Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Sayanora Mayumi (5)
25 Nisan 2010 Pazar 20:13
ARAŞTIRMACI GAZETECİ YAŞAR KARADUMAN
“Soğuk ve yağmurda ıslak kayalıklara vurarak parçalanmış cesetler ve can çekişen insanların üzerine basa basa bir keçi yolu bulmaya çalıştım, sabah olmuş tu. Aşağıdan ve denizden yaralı insan çığlıkları geliyordu. Her taraf insan cesedi dolmuştu.. Nihatey üç dört saat sonra Kaşinozaki fenerine ulaştım hemen beni sardılar ve yemek verdiler ve aşağıda yaşayan insan aramaya çıktılar.”
Gelecek sayılarda anlatacağımız bölümlerden aldığımız bu parçadan sonra biz bu sayımızdaki konumuza dönelim.

Geçen sayıdan kısa özet:
Aptülhamit 1887 yılında, Japon İmparatorunun yeğeninin kendisini ziyaretine karşılık 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile iade-i ziyaret yapılmasını ister. Bu iş için ERTUĞRUL Fırkateyni seçilir, ancak gemi okyanuslar dayanmayacak kadar bakımsızdır. Ertuğrul, 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından yola çıkar ve Oşima’nın Kuşimoto açıklarında fırtınalı bir gecede kayalara çarparak batar. Bu olayda 587 denizci boğularak şehit olmuştur. Bu olay Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçmiş ve 69 kişi sağ olarak kurtulmuştur.
Boğularak şehit olanlar arasında sekiz tane Ünyeli vardı.
Bir Ünyeli de sağ olarak kurtulmuş ve köyüne geri dönmüştü.
Değerli okuyucularımız, birkaç haftadır burada çalışmalarımızı, Ertuğrul Fırkateyni’ni ve onun Japonya felaketini anlatıyoruz. Umarım sıkılmamışsınızdır. Bu aynı zamanda gemide boğulan Ünyeli erlerden dolayı Ünye’nin de hikayesidir. Lütfen bizi izlemeye devam ediniz.
Geçen sayımızda Ertuğrul Fırkateyni’ni Japonya yolculuğunda Singapur’da tamirde bırakmıştık. Ertuğrul Singapur’da tamir edilirken biz geriye Ünye’ye dönelim.
Kazada boğularak şehit olan denizci sekiz Ünyelinin mezarları Yokohoma-Oşima-Kuşimato Köyündeki şehitliktedir, adları şehitlikteki anıtın duvarında yazılıdır, adlarını geçen sayılarımızda verdik, ileride tekrar yazacağız..,

Geri dönen Çavuşların Ahmet
Yaptığımız araştırmalar sonunda gemideki sekizi şehit olan dokuz Ünyeliden, şehit Kuşculu Köyünden Kocamanoğlu İsmail, ile geri dönen İsmail’le birlikte askere birlikte askere giden ve kazadan kurtulup geri dönen Çavuşların Ahmet’in torunlarını bulduk..
Çavuşların Ahmet’in torunu köyün Muhtarı Mehmet Sezginer’di. Kendisi dedesinin Ertuğrul Faciasından kurtulduğunu bizden öğrendi. “Biz hep seberbirlikten dönmüş diye bilirdik.” dedi. Birlikte mezarına gittik Muhtar bize dedesine ait çok fazla bir bilgi olmadığı seferbirlikte kayboldu derken yıllar sonra bir gün aniden koltuk değnekleri ile köye döndüğünü ömrünü köyde geçirdiğini ve köyde öldüğünü, dedeleri ile ilgili başka bir bilgi ve belge olmadığını söylemiştir. Ahmet Çavuş’un İstanbul’dan köyüne nasıl ve ne zaman geldiğini torunu Muhtar Mehmet Sezginer’in Genelkurmaya yazacağı dilekçesine gelecek cevaptan sonra öğreneceğiz.

Şehit Olan İsmail
İkinci olarak bulduğumuz kişi kazada şehit ve olan biraz sonra aşağıda hikayesini okuyacağınız Kocamanoğlu İsmail’in askere giderken üç yaşında bıraktığı (sonradan Sakarya Gazisi) Garip Memedin oğlu seksen yaşındaki Nuri Kocaman.. Nuri Kocaman’a görüşme isteğimizi iletince tereddütsüz kabul etti.. Torun Nuri Kocaman yaşına göre dinç kalmıştı “ben fazla bilmem, gardaşımın oğlu bilir dedi.” Ona Babaannesi Pembe’nin ve babası Garip Memed’in mezarını sorduk..
Nuri Kocaman ve kardeşinin oğlunun anlatıklarına geçmeden ve Kocamanoğlu İsmai’li Japonya’da ve Çavuşların Ahmet’i de Ünye’nin Kuşculu köyünde ebedi uykusunda bırakarak 1890 yılına Kuşculu köyüne geri dönelim ve İsmail’le Ahmet’in askere gidiş hikayelerine bakalım.


İsmail’in Hikayesi
1887 yılında Ünye'nin Kuşçulu köyünden Kocamanoğlu İsmail ile Pembe'nin bir erkek evlatları dünyaya gelir, adını Mehmet Koyarlar.
İsmail daha Mehmet üç yaşındayken aynı köyden arkadaşı Çavuşların Ahmet ile denizci olarak askere alınırlar. İkisi de Japonya'ya gidecek olan Ertuğrul Fırkateyni'ne verilirler. Gemide yedi Ünyeli daha vardır. Japonya'da çeşitli şehirler ziyaret edildikten sonra gemi Türkiye'ye doğru yola çıkar ve Oshima köyü açıklarında kayalıklara çarparak parçalanıp batar. İsmail şehit olur Ahmet köylüler tarafından kurtarılır ve köyüne döner.
İsmailin karısı Pembe fazla yaşamaz, geri dönmeyen kocasının kahrına dayamayarak genç yaşta ölür. Mehmet beş yaşında kimsesiz kalmıştır. İsmail'in arkadaşı Ahmet İsmaile verdiği sözü tutar Mehmet'i büyütür.
Köyde sevilen bir delikanlı olan Mehmet 1912 yılında Birinci Balkan Harbinde askere alınır. Mehmet köyüne ancak on yıl sonra gazi olarak dönecektir.
Böylece Mehmet'in cephelerde on yıl sürecek kaderi böylece başlar. Önce Birinci Balkan harbi, peşinden İkinci Balkan Harbi, Çanakkale Savaşı ve peşinden Birinci Dünya Savası ve en sonunda Kurtuluş Şavaşı'nda Sakarya Meydan Muharebesinde beline isabet eden bir top mermisi ile ağır yaralanır. Aylarca ölümle pençeleşen Mehmet koltuk değnekleri ile birlikte 1923 yılında bir gün Gazi olarak köye dener ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir.. Mehmet köyde evlenir ve Yaşar, Nurettin ve İsmail adında üç çocuğu olur.
1972 yılında 86 yaşında aramızdan ayrılır.

Teşekkür
Ertuğrul Gazisi Çavuşların Ahmet’in torunu Kuşculu Köyü Muhtarı Mehmet Sezginer bizi dedesinin ve Kocamanoğlu İsmail’in askere giderken üş yaşında bıraktığı Yetim Mehme’in mezarına ve Kocamanoğlu İsmail’in askere gittiği köyde yaşadığı eve götürdü. Köyde dedesinin evinin bulunduğu yeri gösterdi. Otantik köy meydanında bize fındık, ayran ve çay ikram ettiler. Yardımları için Muhtar Mehmet Sezginr’e ve araştırmalarımız katkılarından dolayı Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Sarıkahraman’a teşekkür ederiz.

Kaynaklar:
Osmanlı Araştırmaları Vakfı
Hoşça kal Mayumi: Erdal Güven
Harun Tokak : Yeni şafak
AmiralÇetinkaya Apatay, Ertuğrul Fırkateyni
Araştırmacı yazar: Osman Öndeş-Refaeran Gazetesi

Gelecek Hafta
Ertuğrul Şehidinin Sakarya Gazisi oğlu


Bu Haber 3694 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI