Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Bizans... (Ünye’den Bizans Kırallığına)
28 Aralık 2009 Pazartesi 16:25
ARAŞTIRMACI YAZAR YAŞAR KARADUMAN
Bu yazı dizisi, Ünye ve çevresine hakim olmuş uygarlık ve ulusların kökenleri, din, dil, kültür, sosyal yaşam, mezartaşları, ve ölü gömme adetlerini anlatmaktadır

Değerli okuyucular, geçen hafta Roma İmparatorluğu’nu incelemiş ve Roma’yı yakan Neron’un Pontus Krallığından sonra, Fatsa’nın Bolaman’ yöresinde kurulan Pontus Polemenia adındaki devletin Kralı olarak bu bölgeyi yönettiğini dolayısı ile Ünye’ye geldiğini yazmıştık. En azından tarihi kaynaklarda böyle yazmaktadır. Şansımız varmış ki Neron Ünye’yi yakmamıştır. Bu sefer de Ünye’de esir olarak kalmış Andranikos Kommenos’un Bizans kırallığına uzanan serüvenine bakacağız.
Eğer ilk defa bu diziyi okuyorsanız lütfen gelecek sayıları takip edin, hatta geçmiş sayıları da okuyun.. Bu dizide Ünye’nin nerelerden geldiğini anlatmaya çalışıyoruz.. Özellikle bu araştırma dizisini çocuklarınıza da muhakkak okutunuz..
Bu hafta, Anadolu’yu içine alan ve Ünye’nin de bin yılı aşkın bir süre yönetiminde kaldığı, “Doğu Roma İmparatorluğu” diğer adı ile Bizans’ı inceleyeceğiz.

Bizans ne demektir?
Bizans ismi tarihçiler tarafından verilmiştir. Türkler onlara Rum kendileri ise kendilerine Romeioi (Romalı) derlerdi..
M.Ö. 660'larda da Trak kökenli komutan “Bizas” önderliğinde yola çıkan Megara'lıların bir kolu İstanbul’un bugünkü Sarayburnu mevkiinde bir kent kurdu. Megara'lılar, kente komutanlarının adına izafeten "Bizantion " adını verdiler.
“Bizantion” Doğu Roma’nın yönetim merkezi olarak seçildi.
Bizans devleti halkının anlamadığı Latince dilini, karışıklıklara yol açtığı için kaldırarak Bizans Devletinin resmi dilini Grekçe (Yunanca) yaptı.
Ünye, Türklerin bölgeye gelişlerine kadar bin yıla yakın bir zaman bu İmparatorluğun sınırları içinde yer alacaktı. Bizans İmparatorluğu’nun özelliklerinden biri uzun ömrüdür. İlk İmparator Konstantinos 1, (324-337), son impartor Konstantinos 11.Palaiologos ‘tur. (1425-1453)

Herkesin gözü Bizans’ta
Bizans, zenginliği, bilhassa stratejik ve jeopolotik önemi dolayısıyla tüm ulusların dikkatini çekmiş, fakat 1453'e kadar bu şehri almak, mümkün olmamıştır.
İlk defa, dördüncü yüzyılın sonlarına doğru Hun Türkleri Bizans’ı tehdide başladılar. Bu tehdit sonrası, 410 yıllarında İstanbul'un surları inşa edildi. Hunlar başarılı olamadılar. Hunların yerini Avar Türkleri aldı. Avarlar, Çorlu'ya kadar geldiler ve 626 yılında İstanbul'u kuşattılar. Avar Hanı’nın Fatih Sultan gibi Haliç'e gemi indirme planları, Bizansın gemileri yakması ile sone erdi. Avarlardan sonra Peçenek Türkleri de Bizans’a saldırdılar ise de İstanbul'u alamadılar.
Hunlar ve Avarlardan sonra Müslüman Arap orduları da İstanbul’u kuşatmışlardır. Hz. Osman'ın halifeliği zamanında yapılan Müslümanların ilk İstanbul kuşatmasına Peygamberimizin sancaktarı Eyyub el-Ensari (Eyüp Sultan) da katılmıştı.
Uzun yolculuk ve soğuklar İslam ordusuna büyük zayiat verdirmiştir. İstanbul 668 yılında kuşatılmıştır. Surların son derecede dayanıklılığı karşısında bir yıl sonra kuşatma kaldırılmış Arap ordularını şehitlerini burada bırakarak geri dönmüşlerdir. Hz Eyyub’un kabri 754 yıl sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından bulunarak cami ve türbe yaptırılmıştır.

Yıkılış
Arap ordularının zaman içindeki birkaç denemesinden sonra sahneye Osmanlılar çıkmış Yıldırım Bayezid 1397'de İstanbul'u kuşatmıştır, kuşatma başarı ile bitecekken, Timur’un Anadolu’yu işgali üzerine kaldırılmıştır
Sultan İkinci Murat'ın 20 Haziran 1422'de sarsmaya başladığı İstanbul surlarının imdadına bu defa Şehzade Küçük Mustafa isyanı yetişmiştir.
Nihayet 1453 te Fatih Sultan Mehmet dünyanın bu en uzun ömürlü imparatorluğuna son vermiştir. 2 Nisan 1453 pazartesi günü 80.000 askerle kuşatılan şehri Hıristiyanlar ümitsizce savunmuşlar, 29 Mayıs, 1453 Perşembe günü de 53 gün süren kuşatmanın ardından İstanbul Osmanlıların eline geçmiştir. Son İmparator Konstantin Palaiologos muhafızlarıyla şehri terk etmeye çalışırken çarpışma sırasında ölmüştür.

Tourkoi, Bizans'lı Türkler
"Bizans İmparatorluğu'nun bin yıllık tarihi içinde Türkler, çeşitli etnik kökene mensup halk arasında büyük bir grup oluşturmaktaydı. İmparatorluğun bünyesinde 5ci yüzyılın ilk yarısından itibaren Hunlar, Avarlar, Oğuzlar, Peçenekler, Kumanlar gibi pek çok Türk bulunuyordu. Bizans yazarları genelde Asya'dan gelen bu halk için Tourkoi terimini kullanmaktaydılar.

Haçlı Ordularının Bizans’a saldırması
Başından beri esas amacı doğu Roma yı ele geçirmek olan Haçlı seferlerinin dördüncüsü nihayet direk İstanbul üzerine yapılmış ve 1204 te kent ele geçirilerek yaklaşık 50 yıl boyunca, kurulan bir Latin krallığınca yönetilmiştir. Nikaie (İznik) konsülü İstanbul’u geri aldıysa beli bir daha doğrulmamıştır.
1453 tarihinde, Osmanlılar zaten 1204 te teorik olarak yıkılan Bizans bu sefer pratikte de ortadan kaldırmıştır.

Ünye’de esirlikten Bizans İmparatorluğuna

1183-1185 arasında Bizans imparatoru olan Andronikos Komnenos’un mensup olduğu Kommenos hanedanının Ünyeli olduğunu yazar bazı tarihçiler ve Vikipedia.. Andranikos Kommenos Ünye’de geçirdiği esaret yıllarından sonra Bizans Kırallığına kadar çıkmıştır.
Trabzon valisi bir suçtan dolayı Anronikos’u, karısını ve iki çocuğunu esir edip İstanbul’a göndermiş, Andronikos ailesini kurtarmak için İstanbul’a gelerek İmparator'dan affını istememiş, İmparator Andronikos'u affederek memleketi olan Ünye’de ailesi ile birlikte sürgüne göndermiştir. Kommenoi sülalesinin ortaya çıktığı yer olan Ünye’de (o zaman Oinaion) civarındaki bir kale içindeki sarayda kalmıştır.
İmparator I. Manuel Komnenos'un ölümünden sonra, halk tarafından sevilmeyen imparatoriçe Maria'nın, imparator vekili olarak ülkeyi yönetmesine karşı çıkan Andranikos, 1182 baharında bir ordu toplayarak, Konstantinopolis'e (İstanbul) girdi ve iktidarı ele geçirdi. Tarihçi Osman Doğan “Tarih Boyunca Ünye” adlı eserinde Andranikos Kommenos’un ailesi eşi ve kızlarıyla birlikte Ünye’de kalenin içindeki bir sarayda kaldığını kaldığı kalenin deniz kenarında olduğunu, kralın kızının her sabah sarayın balkonundan güneşin doğuşunu seyrettiğini yazar.

Bizans’tan kalanlar.
Anadolu’a Roma İmparatorluğundan kalma köprü gibi bir çok eser halen kullanılmaktadır.. İstanbul’da ise Bizans’tan kalma çok daha fazla eser vardır.. Bunlardan en önemlisi Ayasofya müzesidir. Bunun dışında camiye çevrilmiş çok sayıda kilise vardır.
Ünye’de ise Bizans’a ait hiçbir eser günümüze ulaşmamıştır.

Bizans Tarihi Yazıları, Prof. Dr.Işın Demirkent
Tarih Boyunca Ünye, Osman Doğan
Yusuf Ayönü, Batı Anadolu'da Bizanslı Yerel Hâkimlerin Bağımsızlık Hareketleri
Vikipedia


Bu Haber 3694 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI