Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Noel Baba Gerçekten Ünyeli değil mi?
1 Ocak 2010 Cuma 10:59
ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU AHMET DERYA VARİLCİ - AHMET KABAYEL
25 Eylül 2009 Tarihinde bu sayfada yayınlanan “Türkler” isimli araştırma yazısının 5. Bölümü’nde “Noel Baba Ünyeli mi? Ayanikola banisi bir Türk mü?” alt başlığıyla işlediğimiz konuda, Noel baba hakkında bir iddiaya yer vermiştik. Mimar Erdoğan Vata’nın yaptığı araştırma sonucu ileri sürdüğü bu iddia, 1071 öncesi Karadeniz’de ve Ünye’de Türklerin varlığı nedeniyle yazımızda yer almıştı. 2009 yılını geride bırakarak 2010 yılını yaşamaya başladığımız bugün de, hem okuyucularımızın Yeni Yılını kutluyor, hem de yılbaşı ve Noel kutlamaları nedeniyle Erdoğan Vata’nın 28 Aralık 1995 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan haberini veriyoruz.

Erdoğan Vata Kimdir?

27 Nisan 1933’de Adapazarı’nda dünyaya gelen Erdoğan Vata, aslen Pirizen’li bir Balkan Göçmeni bir aileya mensuptur. Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olan Vata Yüksek mimardır. Türkiye’nin bir çok yöresinde kent tarihine ilişkin araştırmalar yapmıştır. 10 Ekim 2008’de hakkın rahmetine kavuşmuştur.

“Noel Baba Türk asıllı mı?” başlığı ile Cumhuriyet Gazetesi’nde 28 Aralık 1995 tarihinde yayınlanan haberden aynı gün haberimiz olmuştur.

Üç yıl önce kaybettiğimiz eğitici – araştırmacı Murat Yılmaz kardeşimiz, 28 aralık 1995 tarihinde elinde bu gazeteyle gelmiş ve Vata’nın haberini hep birlikte mütalaa etmiştik. “Çarşamba ile Perşembe ilçeleri arasındaki bölgede yaşadığı” söylenen Aziz Nikolas’ın muhtemelen Ünye’de çalışma yaptığını, Aynikola adıyla bilinen eski kilise kalıntılarının bulunduğu yarımada dışında, bölgede bu adla bilinen başka kilise olmadığı aşikardır.

Vata’nın haberi, 2002 yılında Sn. Mehmet Türk’ün Başkanlığında Ünye Belediyesi tarafından bastırılan “Fotoğrafların Diliyle Ünye” adlı broşürde yer almıştır. Ayrıca “Karalahana” adlı sitede Erdoğan Vata’nın haberine yer verilerek Aziz Nikola adıyla bilinen Noel Baba’nın Türk asıllı olduğu ve bölgemizde yaşadığı yer almıştır. 25 Eylül 2009’da da bu sayfada biz değinmiştik.

Konuya ilişkin araştırmamızı genişleterek Erdoğan Vata’nın ulaştığı Vatikan Kodekslerine (kilise tapu kayıtları), Bükreş, Götingen ve Haydelberg Üniversitesi’nde yaptığı araştırmalara uzandık. Maalesef Vata’nın bir buçuk yıl önce vefat ettiğini öğrendik.

Erdoğan Vata’yı izlerken…

Ankara Mimar ve Mühendisler Odası’ndan Vata’nın ailesi’ne ulaştık. Eşinden, Vata’ya ait tüm kitap ve matbu belgelerin Çankaya Belediyesi’ne verildiğini, oradan da Timur İlköğretim Okulu’na verildiğini öğrendik. Okulun müdürüyle yaptığımız görüşmede, kitapların kendi kütüphanelerine aktarıldığı, diğer matbu evrak ve belgelerin SEKA’ya gönderildiği bilgisini aldık. Elimizde yalnızca bir gazete haberi kalmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kütüphanesi’nin arşivlerinde altı saatlik bir taramaya rağmen bu haberi göremedik.

Gazete kupürünü elde etmek için Ünye’de yoğunlaştık. Ünye Belediyesi halkla ilişkiler bölümünden aldığımız adres Nadi Çolakoğlu idi.

Vata’nın haberine ulaştık.


Meğer bizim yaşadığımıza benzer biçimde aynı gün, Hoca Tahsin (yaklaşık 9 yıl önce kaybettiğimiz Tahsin Gürsoylu), elinde Cumhuriyet Gazetesi’ni sallayarak Ünye Ticaret Borsası Sekreteri Nadi Çolakoğlu’na sözünü ettiğimiz haberi gösterir. Sn. Çolakoğlu gazeteyi alıp arşivine koymakla kalmaz, gazetenin İstanbul Bürosu’ndan telefonunu öğrendiği Erdoğan Vata ile yaklaşık bir saatlik telefon görüşmesi yapar.

Vata, yaptığı araştırma hakkında özel bilgiler verirken, Sn. Çolakoğlu bu bölgede Aynikola adıyla bilinen kiliseye dikkatini çeker. Bölgede bu isme yakın başka bir kilise yoktur.

Sn. Çolakoğlu’na konuya gösterdiği duyarlıktan ve Vata’nın haberini kendi özel arşivine kattığından ötürü kutluyoruz.

Bu bizi nereye götürür?

Adı her nasılsa “Aynikola” olarak bilinen ve günümüze kadar ulaşmış eski bir kilise yıkıntısının tarihine götürür.

Aziz Nikola olarak bilinen Noel Baba’nın aslen Türk olup olmadığına…

Ünye’de başlayıp Demre’de biten bir Noel Baba efsanesine götürür.

Noel Baba’nın Ünyeli olduğu kadar, Ünyeli olmadığının da, hiçbir belge ve bilgiye dayanmadan kolayca telaffuz edilemeyeceği gerçeğine götürür.

Araştırmanın malumu ilâm* etmek ya da internetten zahmetsizce bilgi yapıştırmak olmadığına…

Emek işi olduğuna götürür.

İşte yayınlanan Erdoğan Vata haberinin tam metni:


Noel Baba Türk asıllı mı?

Vatikan Kodeksi’nde araştırma yapan yüksekmimar Erdoğan Vata, Noel Baba’nın Türk asıllı olduğunu öne sürerek, “Aziz Nikolaos, Oruz boyuna bağlı Bagrat Türklerinden şaman bir ailenin çocuğudur” dedi.

Ankara (AA)- Mezarı Antalya’nın Demre kasabasında bulunan, Hıristiyan aleminin kutsal babası Aziz Nikoloas’ın Türk asıllı olduğu ileri sürüldü. Vatikan Kodeksi’nde araştırma yapan yüksek mimar Erdoğan Vata, Aziz Nikolaos’ın Oruz boyuna bağlı Bagrat Türkleri’nden olduğunu öne sürdü.
Vata, Aziz Nikoloas’ın Türk asıllı olduğu yolundaki ilk kayıtları Selçuk’taki Meryem Ana Kilisesi’ndeki kardinalden aldığını, daha sonra da Vatikan Kodeksi (kilise tapu kayıtları) ile Bükreş, Götingen ve Haydelber üniversitelerinde araştırmalar yaptığını söyledi.

Çocukların koruyucusu
Vata, araştırmalarının sonucunun, Aziz Nikolaos’ın Türk asıllı olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.
Araştırmalarına göre, denizcilerin ve çocukların koruyucusu olarak bilinen Aziz Nikolaos’ın, milattan sonra 3. yüzyılın sonlarında Oruz boyuna bağlı Bagrat Türkleri’nden şaman bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldiğini anlatan Vata, “Sarı Saltuk” olan adının da 4 yaşında iken ailesinin Hıristiyanlığı seçmesi üzerine ‘Nicholaos’ olarak değiştirildiğini kaydetti. Vata, Çarşamba – Perşembe ilçeleri arasındaki bölgede yaşayan Nikolaos’ın denizcilik, balıkçılık ve tarımla uğraştığını ve 18 yaşından sonra da kendini dine adayarak keşişliğie başladığını söyledi. Vata, Aziz Nikolaos’un insanlarla iletişimini, onların çocuklarına oyuncaklar, hediyeler dağıtarak kurduğunu, bunun da bugün Hıristiyan aleminde bir gelenek olarak yaşadığını anlattı. Nikolaos’ın, Karadeniz’in kuzeyine geçerek birçok bölgeyi gezdiğini ve Hıristiyanlığın yayılmasına katkıda bulunduğunu kaydeden Vata, Noel’de çocuklara oyuncak dağıtan Noel Baba’ tipinin de bu dönemden günümüze ulaştığını söyledi. Vata, Aziz Nikolaos’ın en son geldiği Demre’de başpiskopos olarak öldükten sonra da ‘Aziz’ olarak ilan edildiğini belirtti. Aziz Nikolaos’ın Patara’da yaşadığı savının doğru olmadığını ileri süren Vata, Patara ve Demre’nin sıcak iklime sahip olduğunu hatırlatarak, Aziz Nikolaos’ın kıyafetlerinin bununla çelişki yarattığına dikkat çekti.

Cumhuriyet, 28 Aralık 1995
Haftaya: Erdoğan Vata, Sn. Çolakoğlu’na hangi “özel” bilgileri verdi ve diğer Noel Baba gerçekleri…


*Malumu ilâm=Bilinen bir şeyi, yeni bir şeymiş edasıyla söylemek (Ekşi Sözlük). Yahut bilinen ve açık olan bir şeyi söylemeye, açıklamaya kalkmak (TDK Sözlük).


Bu Haber 4849 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : o-la-mazzz! Tarih : 3 Ocak 2010 / Pazar Üye Adı :ahmet nazmi
Ünye güzel ve önemi bi şehir.ayrıca tarih uydurmaya,geçmişi bugüne alet etmeye lüzum yoktur.Noel baba Ünyeli o -la- mazzz.......
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI