Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ölmekte parayla…
28 Mayıs 2010 Cuma 10:21
ARAŞTIRMACI YAZAR YAŞAR KARADUMAN
Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA/35)Ölüm hak ve kaçınılmaz bir gerçek. Ayet’te de çok açık olarak belirtildiği gibi gün gelecek, “Her nefis ölümü tadacaktır.”
Her dinin, her inancın kendine has ölü merasimi, ölüyü kaldırma şekli vardır. Yakanı vardır, toprağa gömeni vardır…
İslam inancına göre ölüler toprağa gömülürler. Her ölen için cenaze merasimi yapılır. Cenaze merasimi sırasında ölene yapılması gereken bazı hizmetler vardır. Bu hizmetler parayla yapılır. Cenaze sahipleri bu parayı özellikle verir. Çünkü ölüyü son anında kul hakkıyla karşı karşıya bırakmayı istemezler.
Cenaze kaldırma işini bu işi bilen, genellikle tanınan, bilinen bazı şahıslar ya da hocalar yapar. Ancak, son yıllarda yeni bir iş kolu ortaya çıktı ülkemizde. Cenaze işleri yapan firmalar..
Bunlar ne iş yaparlar? Cenaze işleri ne demektir? Vefat eden birinin evinden mezara kadar olan aşamada neler yapılır? Kabre konulana, defnedilene kadar kadar neye ihtiyacı vardır? İşte bunları araştırdık.
Gördük ki ölmenin de bir bedeli varmış.. Eğer cenazenizi belediye kaldırmıyorsa, zengin ya da fakir bütçesine göre cenazenin toprağa girene kadar ki evrede bir takım şeylere ihtiyacı olacak, bu da bir miktar para gerektirecektir.
Bunların başında ilk akla gelen kefendir. Kefen; vefat eden Müslüman’ın, sarılıp kabre konulduğu bezdir. Her Müslüman zengin veya fakir cenaze parasını olmasa bile kefen parasını ayrıca bir yerde tutar ve ona hiç dokunmaz.
Ölü için tek kefen yetmez, kefen gerekli olan malzemenin sadece biridir.
Şimdi sırası ile bakalım daha neler lazımmış…
Kişi ruhunu teslim ettiği zaman elleri yanlarına konur, gözü açıksa elle kapatılır, çenesi bağlanır, üzeri soyulduktan sonra yıkamaya götürülür. Hoca cenazeyi yıkar, yıkandıktan sonra kefenlenir, kefen beyaz hasedir, genelde sekiz veya on metredir.
Kefenleme bittikten sonra mefta başucundan, belden ve ayaktan bağlanır. Bazı yerlerde bağlandıktan sonra son bir kez dünya görsün diye yüz tekrar açılır.
Kefenleme bittikten sonra, namazı kılınır. Defnedileceği mezarlığa götürülür.
Cenaze, mezara önü kıbleye gelecek şekilde konulur, baş ve sırtının altı toprakla yükseltilir. Üstü tahtalarla kapatılır. Tahtaların dizilişinden sonra toprak atılır, mezarın üstü kapanır, baş ve ayak ucuna mezar tahtaları dikilir..
Cenazeyi böylece son yolculuğuna uğurladıktan sonra tekrar geri dönelim..
Ölünün evden alınıp, yıkanıp, kefenlenip, tabutuna yerleştirilip, mezara konuluncaya kadar bir takım malzemelere ihtiyacı vardır. Bunlar sırası ile şöyledir.
Kefen, dört adet peştamal, iki adet havlu, iki çift eldiven, sabun, yıkama süngeri, koku, tütsü, tabut örtüsü, cenaze kadın ise baş örtüsü, yüz gramlık iki pamuk, iki adet çarşaf, tabutun içine serilmek için battaniye gül suyu,mezar tahtası ve baş ve ayak ucu tahtası..
Dört tane peştamal, sabun, sünger ölüyü yıkayanlar içindir. Peştemalları iki hoca ve suyu döken iki yardımcısı beline bağlarlar, sabun süngere sürülerek köpürtülür ve cenaze yıkanır.. Eğer cenazeyi belediye yıkarsa cenaze sahibinin bunları almasına gerek yoktur.
İki çarşaftan biri ölünün avret yerlerinin kapanması için üzerine örtülür, diğeri de yıkandıktan sonra kefenlenene kadar ilk çarşaf ıslanmış olduğundan ölünün üzerine örtülür.
Havlular ölüyü yıkayanların ellerini kurulaması, eldiven yıkayıcıların eline takması içindir. Kefen cenazenin sarılması, pamuk ise koltuk altlarına ve yüz kısmına konur. Tütsü, koku ve gülsuyu cenazenin ve yıkanan yerin güzel kokması içindir. Tahta ise cenaze kabre konulduktan sonra üstüne kapanır.
Mezar tahtası hariç tüm malzemelerin tutar bugünkü piyasa değeriyle 120 TL dir. Mezar tahtasının bir takımı 100 ile 200 TL arasında değişmektedir. En pahalı tahta dut ağacından olanıdır, takımı 200 TL’dir. Buna ölü yıkama ücreti kişi başına elli lira olmak üzere 200 TL daha ilave edilir.
Ayrıca mezar kazanlar vardır, bunlar da iki kişidir. 100’er TL’de bunlara verilir,
Son olarak buna iki dini icabet daha eklenir. Bunlardan biri Kefaret-i yemin, diğeri “Kefaret-i savum’dur. Kefaret-i yemin 100 TL, Kefaret-i savum biraz fazladır 500 veya 600 civarındadır..
Burada en kısa ve özet bilgiyi sunduk. Bütün bunların daha ayrıntılı açıklamaları vardır. Bunları, bu işi bilenlere bırakıyoruz.
Böylece bir ölünün mezara girene kadar ki maliyeti, ortalama 1200 TL ile 1500 Tl arasındadır.
Belediyeler de sosyal hizmet kapsamı içinde cenaze kaldırmaktadır. Durumu cenazesini kaldırmaya müsait olmayanlar için belediyeler bu hizmeti ücretsiz yerine getirmektedir.
Cenazenin en kısa zamanda yıkanması, kefenlenmesi ve toprağa verilmesi gerekir.
Herkesin kefeni kendi malından karşılanır. Malı bulunmayan cenazenin kefeni bakmak zorunda olana aittir. Kadınların kefenleri zengin olsalar da kocalarına aittir
Cenaze namazı farz-ı kifâyedir, yıkanmış, musalla taşına konulmuş bir ölü için kılınan bir namaz ve ölü için yapılan bir son yolculuk duasıdır.
Tabutun üzerindeki örtüde ne yazar?
Genelde tabutun örtüleri üzerinde, her insanın ölümlü olduğunu hatırlatan, "Her can ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz" (Ankebut 29/57)mealindeki ayet yazılıdır.
Cenaze levazımatı fiatları Medine Pazarı”ndan alınmıştır.Bu Haber 3054 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI