Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Sayanora Mayumi (Hoşçakal ayumi) (10)
1 Haziran 2010 Salı 14:20
ARAŞTIRMACI YAZAR YAŞAR KARADUMAN
İyi kalpli Türkleri bize tanrının gönderdiğine inandık

Ünye’de Ertuğrul Şehitleri anısına
bir anıt yapılmalıdır..

Kısa özet:
Aptülhamit Japon İmparatorunun yeğeninin kendisini ziyaretine karşılık 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile iade-i ziyaret yapılmasını ister. Bu iş için ERTUĞRUL Fırkateyni seçilir, ancak gemi okyanuslara dayanamayacak kadar bakımsızdır. Ertuğrul zor bela gittiği 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından yola çıkar ve Oşima açıklarında fırtınalı bir gecede kayalara çarparak batar. Bu olayda 587 denizci boğularak şehit olmuştur. Bu olay Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçmiş ve 69 kişi sağ olarak kurtulmuştur. Kurtulanlar arasında bir de Ünyeli vardır. Yedi Ünyeli de boğularak şehit olmuşlardır.

Bir önceki sayıdan özet
Ertuğrul Fırkateyni batıyor.
Yedi Ünyeli şehit, bir kişi sağ olarak geri dönüyor

Geçen sayıda Ertuğrul gemisinin fırtınada kayalıklara sürüklenerek parçalanışını ve denize dökülen denizcilerden 587 kişinin boğularak ve kayalıklara çarpıp parçalanarak şehit olduklarını yazmıştık. Kazadan atmış dokuz kişi kurtulmuştu.
Bunlardan biri de Ünye’nin Kuşcu’lu köyünden Çavuşların Ahmet’tir.
Büyük bir trajedi olan bu olay iki halkın arasındaki dostluğun temelini de atmıştır. Japon İmparatoru kazadan kurtulanları, hediyelerle beraber iki savaş gemisi ile İstanbul’a göndermişti. Abdülhamit’e de hediyeler getiren bu kruvazörler bir ay İstanbul’da kalır.
Kurtulanlar ödüllendirilerek memleketlerine gönderilir.. Şehit olanlar için Kuşimato köyü Koşinazaki feneri önünde bir Türk Mezarlığı ve anıt yapılır.

İlk anıt Japonlar tarafından 1891’de dikilirken, 1929 yılında yine Japonlar tarafından genişletilmiştir. Şehitlik Anıtı, 3 Haziran 1929 tarihinde Japon İmparatoru tarafından da ziyaret edilmiştir. 1937’de Türkiye tarafından restore edilen anıt önünde her yıl düzenli olarak anma törenleri yapılmaktadır.
Kazada ölenleri isimleri bu anıtın üzerine yazılmıştır. Anıtta Ünyeli şehitlerin de ismi bulunmaktadır.
Kuşimato da bir de müze bulunmaktadır. 1974 yılında inşa edilen "Türk Müzesi"nde Ertuğrul Fırkateyni’nin maketi, gemideki asker ve komutanların fotoğrafları ve heykelleri bulunmaktadır.

Facia Kaderimizi Değiştirdi
Ertuğrul Fırkateyni'ndeki 69 Türk askerini kurtaran Japon balıkçıların kızları, Japon gazetecilerin röportaj taleplerini Türk askerlere saygısızlık yapmamak için reddedtiler. Kadınlar, yıllar sonra ilk kez konuştular

Balıkçı Rinmatsu Hamaoka'nın kızı Tokue Tanioka'yla Seijiro Fukushima'nın kızı Takiyo Tanioka'ya "Facia Kuşimoto halkının kaderini değiştirdi.. Hiçbir ülkenin insanını bu kadar sevdiğimizi hatırlamıyorum" diye konuştu.
Tanioka, babası ve dedesinin anlattıklarını şu sözlerle aktardı: "Büyük bir patlama duyarak sahile koşan balıkçılar alevleri görmüş. Bazıları Türkleri kurtarmak isterken ölüm tehlikesi atlatmış. Cesetler çok iriymiş, kayıklarımıza güçlükle sığmış. Karaya çıkan, askerlerin ıslak elbiselerini değiştirmek istemişler, fakat kısa boylu babalarımızın elbiseleri onlara uymamış. Battaniye ve çarşaflardan yenileri yapılmış. Denizciler kendilerine gelince, köy halkı uzun boylarından korkmuş, ama bir ay kalan askerler sonra çok sevilmiş.
Türk askerlerine karşı binlerce yıl geçse bitmeyecek kadar büyük sevgi ve saygı duyuyoruz. Türk Müzesi açıldıktan sonra 15 yıl müze yanında ziyarete gelenlere çiçek verdim, şimdi çocuklarım bu geleneği sürdürüyor.
kaynak:2007 sodev raporu

Naisei Uchigaki adlı bir Japon’un
Ertuğrul faciası üzerine yazdığı bir ağıttan...
Deniz çok azgın. Beyaz Anıt’ın gölgesi karanlığa düşüyor. Sonsuz teessürle dua ediyoruz. Ruhların huzuru için, o cesur gemicilere ve şanlı Ertuğrul’a... O çılgın fırtınada kaybolan harp gemisini yutan dalgalar, o geceki gibi yüksek... Kumano bölgesinde, Koshino sahillerinde balıkçılar facianın yerini gösterir. Ve o gecenin korkunç amansız fırtınasını hep anlatırlar. Acısını kalbimizde duyacağız her zaman, seneler geçse bile. Ertuğrul’u biz asla unutmayacağız. Çocuklarımıza her zaman anlatacağız...”

Diğer Anılar

Osman Kemal Tektaş
Amiral Osman Paşa’nın torununun oğlu

Osman Paşa’nın yaveri gemiyi terk etmesini öneriyor. Osman Paşa, merasim üniformasını giyiyor ve köprünün üzerinde ‘Kumandan gemiyi terk etmez’ deyip son ana kadar görevini ifa ediyor. Bütün aramalara rağmen Osman Paşa’nın sadece üniforması bulunmuş. Nişanlarının da üzerinde durduğu söyleniyor. Kazadan kurtulanlar, uzun aylar Japonya’da misafir ediliyor.

Melike Aykut
Gemi subaylarından Mehmet Ali Bey’in torunu

Büyükbabam, babasından gizli olarak yazılmış. Japonya’da onlara saraydaki yer masalarında yemek verilmiş. Her masada üst düzey bir Japon’un eşi onlara hizmet ediyormuş. Büyükbabama da enginar gelmiş. Büyükbabam ‘Bu enginar nasıl olacak’ diye biraz paniklemiş. Bir Japon hanım büyükbabama yardımcı olmuş. Kabuğunu koparıp sosa batırıp yemişler. Mehmet Ali Bey, kazadan kurtulan tek subaymış. ‘Gitmeyin’ demişler. Büyükbabam denize düştüğünde, geminin kalaslarından birine sarılarak karaya ulaşmış Japon balıkçıları onlara yardıma koşmuş.

Kaynaklar
Batan gemiden sağ kurtularak köyüne dönen
Çavuşların Ahmet’in torunu Muhtar Mehmet Sezginer
Osmanlı Araştırmaları Vakfı
AmiralÇetinkaya Apatay, Ertuğrul Fırkateyni
Hoşçakal Mayumi: Erdal Güven
Harun Tokak : Yeni şafak
Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan
Kocamanoğlu İsmailin torunu Nuri Kocaman
Araştırmacı yazar: Osman Öndeş-Referans Gazetesi
Murat Coşguner
Ahmet Erkış
Murat COSGUNER


Bu Haber 3837 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI