Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Avare
18 Mayıs 2010 Salı 09:24
Araştırmacı yazar Yaşar Karaduman
Orijinal adı “Avara”
Yapım yılı Hindistan 1951. Dram-müzikal, oyuncular, Raj Kapoor, Nargis Leela, Chitnis Prithviraj Kapoor süre 193 dakika, dil Hintçe-Urduca
Film Ünye’de çevrilişinden iki yıl sonra 1953 yılında yazlık Park sinemasında gösterilmiştir. Park sineması bugünkü Ziraat Bankasının yerindeydi arkası deniz, zemin kumdu. 1954 te Paşabahçe yazlık sineması açıldıktan iki yıl sonra 1956 yılında yol yapımı nedeni yıkıldı, ilk yapıldığı zaman etrafı bezle çevrili idi, sonradan tahtadan yapıldı.
Avare filmi Ünye’ye Zeki Müren ile oynadığı “Beklenen Şarkı ile birlikte gönderilmişti.. Önce “Beklenen Şark”ı oynatıldı. Beklenen şarkı Zeki Müren’in ilk çevirdiği filimdi. O filmin şarkısı da çok tutmuştu..
Avare filmi Ünye’de 12 gün gösterimde kaldı, Ünye’ye veriliş süresi bu kadardı. Bütün bu bilgileri bize sinema ile iç içe olmuş “Sinemacı Ömer” olarak bildiğimiz Ömer Ataş vermiştir. Ömer Ataş’a sorduk:

Avare filmi Ünye’ye ilk gelişi nasıl oldu.
Filmin Ünye’ye gelişini ve gösterilişini Ömer Abi, Ömer Ataş şöyle anlatıyor
“Biz filmi İstanbul’dan gelenlerden duyuyoruz.. Avare diye bir Hint filmi varmış İstanbul yıkılıyormuş, filmin müzikleri ve mevzusu çok kuvvetliymiş”
Film nihayet bir akşam Samsun’dan geldi..Film sandıklarını heyecanla açtık, afişleri tahtalara yapıştırdık. Yanıma iki çocuk alarak tahtaya çakılmış film afişi ile mahallelere çıktık, ben boru ile anons ediyorum. “Türkçe sözlü Hintçe şarkılı çok acıklı aşk ve ızdırap filmi bu akşam Park yazlık sinemasında” diyorum. Millet pencrelerde “mevzusu ne” diye soruyorlar bana.. Mevzu aşk ve ızdırap diyorum.. Aşkın batsın diyorlar ”.
Akşam oluyor hepimiz heyecanlıyız..
Sinema 600 kişilik ilk akşam 400 kişi geliyor.. İyi diyoruz..Film 3.5 saat, üç ara yapıyoruz.. Seyirciye bakıyoruz seyirci memnun.. Film bitip herkes gidince bayram ediyoruz film tuttu diye.. Ama ertesi gün daha olacaklardan haberimiz yok. Ertesi akşam sinema ful.. Daha ertesi akşam ayakta da yer yok. Ve böylece filmin bize kiralandığı oniki geçe ayakta da yer olmamak şartı ile toplam sekiz bin ile onbin arası seyirci tarafından izlendiğine karar verdik..

Peki Film geldiğinde ne düşündünüz, bunu da nerden bulmuşlar mı dediniz yoksa.. Tutacağını biliyor muydunuz?
Ben teneke boru ile mahallelere çıkıp anons yapıyorum.. Ben anons yaptığım zamanlar kötü film de olsa sinema tıklım tıklım doluyor, ben bağıracağım da tutmayacak, böyle bir şansı var mı? Ama Avare filmi anonsa gerek kalmadan sinemayı ayakta bile yer kalmamacasına doldurdu. Bir de Anons yapsaydım izdiham yaşanır tahta duvarlar yıkılırdı..
Bekliyor muydunuz bu kadar iş yapacağını
İstanbul’da filmin büyük sansasyon yapıtğını duymuştuk. Halkta duymuştu filmi biliyorlardı.
Nasıl duyuyor halk? O zaman televizyon falan yok bir Ankara radyosu var parazitten dinlenmiyor
Halk Samsun’a çok gidiyordu, Samsun büyük bir şehirdi.
İkinci geceden itibaren oniki gece ayakta bile yer yok iğne atsan yere düşmüyor,
Film ve şarkı birden popüler oldu Ünye’de, şarkı herkesin ağzında, ortalıkta Raj Kapoor’a benzeyen şapkalı tipler çıkmaya başladı.
Evet ben bile bir şapka bularak kendimi Avare yaptım.
Oniki gün oynadı çünkü film bize oniki günlüğüne verilmişti, kalsaydı aylarca her akşam ful çekerdi sinema
Film ikinci defa geldi mi Ünye’ye
Tabi iki defa daha geldi..Toplam üç defa oynadı Ünye’de. İkincisi hatırladığım kadarı ile 62 veya 63 yılları idi. Tabi ilk gelişi kadar tutulmadı.. Bu tarihten yirmi yıl sonra 83 yılında bir arkadaşın ricası ile tekrar getirdik, ama artık unutulmuştu hiç seyreden olmadı, on kişiye falan oynadık.
Bu filimle Türkiye’de bir Hint filimleri dönemi başlamış, Türkler Hint müziğini ve danslarını çok sevdiler. Filimdeki bazı karakterlerin isimlerinin de “Kaya” gibi gibi Nergis gibi Türk isimlerine yakın olması nedeni ile bu filmi sevdiler.
O filimden sonra Ünye’de birçok çocuğun ismi Avare kaldı. Hatta bazı aileler çocuklarına filmin baş rol oyuncusu Raj Kaporr’un adına yakın olan Raji ve Raci ismi ile kadın başrol oyuncusu Nargis’in adını Nergis olara koydular.
Bu film en çok Türkiye’de tutulmuş ve gösterildiği bazı yerlerde izdihama neden olmuş
acaba şimdi film tekrar gelse ne olur?
Senin gibi meraklılar gider yalnız filmi biraz daha keserek bir buçuk saate ufaltacaksın
En çok seyirci toplayan filimleri sırası bile sayarsak hangileridir?
Avare, Ferdi TayfurUn Çeşme, Merhamet İtalyan, Benhur, Spartaküs Kuwai Köprüsü,.
Bize bir film anonsu yapar mısın?
Tabi.. Alol Alo dikkat dikkat.. Bu akşam sat 1930 da Konak Sinmasında aşk, macere ve ızdırap filmi, Türkçe renkli sinemaskop tekmili birden Hamamda Cinayet..
Seyirci filmi beğendi mi?
Beğenmez olur mu bugüne kadar Ünyelilerin beğendiği en güzel film oldu Avare.. Seyirci rekoru halen kırılamadı.
Son olarak Konak Sineması hakkında bir soru bu sinemanın özelliği neydi?
Sinemanın mimarı Feyyaz Bey diye biri imiş.. Sinemanın o günlerin şartlarında çok güzel bir mimarisi ve akustiği vardı.. Feyyaz Bey, başta Bursa ve Trabzon olmak üzere büyük şehirlerde sekiz adet yapmıştı bu sinemalardan.. Yıllar sonra Feyyaz Bey Çekoslavakya da sinemanın sahiplerinden Mahmut Arın’ın kızı Emine Arın Sayın’a rastlar Ünyeli oluğunu duyunca sinemayı sorar, yıkıldığını duyunca çok üzülür.
Altı saatlik orijinal versiyonu önce dört saate daha sonra da Türkiye gösterimi için üç buçuk saate indirilmiş olan bu uzun Hint filmi Türk izleyicinin Hint sineması ile tanışma filmidir. Film Türkiye’de inanılmaz ses getirmiş 8 ay devamlı oynatılmıştır. Film gösterime girdiği yılda Ünye’nin nüfusu 6500 dü.. Film o zaman yapılan bir hesaba göre sekiz dokuz bin kişi tarafından izlenmiş insanlar komşu köy ve kasabalardan akın akın Ünye’ye gelmişlerdir.
Filmde, fakir bir genç olan Raj ile zengin bir adamın kızı olan Rita’nın aşk hikayesi anlatılır. Klasikleşen müziği nedeniyle müzikal komedi filmi formatında olmasına rağmen oldukça duygusaldır.
Film tüm Hindistan yarımadasında olduğu kadar Rusya, Romanya, Türkiye ve Çin’de olağanüstü bir popüler olmuştur.
1924 yılında Peşaverde doğan Raj Kapoor 1968 de 63 yaşında Yenidelhi de ölmüştür.

Bu Haber 3662 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : başak cinamacı yok Tarih : 29 Aralık 2010 / Pazar Üye Adı :önder
ömer ataş ünyenin en tanınmış simalarından biridir ömer ataş denince ilk akla sinamacı ömer ataş gelir sinam ve ömer ataş ismi özleşmiştir dünya dödükce bu isim daima hatırlanacaktır saygılarımla oglu önder
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI