Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
"Sayanora Mayumi" - "Hoşçakal Mayumi"
29 Mart 2010 Pazartesi 17:49
Ertuğrul Fırkateyni Faciasında Ünyeliler ... - ARAŞTIRMACI GAZETECİ YAŞAR KARADUMAN
Ertuğrul Şehidinin
Sakarya Gazisi Oğlu Ünyeli Mehmet
1887 yılında, Japon İmparatorunun yeğeni Prens Akihito Komatsu, bir Avrupa gezisi dönüsünde İstanbul’da II. Abdülhamit'i ziyaret eder. Abdülhamit, İmparatorun yeğeninin ardından 1890 yılında Japonyaya bir savaş gemisi ile iade-i ziyaret yapılmasını ister. Bu ziyaret için Ertuğrul Fırkateyni seçilir. Fırkateyn, hem yelken hem de makine ile hareket ediyordu, üç direkli geminin ana hareket noktası yelkendi. 600 beygir gücündeki makinesi de yardımcı bir itici kuvvet oluşturuyordu. 2 bin 400 ton ağırlığında, ahşap bir gemi olan Ertuğrul, 25 yaşındaydı.
Kafile Başkanı Albay Osman Bey, gemi komutanı Yarbay Ali Bey’di. Gemide özel olarak seçilen 56 sı subay toplam 607 kişi vardı. O yıl Bahriye Okulunu bitiren genç teğmenlerin tamamı gemiye alınmıştı gemi, imparatora mücevherli imtiyaz nişanı ve hediyeler götürecekti.
Aynı zamanda Osmanlı Devletinin denizlerde bitmediği gösterilecekti. Geminin uğradığı ülkelerdeki Müslüman halkların da sahipsiz olmadığı vurgulanacaktı.
14 Temmuz 1889da İstanbul’dan yola çıkan Ertuğrul Firkateyni, uğradığı ülkelerin halkları tarafından sevgi gösterileriyle karşılanıyordu. Gemiyi binlerce kişiden oluşan gruplar ziyaret ediyordu. Tam 11 ay sonra Japonya’ya ulaşıldı. Japonya’nın Yokohama Limanına varıldığında tarih 7 Haziran 1890 dı. Japon İmparatoru, Türk amiralini ve heyetini çok görkemli bir şekilde karşıladı.

Facia
Sonunda ayrılık zamanı gelmişti. Ertuğrul Firkateyni, 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından ayrıldı. Uyarıya rağmen yola çıkan gemi Kushimoto açıklarında müthiş bir fırtınaya yakalandı ve kayalara çarparak battı. Amiral Osman Bey dahil olmak üzere 587 denizcimiz hayatını kaybetti.
Yöre halkı, kazadan kurtulanlara büyük yardım ve yakınlık gösterdi.
Kazada ölenlerin anısına bölgede iİlk anıt Japonlar tarafından 1891de dikildi, 1929 yılında yine Japonlar tarafından genişletildi. 1937de Türkiye tarafından restore edilen anıt önünde her yıl düzenli olarak yapılan anma törenleri yapılıyor., Bugün Kushimato’da bir de müze var. 1974 yılında inşa edilen "Türk Müzesi"nde Ertuğrul Firkateyninin maketi ve gemideki asker ve komutanların fotoğraflarıyla, heykelleri bulunuyor.
Oshima adası açıklarında Kushimo köyü kayalıklarında tayfuna yakalanarak 16 Eylül 1890 yılında parçalanıp sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçti. Bu faciadan yalnız 69 kişi sağ olarak kurtuldu. Fırkateynin battığı köyün sakinleri 69 Türkü kurtardılar.

Gemideki Ünyeliler
Ertuğrul Fırkateyni'nde biri çavuş, ikisi bando-mızıkacı sekiz Ünyeli bulunmakta idi. Bunların isimleri şöyledir:
Dedeoğullarından Mustafa Oğlu Hasan (Bando-Mızıka), Abazaoğullarından Ali Oğlu Emin, Müftüoğularından Ali Oğlu Hüseyin, Kerimoğullarından Sadık Oğlu İsak, Kocamanoğullarından Mustafa oğlu İsmail, Balcıimamoğullarından Raşid oğlu Mehmet. Uzunvelioğollarından Veli Oğlu Mehmet, Atikoğullarından Yusuf Oğlu Mehmet, Aşçıoğullarından Mehmet Oğlu Mustafa...

Şehitlerin Torunları Aranıyor
Ertuğrul şehitlerinin hatıralarını şehit ve kurtulanların yakınlarının aktaracağı bilgi ve belgelere ulaşmak ve faciada şehit olanların yakınlarını tanıştırmak için geçen yıl Aralık ayında İstanbul’da yapılan bir konferansa bu konudaki çalışmamdan dolayı Ünye adına konuşmacı olarak ben de davet edildim. Gemi kaptanının torunları ve diğer hayatını kaybeden subay ve erlerin akrabaları ile tanıştım. Bu çalışmamdan dolayı bana Ertuğrul gemisinin camdan bir maketini de çalışmanın ödülü olarak verdiler.
Bu faciada yukarıda yazdığımız gibi şehit olan dokuz hemşehrimiz bulunmaktadır. Bir hemşehrimiz de sağ olarak kurtarılmış ve Ünye'ye köyüne dönmüştür. Kurtulan Ahmet Çavuş ile şehit olan Kocamanoğlu İsmail aynı köyden birlikte askere alınmışlardır. Facia de Ahmet Kurtulmuş İsmail ise şehit olmuştur. Bunlardan ancak bir tanesinin yakınlarını bulabildik. Kocamanoğlu İsmail’,in torununu Nuri Kocaman ve Mustafa Kocaman’ı..Kocamanoğlu İsmail’in hikayesi
1887 yılında Ünye'nin Kuşçulu köyünden Kocamanoğlu İsmail ve Pembe'nin bir erkek evlatları dünyaya gelir, adını Mehmet Koyarlar. İsmail, Mehmet üç yaşındayken aynı köyden arkadaşı Çavuşların Ahmet ile denizci olarak askere alınırlar. İsmail genç karısı Pembe'yi ve oğlu Mehmet'i son defa kucaklayarak birliğine katılır. İkisi de Japonya'ya gidecek olan Ertuğrul Fırkateyni'ne verilirler. Onbir ay süren yolculuktan sonra Japonya'ya varılır. Gemide sekiz Ünyeli er vardır... Japonya'da çeşitli şehirler ziyaret edildikten üç ay sonra gemi demir alarak Türkiye'ye doğru yola çıkar.
Fırtına uyarısına aldırmayan Ertuğrul Fırkateyni Oshima köyü açıklarında kayalıklara doğru sürüklenerek parçalanıp batar. Bu kazadan 69 kişi sağ olarak köylüler tarafından kurtarılır. Kurtarılanlar arasında Ünyeli Ahmet de vardır. İsmail ise boğularak şehit olmuştur. Ahmet uzun bir aradan sonra köyüne döner. Ondan önce ise İsmailin haberi gelmiştir.

Cephelerde on yıl
Pembe geri dönmeyen kocasının kahrına dayamaz genç yaşta ölür. Mehmet beş yaşındadır ve kimsesiz öksüz kalmıştır. İsmail'in arkadaşı Ahmet, Mehmet'i büyütür. Mehmet 1912 yılında Birinci Balkan Harbinde askere alınır, fakat köyüne ancak on yıl sonra gazi olarak döner. Mehmet'in cephelerde on yıl sürecek hayatından şu bilgilere ulaşabildik.
Önce Birinci Balkan harbi, peşinden Birinci Dünya Savası ve Kurtuluş Savaşın da Sakarya Meydan Muharebesinde beline isabet eden bir top mermisi ile ağır yaralanır. Mehmet 1923 Gazi olarak köye dener ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir.. Köyde evlenir ve Yaşar, Nurettin ve İsmail adında üç çocuğu olur ve1972 yılında 86 yaşında aramızdan ayrılır.
Böylece Ertuğrul Faciasının Ünyeli Şehitleri dokuz kişiden bir tanesini bulmuş ve hikayelerini öğrenmiş olduk. Umarız önümüzdeki günlerde diğerlerine de ulaşırız.

Kaynak: Erol Mütercimler, Ertuğrul Faciası
Murat COSGUNER
Osman Öndeş Gazeteci_Yazar Referans Gazetesi


Bu Haber 4942 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI