Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Yerel Tarih Grubu
6 Kasım 2009 Cuma 19:06
Ünye Tarih Araştırma Grubu ÜyeleriA. Kabayel, A.D. Varilci
Avukat Hasan Öztürk, Araştırmacı Orhan Bora, Eğitimci Murat Yılmaz, Ağabey Habip Öztürk ve diğerlerinin anısına…


Yerel Tarih Grupları Projesi kapsamında 1992 yılında başlatılan çalışmalara, aralarında Ünye’nin de bulunduğu beş bölge seçildi. Tarih Vakfı’nın koordinatörlüğünde yürütülen bu çalışmalar gereği, Ünye Yerel Tarih Grubu oluşturuldu.

Ünye Yerel Tarih Grubunun kuruluşu

Çanakkale, Mersin, Buldan ve Antakya ile aynı dönemde kurulan Ünye Yerel Tarih Grubu, öncelikli bölgeler arasındaydı. Tarih Vakfı bu projeyle Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kentin tarihi ve kültürel dokusunun korunmasını amaçlıyordu. İlk etapta tarih bilincine sahip sivil girişimlere ihtiyaç vardı. Bu eğilimde olan kişi ve kurumlar arandı. Yerel tarih çalışmalarını gündeme sokarak, yürütülen sivil girişimlerle ve resmi kuruluşlarla bağlantıya geçildi. Bu şekilde Yerel Tarih Grupları İletişim ağı kuruldu.

Ünye’nin seçilmesinde diğer önemli etken, kentin tarihsel yapısının tümüyle elden çıkmamış olmasıydı. Akabinde Ordu ve Samsun’u da kapsayan Yerel Tarih Grupları oluşumu genişleyerek Karadeniz’e ve tüm ülke sathına yayıldı.

Başta Rockefeller Vakfı olmak üzere birçok yabancı vakfın teknik ve mali desteğiyle başlatılan bu projelerin arkasındaki destek asla gizli tutulmadı. Zaten ABD ve AB fonlarından yararlanan ülkemizde ve Ünye’de çok sayıda kurum ve kişi bulunmaktadır. Yeri geldiğinde bu konuya da değineceğiz.

Yerel Tarih Projeleri ülkemizde yaygınlaşarak belli bir olgunluğa kavuştuktan sonra, Afrika ülkelerine yöneldi. Ülkemizde başlayan çalışmalar ise, Yerel Tarih Grubu yahut başka isimler altında halen sürmektedir.

Yerel Tarih Grubu’nun kurulması Ünye’de başta Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Fakülte yönetimi, basın mensupları, öğretmenler ve diğer meslek gruplarından geniş bir katılımla gerçekleşti. Başlangıçtan itibaren tarih öğretmeni Aynur Tan hanımefendi bu çalışmalarda görev üstlendi. İstanbul’da bulunan Ünyelilerin katkıları sağlandı. Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Mukaddes Orçun, Emine Çavuşoğlu ve Nur Tezel bu oluşumda etkili oldular.Başlangıçta yer alan Ünye Yerel Tarih Grubu Üyeleri
1 Ümmet KANDOĞAN Ünye Kaymakamı
2 Mehmet TÜRK Ünye Belediye Başkanı
3 İsmail Hakkı KARA Ünye Ticaret Odası Başkanı
4 Nedim DİKMEN K.T.Ü. Ünye T.B.Fak.Dek.Yrd.
5 Şakir GÜREL H. TV Gen.Yayın Yön.
6 Şenay TEZEL H. TV ( YTG Basın Sorumlusu)
7 Hakan KORKMAZ Flash Radyo Sahibi
8 Sinan KORKMAZ Anadolu Öğr. Lis. Müd. Yrd.
9 Onur ODABAŞI Emekli Öğretmen
10 Yakup HALICI Mimarlar Odası Başkanı
11 Fatma KIROĞLU Türkçe Öğretmeni
12 Eren DOKGÖZ İnşaat Mühendisi
13 Nadi ÇOLAKOĞLU Ticaret Borsası
14 Hasan ÖZTÜRK Avukat
15 Nezaket GÜVEN Ünye Kütüphane Müdiresi
16 Ayfer GÜVEN Anadolu Lis.Müd.Yrd.
17 Hüseyin HATİPOĞLU Bilgisayar Öğretmeni
18 Hüseyin AKBULAT İnşaat Mühendisi
19 Mehmet KIYAK Bakırcı Ustası
20 Osman GÜR Metal İşleri Öğretmeni
21 Kader KARAKUŞ Muhasebe Öğretmeni
22 Murat YILMAZ Muhasebe Öğretmeni
23 Gönül YILMAZ Emekli Öğretmen
24 Atilla ATABEK İşletme Sahibi
25 Sultan TATAR Muhasebe Öğretmeni
26 Emine DOKGÖZ İşletme Sahibi
27 Sabire KÜÇÜKOĞLU Ev Hanımı
28 Seyhan İHTİYAROĞLU Ev Hanımı
29 Ayla BİLGİN Ev Hanımı
30 Safiye ELLİBEŞ Ev Hanımı
31 Aynur TAN Tarih Öğretmeni
32 Zerrin GÜMÜŞ Mimar
33 Emine Alkan KABADÜZ Muhasebe Öğretmeni


İlk dönem Ünye Yerel Tarih Grubu çalışma toplantısında.

Ünye Yerel Tarih Grubu Projeleri

Ünye Yerel Tarih Grubu’nun projelerini, Tarih Vakfı’nın koordinatörlüğünde ve Vakıf ile doğrudan ilişkisi olmayan çalışmalar adı altında iki dönemde mütalaa etmek gerekir.

Uygulanan ilk proje 21 – 23 Temmuz 2000 tarihli "Dünden Bugüne Ünye Sergisi”dir. Projenin amacı Ünye’nin geçmişiyle geleceği arasında köprü kurmaktır. Genç kuşaklara geçmişi anlatırken, Ünye'deki renkli yaşanmışlığa dikkat çekmek, belli yaştakilere nostaljik anlar yaşatmaktır. Ünye’nin kentsel değişiminin yansıtıldığı sergide, Ünye’nin eski halinin unutmaması ve sahiplenilmesi amaçlanmaktadır. Büyük şehirlere taşınarak Ünye’nin tanıtımının yapıldığı bu çalışmalarda, kentin zengin geçmişine vurgu yapılarak, kaybolan değerlerin korunması yolunda destekler aranmıştır.

Proje ekibi olarak; koordinatör Aynur Tan, diğer görevliler Eren Tokgöz, Arzu Sırmabıyık, Ayfer Güven, Umay Avanoğlu, Gülay Birben, Gönül Yılmaz ve Murat Yılmaz’dır.
Danışman Ekip ; Yüksel Baş, Orhan Bora, Nadi Çolakoğlu ve Belma Terzioğlu’dur.
Çalışma Ortamını Destekleyip Geliştirecek Ekip ; Ünye Kaymakamı Ümmet Kandoğan, Ünye Belediye Başkanı Mehmet Türk, Ünye Hizmet TV Genel Yayın Yönetmeni Şakir Gürel’dir.
Diğer Destek Grupları ; Yerel Tarih Bayanlar Grubu, Yerel Tarih Gençler Grubu ve Yerel Tarih Öğrenciler Grubu’dur.

Sözlü Tarih Çalışmaları ise, ilk proje Dünden Bugüne Ünye Sergisi’nden önce başlayıp uzunca bir dönem devam etmiştir. (Halen devam etme eğilimindedir.) Ünye’de farklı meslek erbaplarıyla ve ileri yaştan kişilerle karşılıklı söyleşilerden oluşur. 1998’de ses kaydıyla başlayan görüşmeler 70 yaş üzeri ve Ünye’den göç etmiş Ünyelilere öncelik vermektedir. Bu kişilerin tanıklığında eski Ünye’ye tanıklık eden ve yaşanmışlıkları içeren görüşmelerin bir bölümü Ünye Hizmet TV’de yayınlanmıştır. Bu değerli çalışmalar öğretmen Aynur Tan yönetiminde gerçekleştirilmiştir. Avukat Hasan Öztürk, Hüsrev Yürür, Terzi Şerif Öztürk gibi bu söyleşilerde yer alan Ünyeli büyüklerimizden bir kısmı bugün aramızda yoktur, ebediyete intikal etmişlerdir.

Proje Ekibi ; Aynur Tan, Şakir Gürel (Ünye Hizmet TV Genel Yayın Yönetmeni), Şenay Gürel ( Sunucu) ve kamera ekibidir.

Danışmanlar ; Orhan Bora, Yüksel Şahin, Nadi Çolakoğlu’dur.

Kaybolan Meslekler ; Çapulacılık (ihraç edilirmiş), Semercilik, Dokumacılık (peştemal - ev tezgahlarında), Çömlekçilik (ihraç), Şarapçılık (ihraç), Gemi inşaası (Kalafatçılık), Tabakçılık (deri tabaklama - ihraç), Tarakçılık, Makaracılık, Bakırcılık üzerinde uzun soluklu sözlü tarih çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Haftaya:
Ünye Yerel Tarih Grubu’nun diğer projeleri


Bu Haber 5805 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI