Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
ÇARŞI - PAZAR
11 Mart 2010 Perşembe 09:46
ARAŞTIRMACI GAZETECİ YAŞAR KARADUMAN
Hormonsuz ve genleri ile oynanmamış yerli tohumlar…

Genleri ile oynanmış tohumlar geçtiğimiz günlerde gündemi epeyi işgal etti.
Ünye ve çevresindeki sebze üreticileri ise halen babadan kalma usulü tercih etmekte, genleri ile oynanmamış tohumları kullanmaktadırlar.

Doğa, çeşitli türleri kendi düzenine göre oluşturmuştur. Bir veren tarladan beş almak isteyen insanoğlu genlerle oynayarak doğal dengeyi bozmaya çalışıyor.
Genetik mühendisleri, genleri, bir dizi gen veya DNA eklemek, çıkarmak ya da yeniden kombine etmek suretiyle değiştirdiler. Daha dayanıklı ürün elde etmek için domatese balık, patatese tavuk, pamuğa akrep, mısıra kolera genleri yerleştirildi. İşlem başarılıydı, domatesler, balık gibi soğuğa dayanıklı, mısırlar mikrop gibi böceklere düşman hale geldiler. Geniyle oynanmış ürünler yetiştirilmeye başlandı. Bu çalışmaların amacı; bitki yetiştirmede daha az zirai ilaç kullanılması, soğuğa ve kurağa dayanıklı çeşitler yetiştirilmesi, gıdaların raf ömrünün uzatılması, maliyetlerin düşürülmesi idi. Ancak genleri ile oynanmış gıdaların çeşitli riskleri ortaya çıktı. Bunların başında vitamin yetersizliği gelmektedir, sonucunda insanlarda unutkanlık, unutkanlık ileri yaşlarda alzeymıra dönüştü. Diğer taraftan genleri ile oynanmış pirinçlerde A vitamini yokluğundan gece körlüğü baş gösterdi.


Sakarca-Sütlücen

Sakarca/Sütlücen kızartması
Karadeniz’e özgü bir yemektir. Topraktan sökülen sakarcalar köklerinden arındırılarak iyice yıkanır. Kısa bir süre haşlanır. Haşlandıktan sonra sıkılarak yağ konulmuş tavaya ince tabaka olarak yayılır. Pişme süresinin sonuna doğru üzerine yumurta kırılır.
Latince adı:Euphorbia,
Botanik Bilgi : Sütleğengiller familyasından; süt gibi beyaz bir özsuyu taşıyan, otsu veya odunsu bir bitkidir. Yurdumuzda 60 kadar çeşidi vardır. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Topraktan çıkarılan kökü ve yaprakları yenir.
Bilinen Bileşimi: Sütünde, reçine, kauçuk, nişasta; tohumlarda, yağ bulunur. Kurutularak toz haline getirilen bitkinin yarısı kadar kına karıştırılarak yaralar üzerine bağlanırsa yarayı kısa zamanda tedavi eder. Kabızlığı giderir. Sıtma ve sarılıkta da kullanılır.
Anadolu’daki diğer isimleri
Sütlücen, Sütlücen otu, Sakarca, Süddüyen, Sütlüvan, Süldüğen, Sütgen. Sütlen, Sütlengeç, Sütlücen (Kastamonu), Sütlüyen, Sütlügan. Sütlügen, Sütlü ot, Sütlüvan, Zerana (Artvin).
DEVAMI YARIN


Bu Haber 3037 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI