Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’deki Mukaddes Emanetler(1)
17 2009 Pazartesi 08:49
yasar.karaduman@gmail.com

Mukaddes Emanetlerden birkaç parça Ünye’de..


Ramazanda  ziyarete açılması gündemde..


 


Mukaddes Emanetlerden birkaç parçanın Ünye’de olduğu bilgisine ulaştığımız zaman çok şaşırdım. Biraz araştırdığımızda atmışlı yıllarda yaşayanlar bu emanetlerin varlığından haberdar idiler ve korunduğu tarikat evinde Ramazanlarda ziyaretçilere açıldığını söylediler. Bunların ne olduklarını nereden nasıl Ünye’ye geldiğini bu güne kadar neden çok bilinmediğini araştırdık ve emanetleri elinde bulunduran ailenin de onayını alarak bulduklarımızı sizlerle paylaşmaya karar verdik.


 


Her şey bir yangınla ortaya çıktı.


Biz bu emanetlerden muhafaza edildiği evin bir akşam yanması üzerine bilgi sahibi olduk. Bu daha önce Ünye’de ziyarete açılmış olan “Sakalı Şerif” ten farklı idi ve bugüne kadar muhafaza edildiği evde mensup olduğu tarikat üyelerinden başka çok kimse bilmiyordu. Çamurlu mahallesinin  arka sokaklarının birinde ağaçların arasında kalmış bir evde muhafaza ediliyordu..


Bu hikayeye başlamadan önce bugünkü bölümde adı geçen ve bugün İstanbul’da Topkapı Sarayında muhafaza edilen ve Ramazan ayında tüm İslam aleminin ziyaret için İstanbul’a akın ettiği Mukaddes Emanetler ne demektir, nerden gelmiştir, nelerdir onlara bakalım, gelecek sayıda Ünye kısmını yazarız.


 


Mukaddes Emanetler ne demektir.


Kutsal emanetler  Topkapı Sarayı”nın hazine dairesinde saklanan, başta Peygamberimiz olmak üzere çocuklarına,  dört halifeye ve kutsal olarak bilinen kişilere ait eşyalardır.. Bunlar güçlü bir dinî saygı uyandıran müslümanların manevi yönden değer verdiği, eşyalardır.


Yakınında bulunanlar peygamberimiz'e ait eşyaları bir hatıra olarak sakladılar. Peygamberimizin giydiği ayakkabıdan kullandığı silahlara, dayandığı asadan, dökülen saçlarına kadar ona ait her şeyi toplkadılar. Sahabelerin özenle korudukları bu emanetlerin büyük bir bölümü nesilden nesile aktarılarak 16. yüzyıla kadar ulaştı. 1517 yılında  Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethedip, hilafeti devralmasıyla  İstanbul'a getirildi.


Yavuz Sultan Selim, 1517'de Mısırfethedip Kahire'ye girince halifeliği de devralmış mukaddes emanetleri teslim alarak İstanbul’a göndermiştir..
Mukaddes emanetler, önce saraydaki silahtar hazinesi, revan köşkü gibi yerlerde muhafaza edildikten sonra Has Oda olarak bilinen bu bina II. Mahmud'un Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe Sarayına taşımasıyla, tamamen mukaddes emanetlere tahsis edilmiştir. Böylece Hırka-i Saadet Dairesi adını almıştır. 


Bu eşyalar nelerdir?


Bu eşyalar, üzerinde Hz. Muhammed”in ayak izinin bulunduğu bir taş, Hz. Muhammed”in bir dişi, Hırka-i Şerif, denilen Hz. Muhammed”in hırkası, Hz. Muhammed”e ait bir çift nalın, bir seccade veyay, Peygamberin mektubu,  mühürü, Kabe’nin anahtarları, olukları örtüleri, biri Hz. Şuayyıb’a ait iki asa, Hz. İbrahim”in kazanı, Hz. Davud”un kılıcı, Hz. Nuh”un tenceresi, Hz. Yusuf”un gömleği, dört Halifenin sarıkları, İmam Hüseyin”in gömleği, Hz. Ebubekir”in seccadesi, Halife Osman”ın elyazısıyle bir Kuran-ı Kerim, Cafer Tayyar”ın kılıcı, Halit bin Zeyd”in kılıcı, Kabe”nin anahtarı ve bunların dışında kutsal olduğu bilinen kişilere ait bazı altın eşya ve Hz. Yunus'un gömleği, Hz. Da-vut'un kılıcı, Hz. Ebu Bekir'in seccadesi, imam Hüseyin'in gömleği, Dört Halife'nin sarıkları, tespihleri ve kılıçları, Cafer-i Tayyar'ın kılıcı, Halid ibn-i Zeyd'in kılıcı, Halife Osman'ın el yazması bir Kur'an'ı, Kabe'nin anahtarı, altın yağmur oluğu ve başka islam ulularından kalma eşyalar, silahlar ve sancak-ı şerif gibi şu eşyalardan oluşmaktadır.


 


Sakal-ı Şerifler 
Sakal-ı Şerif’in yüzlerce camide, hatta aileler elinde bulunması “Acaba hepsi Peygamberimize mi  ait? ” sorusunu akla getirmiştir. Peygamberimiz tıraş olurken sahabe ondan bir hatıra alabilmek için  saçının ve sakalının bir telinin bile yere düşmesine izin vermiyordu. Onun için Sakal-ı Şerif’ bu kadar çoktur. Sadece Topkapı Sarayı’nda 63 Sakal-ı Şerif  vardır.


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de toplam 1818 adet Sakal-ı Şerif bulunmaktadır...


Bunlardan 422’si İstanbul’da, 153’ü Bursa’da, 98’i İzmir’de, 87’si Yozgat’ta, 83’ü Balıkesir’de, diğer kısmı da farklı illerimizde muhafaza edilmektedir
Bugün İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Mukaddes Emânetler bölümünde altmışa yakın Sakal-ı Şerif bulunmaktadır. Bunlardan yirmi dört kadarı altın ve kıymetli taşlarla süslü mahfazalarda veya sedef kakmalı kutularda saklanmaktadır. Bu Sakal-ı Şeriflerden başka Anadolu’nun ve diğer İslâm ülkelerinin pek çok yerinde bulunan Sakal-ı Serîfler Müslümanlar tarafından  korunmakta, mübarek gün ve gecelerde ziyaret edilmektedir.. 
Gelecek hafta: Ünye’deki Mukaddes Emanetler (2)Bu Haber 2921 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI