Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Yerel Tarih Grubu Projeleri (İlk Dönem)
13 Kasım 2009 Cuma 11:12
ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU AHMET DEYA VARİLCİ - AHMET KABAYEL
İki döneme ayrılan Ünye Yerel Tarih Grubu projelerinin Tarih Vakfı koordineli ilk dönem çalışmaları şunlardır:

1- Dünden Bugüne Ünye Sergisi, 21 – 23 Temmuz 2000
2- Ünye Yerel Tarih Grubu Toplantısı, 15 Mart 2001 (Konuşmacı; Aynur Tan)
3- Proje Geliştirme Toplantısı, 29 – 31 Mart 2001 (Konuşmacı; Burçak mardan, Funda Çelebi)
4- “Çınarın Gölgesinde Cumhuriyet Meydanı”, Temmuz 2001
5- Ünye Genç Yerel Tarih Grubu Projeleri, Mart 2003
6- Ünye Yerel Tarih Grubu çevre Gezileri, Nisan – Haziran 2003
7- “Ünye’de Toplumsal Yaşam” fotoğraf sergisi, Temmuz 2003


İlk gerçekleştirilen proje, 21 – 23 Temmuz 2000 tarihli "Dünden Bugüne Ünye Sergisi” adlı projedir. Detaylarını geçen yazıda belirttiğimiz bu projenin ardından Ünye Yerel Tarih Grubu her ay bir yahut iki toplantı yaparak üyeler ve öğrencilerle birlikte arasında çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiştir. 2001 Yılının Mart ayında yapılan iki toplantı Grubun proje üretimi açısından önemlidir. Özellikle ikinci toplantıda Tarih Vakfı Yerel Tarih Grupları Proje Koordinatörlerinin de katılımı sağlanarak, Çınarın Gölgesinde Cumhuriyet Meydanı projesi çalışmalarına başlanmıştır.

Ünye Yerel Tarih Grubu Toplantısı (29 Mart 2001)
Burçak Madran ve proje koordinasyon sorumlusu Funda Çelebi katıldığı toplantıda, daha önce üzerinde çalışılan “Orta Çarşı”, “Ünye Evleri”, “Kaybolan Zanaatlar” gibi konular değerlendirildi. Fotoğraf ve değinilen konular çerçevesinde 2001 yılının sergi proje konusu tespit edildi:
“Çınarın Gölgesinde...Cumhuriyet Meydanı”…
Burçak Madran'ın katkılarıyla projeyi Temmuz ayında gerçekleştirmek üzere derhal çalışmalara başlandı. Kaymakamlık ve Belediyenin desteğiyle başlatılan projeye ek kaynak arandı. Mayıs ayının sonlarına doğru Ünye Yerel Tarih Grubu'yla birlikte İstanbul'da bir toplantı gerçekleştireceğiz. Amacımız İstanbul'daki Ünyelileri çalışmalardan haberdar etmek ve önerilerine, desteklerine başvurmak. Çünkü temmuz ayı boyunca Ünye'de açık olacak olan sergi daha sonra İstanbul'a gelecek.
Çınarın Gölgesinde… Cumhuriyet Meydanı Sergisi (Temmuz 2001)
Bu proje, 500 yıllık Çınar ağacının çevresinde, Cumhuriyet'in ilk yıllarından bugüne değin Ünye’nin geçirdiği değişimi gösteren fotoğraflar ve ilan panolarından oluşmaktadır. Bu serginin diğer projelerinden farkı açık havada ve büyük panolar etrafında gerçekleştirilmesidir. Fotoğraf ve sözlü tarih anlatıları serginin ana malzemesiydi. Ana tema, aynı zamanda serginin gerçekleştirildiği alan olan Çınar ağacı çevresi, yani Cumhuriyet Meydanı’dır. İskele’den çarşıya ve mahallelere açılan meydanın öyküsü anlatılmakta, fotoğrafları gösterilmektedir. Eski Hükümet Konağı, Saray Cami, Eski Hamam, yıkılan Anafarta İlkokulu, Ziraat Bankası, otel, park ve Atatürk Anıt’ı tarafından çevrelenen meydana beş yüzyıllık çınar ağacının görüntüleri eklenmektedir. Meydan, yüzyıllardır kentin en merkezi noktasıdır, Ünye’nin tüm tarihi geçmişine tanık olmuştur.
Projenin Amacı ve Kapsamı :

Ünye Yerel Tarih Grubu’nun bir sergi projesi olan "Çınarın Gölgesinde... Cumhuriyet Meydanı", Tarih Vakfı'nın danışmanlığıyla Kaymakamlığın desteğiyle gerçekleştirilmiştir. Projeye mali kaynak, Mehmet Türk’ün başkanlığındaki Ünye belediyesi tarafından sağlanmıştır.

Serginin amacı şu şekilde açıklanmaktadır:

“…kent yaşamının merkezinde yer alan Cumhuriyet Meydanı'nın temsil ettiği sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi ve dini yaşam çerçevesinde geçmişten bugüne değişen yaşamın hep birlikte hatırlanmasını, hatırlatılmasını ve paylaşımını amaçlamaktadır.” (Yerel Tarih Bültenleri, Tarih Vakfı)

Yöntem:

1930'lu yıllardan başlayarak Ünye fotoğraflarının toplanması ve dijitalize edilerek panolar halinde sergilenmesi, serginin ana malzemesidir. Bu panolarda aynı zamanda meydanın gelişim ve değişim süreci de kısa yazılarla açıklanmıştır.

Ünye Yerel Tarih Grubu'nun arşivinde yer alan sözlü tarih görüşmeleri, meydanla ilgili anlatılar seçilecektir. Farklı mesleklerden, yaşlardan, çevrelerden Ünyelilerle görüşmeler yapılarak, meydanla ilgili anılar derlenecektir. Yazılı izni alınacak olan kişilerin ses kayıtları daha sonra yazılı hale getirilecektir.

Sergi için, Ünye Yerel Tarih Grubu 2 ay süren anı, tarihsel bilgi, işlev tanımları, fotoğraflar ve belgeler toplamıştır. Serginin bilgi ve estetik amaçlarına en iyi hizmet edebilecek malzemeler seçilmiştir. Grafik ve mekan düzenlemesi için malzeme İstanbul'a götürülmüş, bir aylık bir sürenin sonunda sergi dış hava koşullarına dayanıklı bir malzemeye basılarak, kurulmaya hazır halde Ünye'ye getirilmiştir. Serginin üretim aşaması Tarih Vakfı tarafından koordine edilmiştir. Sergi kitabı, afiş ve davetiyeler de tasarlanmış ve basılmıştır.

Proje Ekibi

Aynur Tan : Öğretmen (Proje Koordinasyon ve İletişim Sorumlusu - Sözlü Tarih Çalışması Sorumlusu)
Murat Yılmaz : Öğretmen (Meydan İmar Planı, Kroki, Tapu Arşivi Sorumlusu)
Sinan Korkmaz : Öğretmen (Gazete Arşivlerinin Taranması)
Rıza Akbulat : İnşaat Mühendisi (Bilgi / Belge Derlenmesi - Araştırma)
Ayfer Güven : Emekli Öğretmen (Eski Fotoğrafların Toplanması)
Fatma Kıroğlu : Öğretmen (Meydanın öyküsünün yazımı)
Kübra Işıtan : Öğrenci (M.Ü. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu) (İstanbul'daki Arşivlerde Yerel Gazetelerin Taranması)

Proje Danışmanları / Katkı Verenler ;
Hasan Öztürk
Nadi Çolakoğlu
İrfan Işık
Eren Tokgöz
Yüksel Şen

Projenin Sahibi ve Destekçileri ;
Ünye Yerel Tarih Grubu (Proje Sahibi ve Yürütücüsü)
Ünye Kaymakamlığı (Proje Destekçisi)
Ünye Belediyesi (Proje Destekçisi)
Ünye Çimento Sanayii (Proje Destekçisi)
Atikler Ltd. Şti. (Proje Destekçisi)
Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı (Proje Danışmanı ve Destekçisi)

30 Mart 2001'de başlayan proje Temmuz 2001'de tamamlanarak, 10. Ünye Festivali süresince Temmuz 2001’de sergilenmiştir.

Ünye Genç Yerel Tarih Grubu Projeleri (Mart 2003)

Ünye’nin tarihi, kültürel ve doğal mirasını koruyup sahip çıkan nesiller yetiştirmek amacıyla kurulan Ünye Genç Yerel Tarih Grubu, bu amacı temel alan hedeflere yönlendirilmiştir.

Proje sahibi; ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Mehmet Gür’dür.
Ekip Başkanı Fatma Kıroğlu, yardımcısı H. Ayfer Güven ve Aynur Tan’dır.
Danışman Tarih Vakfı Projeleri Sorumlusu Ceren Lordoğlu’dur.
Destek Ekibi; Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü, Hizmet TV, Ünye Mimarlar Odası ve Şoförler Cemiyeti’dir.

Proje çerçevesinde, okullarla iletişim sağlanarak tarih kolları, toplantılar, konferanslar, geziler yapılmış ve Ünye’nin doğal , kültürel yapısıyla ilgili materyaller toplanmıştır.


“Ünye’de Toplumsal Yaşam” fotoğraf sergisi (Temmuz 2003)

12. Ünye Festivali günlerinde düzenlenen sergide, 1910 yılından başlayarak onar yıllık bölümler halinde yakın tarihe kadar uzanan Ünye fotoğrafları yer almaktadır. Kart ve mektupların da yer aldığı sergide 1930’larda Yunanistan’a gidip 1970’li yıllarda Ünye’ye gelen Mübadiller de yer almaktadır.


Haftaya: Tarih Vakfı koordinatörlüğü olmaksızın gerçekleştirilen son dönem Ünye Yerel Tarih Grubu projeleri… Ünye Yerel Tarih Grubu Projeleri (İkinci Dönem)Bu Haber 4047 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI