Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Sayanora Mayumi (4)
19 Nisan 2010 Pazartesi 09:19
ARAŞTIRMACI GAZETECİ YAŞAR KARADUMAN
Ünyeli Şehit Kocamanoğlu İsmail’in Torunu ile
Sağ dönen Çavuşların Ahmet’in torunlarınıbulduk…

Geçen sayıdan kısa özet:
Aptülhamit 1887 yılında, Japon İmparatorunun yeğeninin kendisini ziayeretine karşılık 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile iade-i ziyaret yapılmasını ister. Bu iş için ERTUĞRUL Fırkateyni seçilir, ancak gemi okyanuslar dayanmayacak kadar bakımsızdır.
Ertuğrul, 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından yola çıktı ve gemi Kuşimoto açıklarında fırtınalı bir gecede kayalara çarparak battı. 587 denizci boğularak şehit oldu. Bu olay Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçti. Bu faciadan yalnız 69 kişi sağ olarak kurtuldu. Kurtulanlardan biri Ünyeli idi.
Ayrıca bu faciada hayatını kaybeden sekiz Ünyeli vardı.

“İsmail’le Ahmet biraz sonra kendilerini gelen bir dalgayla güverteden denize bırakırlar saatlerce bir kalas parçasına sarılmış yaralı bir halde dalgaların çarpması ile önce kayalıklara ve sonra dalgaların geri çekilmesi ile terkrar açığa dönerken İsmail ağır yaralı vaziyette daha fazla dayanamaz “hakkını helal et Ahmet ailem sana emanet der ve kendini Oşima kayalıklarında dalgalara bırakır. Ahmet ise saatlerce buz gibi suda boğuşup tam kendini kaybedeceği zaman gelen bir dalga ile kendini sivri kayaların üzerinde bulur ağır yaralıdır ve sürünerek sahile ulaşır..Ahmet kazadan sonra iyileşip bir Japon gemisi onları Türkiye getirir ve oradan da köyüne döner.”

İlerideki sayılarda okuyacağınız bölümlerde anlatacağımız boğularak şehit olan İsmail’le kurtularak köyüne dönen arkadaşı Ahmet’in hikayesinden aldığımız yukardaki bölümden sonra Ertuğrul Fırkateyni ile Japonya yolculuğuna devam edelim.

Bombay-Aden-Seylan
Şehit olan Ünyelilerin hikayesine başlamadan önce geçen sayıda Ertuğrul’u Japonya yolculuğunda bıraktığımız yere dönelim. Geçen sayıda Ertuğrul Fırkateyni’ni Kızıldeniz’de bırakmıştık. Ertuğrul Kızıldeniz’i yelken ve makina ile 26 günde geçti, ve 19 Ekim'de İngiliz egemenliğindeki Aden'e geldi, burada üç gün ikmal yapan Ertuğrul 10 Ekim'de yarısı Müslüman olan Bombay'a doğru yola koyuldu. İlk gün askeri törenlere ayrıldı, ertesi gün Delhi, Allahabad, Ahmedabad ve Haydarabad gibi uzak yerlerden gelen Müslümanların da bulunduğu yerli halk gemiye hücum etti. Gemi Bombay'da kaldığı bir hafta içinde 150.000 civarında ziyaretçi tarafından gezildi.
26 Ekim'de Seylan veya Serendip adasının başkenti Kolombo'ya doğru demir alındı. Bombay'dan hareketin altıncı günü gemi baş taraftan su almaya başladı, Kalküta Feneri'ne yaklaşık olarak 40 mil mesafe vardı. İnceleme için Gemi İnşa Mühendisi Mühendis Ali Efendi görevlendirildi, su boşaltıldığında baş bodoslamanın tamamen çürüdüğü ve bazı kaplamaların aralarının birkaç parmak açıldığı ortaya çıktı. Ziftlenmiş yelken bezi ve talaş kullanılarak delikler yamandı .

Seylan’da ziyaretçi akını
10 Kasım 1889'da Kolombo'ya varıldı. Varış gününün Cuma olması ve gemi personelinin Cuma Namazı'nı kılmak için gemiden karaya çıkması ve gösterdiği düzen zaten büyük çoğunluğu Müslüman olan ve Bombay'dan hareket ettiği günden beri Ertuğrul'u bekleyen yerli halkı iyice heyecanlandırdı. Seylan Genel Valisi 300.000 olan ada nüfusunun 200.000'inin gemiyi ziyaret etmek istediğini bildirdi. Ancak Bombay'daki tecrübeler geminin bir kerede 2.000'den fazla ziyaretçi almasının problem yarattığı belirlenmişse de halkın sevgisi önlemlere üstün çıkıyordu. Çok uzaktaki kentlerin sakinleri aralarından temsilciler gelmişlerdi. Tüm bu heyecandan sonra gemi 13 Kasım 1889'da Singapur'a hareket etti.

Singapur’da Osmanlı Sevgisi
Altı gün altı gece süren kötü hava koşullarının ardından fırkateyn Malakka Boğazı'na girdi, 600 millik boğazı kat edip 28 Kasım 1889'da Singapur'a şehri top atışlarıyla, limandaki gemileri sancaklarıyla selamlayarak demir atar atmaz etrafı Osmanlı sancaklarıyla donanmış sandallarla çevrildi. Singapur yakınlarındaki küçük Müslüman devletlerin ileri gelenlerinden başka, Çinhindi'nden, Sumatra'dan, Cava'dan, Sulawesi adlarından gelenler vardı. Fırkateynin Singapur'a girişi Cuma gününe denk getirilmişti. Bunu değerlendiren Müslümanlardan çoğu gemide namaz kılmak istediler.
Singapur Valisi gemide yapılan top, tüfek ve arma talimlerini akşama kadar gözlerinden yaşlar dökerek seyretti.
Ertuğrul'un Singapur ziyareti 2.Abdülhamit'in beklentilerinin üzerinde bir sonuç vermiş ve İslam Dünyasının sadece Arap dünyasından ibaret olmadığı bir kez daha kanıtlanmış, halifenin Araplardan olması yönünde yaratılmaya çalışılan propagandaların karşısına cevap olarak çıkmıştı.

Ertuğrul Singapur’da Tamir Ediliyor
Gemi Singapur'da ciddi bir teknik kontrolden geçti. Su alan bölmedeki tahtaların değiştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştı. Bunların gemi olanakları ile yapılması mümkündü, ancak gemi kazanı ve makinalarının altındaki tahtaların değiştirilmesi için tüm güvertenin sökülmesi ve makina ve kazanın çıkarılması gerekiyordu ki bu da Singapur'daki imkanlarla mümkün değildi. Osman Bey'in gemide tamiratların Singapur'daki yapılıp ve güverte tahtalarının yenileriyle değiştirilip seyahate devam edilebileceği yönündeki tezkeresi üzerine 2.Abdülhamit 20 Aralık 1889'da bir telgraf ile Albay Osman Bey'in Mirliva (Tuğamiral)'lığa terfi ettiğini müjdelemiştir.
Gemi burada uygun mevsimi beklerken bir para sıkıntısı baş göstermiş ve Japonya'ya gemi gönderen koskoca imparatorluk Banker Ohannes Aşiyan Efendi'ye yazı yazarak Singapur'a 2.000 İngiliz Altını göndermiştir.

Muhtarlarımıza Teşekkür
Yaptığımız çalışma sonunda boğularak şehit olan Ünye’nin Kuşçulu köyünden Kocamanoğlu İsmail’in ve sağ kurtularak köye dönen Çavuşların Ahmet’in torunlarını bulduk.. Diğer şehitlerin torunlarını aramaya devam ediyoruz. Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı, Sayın Osman Sarıkahraman bu konuda bize yardımcı olmaktadır. Kazada şehit olan Ünyelilerin elimizde sadece 1890 yılındaki aile isimleri vardır, bu aile isimlerine dayanarak köy muhtarları vasıtası ile bulmaya çalışmaktayız. Bu yolla faciadan sağ kurtularak köyüne dönen İsmail’in arkadaşı Çavuşların Ahmet’in torunlarını bulduk.. İlerideki sayılarımızda su anda sıkıcı gibi görünen çalışmamız çok renkli olaylara sahne olacaktır lütfen her hafta Pazartesi günleri bizi okumaya devam edin. Çalışmamıza katkıda bulunan Muhtarlar Derneği Ünye Şubesi başkanı Sayın Osman Sarıkahraman’a ve diğer köy muhtarlarımıza teşekkür ederim.

Dördüncü bölümün sonu

AmiralÇetinkaya Apatay, Ertuğrul Fırkateyni
Araştırmacı yazar: Osman Öndeş-Refaeran Gazetesi
Sayanora Mayumi: Erdal Güven
Harun Tokak : Yeni şafak
Osmanlı Araştırmaları Vakfı


Bu Haber 3134 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI