Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Yerel Tarih Grubu Projeleri (İkinci Dönem)
20 Kasım 2009 Cuma 10:51
ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU AHMET KABAYEL - AHMET DERYA VARİLCİ
Ünye Yerel Tarih Grubu projelerinin Tarih Vakfı koordinatörlüğü olmaksızın gerçekleştirilen ikinci dönem (son dönem) çalışmaları 2002 yılı güz toplantısıyla başlar. Bu dönemde grubun dönem başkanı seçilen Sn. Yakup Halıcı’nın girişimiyle, zamanın Belediye Başkanı Sn. Mehmet Türk’ün yardımıyla Kültür Sarayı’nda grup çalışmalarını yürütmek için bir oda tahsis edilir. Odanın tefrişatı Sn. Ahmet Işıtan’ın desteğiyle sağlanır. Aylık ve bazen haftalık toplantılarda, daha sonra hayata geçirilecek olan çalışmaların projeleri yapılır.

Altı ana başlık altında toplanan bu projeler:

1- Ünye ve çevresine ait tarihsel eserlerin tespiti,
2- Tarihi evlerin tespiti ve restorasyon teşviki,
3- Kent müzesi için çalışmalar,
4- Bakırcılar Çarşısının yapılandırılması ve kaybolan mesleklerin tespiti,
5- Sözlü tarih çalışmalarının yazılı hale dönüştürülmesi,
6- Ünye mizahi geleneğin derlenmesidir.

2003 Mart’ında grup dönem başkanının görevi bırakmasına rağmen projede belirlenen esaslar doğrultusunda grup çalışmaları devam etmiştir. Grup toplantı yeri, belediyenin isteği doğrultusunda terk edilerek, çalışmalar için Ünye Gazeteciler Cemiyeti binası kullanılmıştır.

2003 Yılı etkinliklerinin ilki, Mayıs 2003 Gezisi’dir. Diğer etkinlik Temmuz 2003 Sergisi’dir. Tarih Vakfı Yerel Tarih Bülteni’nde bu iki etkinliğin bahsi geçse de, Tarih Vakfı’nın koordinatörlüğü söz konusu değildir.

Mayıs 2003 Gezisi:

Ünye çevresindeki tarihi eserleri tespit etmeyi amaçlayan gezi, daha önce belirlenen proje sonucunda ortaya çıkmıştır. Gezinin rotası:

1- İkizce; Gençağa Kalesi, Laleli Cami,
2- Tekkiraz; Kadavat Kaya Mezarı, Kabadirek (Yaycı) Camisi’dir.

Fotoğraf ve video çekimle yapılan tespitlerde, proje uygulayıcıları:
Aynur Tan, Ahmet Kabayel, Alpaslan Öz, Ahmet Derya Varilci, Ayfer Güven, Fatma Kıroğlu ve Ünye Radar Üssü’nde görevli bir subaydır.

Temmuz 2003 Sergisi:

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan eski Anafarta İlkokulu bahçesinde açılan serginin konusu Ünye’de Toplumsal Yaşam ve eski Ünye’dir. Ünye’nin eski ailelerinin ve eski evlerin fotoğraflarından oluşan sergi, Ünye Festivali ile aynı günlerde gerçekleştirilmiştir. Şu an Müze ev olarak restorasyonuna başlanan evin fotoğrafları ve ev hakkında bilgileri içeren serginin bir başka karesinde Hacı Osman Ağa Camisi’ndeki mezar taşlarının fotoğrafı yer alarak, “Nerede oldukları?” sorulmaktadır. (Evin ve mezar taşlarının fotoğrafları, Şirin Ünye Gazetesi sahibi Ali Öztürk’ün arşivinden alınmıştır.)

Ünye Yerel Tarih Grubu’nda yeni görev dağılımı (Eylül 2003):

Ünye Yerel Tarih Grubu’nda Gazeteciler Cemiyeti Binasında yapılan seçimle 2003 yılı Eylül ayında grubun dönem başkanlığına Ahmet Kabayel getirilmiştir. Rahmetli Habib Öztürk’ün de dahil olduğu toplantılarda, önceki projeler yeniden ele alınarak, güncellenmiş ve yeni projelerle birlikte uygulanma olanakları araştırılmıştır.

Sn. Aynur Tan’ın önerisi uyarınca, Müze ev olarak düşünülen eski bir kaptan evinin restorasyonu için girişimlerde bulunuldu. Kaymakam Ali Bakoğlu ve Belediye Başkanı Mehmet Türk’le yapılan görüşmelerde olumlu bir adım atılamadı.

Ünye ve çevresine ait tarihi eserlerin tespitine devamla, bazı geziler yapıldı, sergiler düzenlendi.

Mayıs 2004 ile Eylül 2005 arasında yapılan geziler:

Ünye ve çevresine ait önemli gezi durakları aylık, bazen de haftalık gezilerle incelendi. Bazı noktalara birçok kez gidildi. Grup üyelerinin ve konusunda uzman kişilerin gelmesi sağlandı. Kaleler, kaya mezarları, tarihi camiler, mağaralar ve köy evleri bu gezilerde inceleme altına alındı. Başlıca gezi durakları şunlardır:

1- Ünye Kalesi, Gençağa Kalesi (İkizce), Esenkale (Keş), Erenyurt Kalesi, Kevgir Kale (Akkuş), Çıngırt Kale (Fatsa),
2- Tozkoparan, Balavuz ve Kadavat Kaya Mezarları,
3- Çeçe Deresi, Akkaya (Akbaba) ve Kazankaya (Ortaköy) gezileri,
4- Yeni Cuma Camii, Yeni Köy Cami, Laleli Cami (İkizce) ve Kabadirek Yaycı Cami, Şadırvanı ve mezarlığı, Kızılkaya Saklı Kiliseler…
5- Yüceler Köyü evleri.

Temmuz 2004 Sergisi ve Tambur Resitali:

Anıtlar Yüksek Kurulunca tescili yapılmış, koruma altındaki 60 tarihi ev fotoğraflanarak, yeni restore edilen Yürürler Konağı bahçesinde sergilendi. Aynı mekana, halen İstanbul Müzik Müzesi sanat yönetmeni, tambur ve ney virtüözü Dr. Murat Tokaç davet edilerek tambur resitali vermesi sağlandı.

Ayrıca kendi imkânlarıyla tarihi evlerini restore ettiren beş aileye plaket verildi.

Temmuz 2004 Tarih Vakfı’nın Samsun sergisine katılım:

19 Temmuz 2004’te Tarih Vakfı’nın Samsun’da “Hikayemi Dinler misin?” adlı Tanıklarla Türkiye’de İnsan Hakları ve Sivil toplum Sergisi’ne Ünye Yerel Tarih Grubu olarak katılım sağlandı. 2003 Yılında açılan sergide Tarih Vakfı yayınlarının satışını dikkate almazsak, bu tarihten itibaren (ikinci ve son dönem olarak) Ünye Yerel Tarih Grubu’nun Tarih Vakfı’yla olan tek teması bu etkinlik dolayısıyla olmuştur.

Temmuz 2005 Ünye ve Çevresine ait Tarihi Mekanlar Sergisi:

Döner Çeşme Meydanı ile Orta Çarşı’yı birbirine bağlayan Yenice Sokak’ta, Ünye ve Çevresine ait Tarihi Mekanlar Fotoğraf Sergisi açılmıştır. Ünye Festivali paralelinde açılan bu sergi, Orta çarşı, Döner Çeşme Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı gibi muhtelif yerlerde bir çok kişisel etkinlik ve fotoğraf sergileri açılmaya başlamıştır. Aynı günlerde, Orta Çarşı’nın bir başka ara sokağında Sn. Aynur Tan kendi fotoğraf sergisini açmıştır.

Eylül 2005’te dönem başkanlığını kendi isteği ile sona erdiren Ahmet Kabayel, Ünye Yerel Tarih Grubu’na ait bazı dokümanları daha önceki koordinatörlerden Sn. Aynur Tan’a teslim ederek, başlangıçtan itibaren sağlıklı biçimde kurulamayan Tarih Vakfı ilişkilerini ve yerel tarih grubu adını tümden terk etmiştir. Birlikte çalıştığı kişi yahut kişilerle başka bir grup adı altında ve daha bağımsız bir biçimde çalışmalarını sürdürmeyi tercih etmiştir.


Haftaya:
Yerel Tarih çalışmaları nedir, ne değildir?
Ve Ünye Tarih Araştırma Grubu.


Bu Haber 4163 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI