kokuyor” yorumunu yapan Salih Kalyon, “Ünyeliler filmi izlediğinde işte bizim Ünye burası diyecekler.” dedi.

-“Ünye’de neden görkemli bir kültür merkezi yok?” -

Kalyoncu, sanatın ve kültürün aktarılabilmesi için şehirlerde merkezlere ihtiyaç duyulduğunu, Ünye ilçesinde de böyle bir merkezin olmamasının eksik olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Ünye’de neden görkemli bir kültür merkezi yok. Bunu kim yapacaktır? Özel müteşebbis para kazanmak için işletmeler yaptı. Ama kültür, sanat, edebiyat ve tiyatro. Avrupa niye Avrupa, Batı niye Batı, niye ileri. Niye ‘Türk konuşur. Batılı yazar" diyoruz. Avrupa’nın her kasabasında dahi Kültür Merkezi var. Bunu devlet yapıyor. Devletinde görevi odur zaten. Ekmek gibi, su gibi, diğer ihtiyaçlar gibi insanlara beynini beslemek içinde bu binaları da devlet yapacak. Nasıl ki kilise, cami yapılıyorsa o oranda kültür merkezi de yapacak.”

-Ünye ve fındık kokan bir film -

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesi"nde 13 proje arasında seçilen ‘Randıman’ filmindeki rolüne ilişkin Kalyon, “Filmde Ünye ile direk bir bağlantım yok. Çünkü ben hikayede bir reklam ajansı sahibiyim. Reklam ajansındaki müşterilerim, benden öyle bir hikaye bekliyorlar ki buram buram Anadolu koksun diyorlar. Buram buram yöre koksun.”dedi.

“Bu filmde buram buram Ünye, buram buram fındık kokan bir film izleyeceksiniz.” diyen Sanatçı Kalyon, şunları söyledi:

-“Ünye batı şehri, Karadeniz’de farklı bir şehir” -

“Ünyeliler filmi izlediğinde işte bizim Ünye burası diyecekler. İnsanlar bu filmde güzel bir aşk filmi izleyecekler. Arka planda da fındık olacak, fındığın sorunları olacak ve Ünye şivesi olacak. Ünye gerçekten çok farklı. Konumu ile Bebek’e benziyor. Sıradan bir Karadeniz, bir Trabzon, bir Rize değil. Burası batı şehri. Karadeniz’de farklı bir şehir, İstanbul’da gibi hissediyorsunuz. Mimarisi ile dokusuyla, apartmanları ile insanları ile. Yani batının bir parçası.”

-Karadenizli sinemacılar çıkınca… -

Ünye ve Ordu başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nin şehirlerinin son yıllarda sinema ve dizilerde çekimlerin yapıldığı mekanlar olarak tercih edilmesini Salih Kalyon, şöyle değerlendirdi:

“Çok geç kalınmış bir çaba bu. Yıllar önce yapılmalıydı ama ülkemizde ekonomik sorunlar, ulaşım sorunları, mekan sorunlar gibi etkenler film çekimleri için Karadeniz Bölgesi’nin geç keşfedilmesine neden oldu. Randıman filmi için 1 aydır ekip burada ama 3-4 gün çalışılabildi bir ayda yağmurdan dolayı. Bizde yıllar önce Fırtına’yı çektik Karadeniz’de, orada da öyle sorunlar nedeniyle bir süre sonra diziyi İstanbul’a taşımak zorunda kaldık. Çalışma ve çekim koşulları engelliyor. O yüzden bu maliyetleri arttırıyor. Bir ekip en az 100 kişi, bu ekibin bir gün burada kalması, bu ekibin oteli, konaklaması ve zaman. Kilometre sürekli çalışıyor. Her şey prodüktöre yazıyor. Sonuçta bu iş kar zarar skalasına vurulduğunda hangi taraf ağır basıyor diye değerlendiriliyor.

Bizde uzun yıllar Doğu filmleri yapıldı. Neden çünkü Doğulu sinemacılar sinemaya el atmışlardı. Yılmaz Güney Doğu’dan çıktı Doğu’da çekti, Doğu’nun sorunlarını anlattı. Karadenizli sinemacılar çıkınca da Karadeniz sorunlarını anlatacak, o yarayı anlatacak. O yüzden her şey ihtiyaçtan doğuyor. Demek ki bugüne kadar ihtiyaç duyulmamıştı.”

-Ünye şivesi beyaz perdeye taşındı -

Filmin Genel Yönetmeni Emrah Saltık da filmde işlenen Ünye şivesine ilişkin şunları söyledi: “Ünye’ye bir önceki geldiğimde fark etmemiştim. Hatta bana söylediklerinde Ünye’nin şivesi mi var demiştim ki ben Ünye’ye 3 yıl önce gelip Ünye’de zaman geçiren biriyim. Ama varmış, bende gördüm. Ekibi buna motive etmek bayağı zor oldu. Özel bir çalışma yaptık. Hatta Cezmi Baskın bayağı zorlandı. Ama bütün oyuncularımız buna motive oldu. Ünye’de kendi şivesini perde de gördüğü zaman çok heyecanlanacak. Buna inanıyorum. Başka bir şiveyi duymak, sinemada bir ilki yapmak bizim açımızdan çok önemli. Yönetmenimiz Mehmet Hoşnut’ta o anlamda bir öncülük etti. Buranın yapımcıları çok güzel bir şeye imza attı bakıldığında. Sinemada bir ilki başarıyorlar. İlk defa bilinmeyen yerel bir şive perdeye taşınıyor.”

2020 Şubat ya da Mart ayında vizyonda...

Saltık, filmin 2020 yılı mart ayı gibi vizyona girmesinin planlandığını belirterek, “Periha abla, Cezmi Baskın gibi çok değerli oyuncularımız buna eşlik ettiler. Bakıldığında birinci sınıf, perdeye yakışan, izleyiciyi şaşırtan, aşkı ile romantizmi ile komedisiyle güldürüsü yer yer draması ile fındığın kendisini değil, sorunlarını tanıtan hali ile mükemmel bir iş çıkacak ortaya. Ben çok severek bu işin içindeyim ve hiçbir sorun görmüyoruz. Randıman filmi 2020 yılının şubat sonu veya mart ayında izleyici ile buluşacak.” diye konuştu.

 Ünye Kent Haber

Bu haber toplam 2.013 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Randıman, “Buram, buram, Ünye, kokuyor”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler