Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’den Portreler -2
18 Haziran 2010 Cuma 10:43
ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU Ahmet KABAYEL – Ahmet Derya VARİLCİ
Feridun Cemal Erkin

Uzun yıllar dış ülkelerde ülkemizi temsil etmiş, bakanlık ve millet vekilliği yapmış bir devlet adamı olan Feridun Cemal Erkin Ünye kökenlidir. İstanbul’da doğmuş olmasına rağmen babası Mehmet Cemal Bey Ünyeli’dir. Dedesi Osman Fehmi Efendi de Ünyeli olup, Ünye’de görev yapmış Osmanlı Devlet adamlarından biridir.

Ünye Basınında Feridun Cemal Erkin

Ünye’nin Erkin Ailesiyle ilk tanışması 1965 seçimleri nedeniyle olmuştur. Feridun Cemal Erkin, Şirin Ünye – Akkuş Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yaşar Karaduman’ın röportaj ve haberlerinde yer almıştır. Dönemin gazete arşivlerini görerek Erkin Ailesinin Ünye bağlantısından haberimiz oldu. Arşiv sahibi değerli araştırmacı yazar Yüksel Şen Bey’in 2003 yılında Hizmet Gazetesi’nde yayınlanan “Ünye’de İlkler” adlı yazısında, Feridun Cemal Erkin’in yaşam öyküsü yer almaktadır. 10 Temmuz 1965 tarihli Şirin Ünye Gazetesi’nde, Dışişleri Bakanlığı görevini milletvekilli adaylığı nedeniyle terk ettiği dönemde Feridun Cemal Erkin’in Ünyeli Pamukoğullarından olduğu ifadesine yer verilir.
Erkin Ailesinin; Çuhacı ailesine satılan bir evi, Burhan Artur’un babası tarafından alınmış ve bugün restore edilerek Sebile Hanım Konağı haline getirilen bir başka evi, Ünye Çatak köyünde İçağası mevkiinde Tiryakioğulları ailesine satılmış arazileri olduğunu bilmekteyiz.

Feridun Cemal Erkin

“İstanbul’da Bakırköy ilçesinde dünyaya geldim. Babam Ünye’li Mehmet Cemal Bey, Mülkiye Mektebinden birincilikle mezun olmuş ve bu münasebetle, hünk3ar tarafından hediye edilen altın saati hayatı boyunca iftiharla kullanmıştır. Ne yazık ki, o hayata çok erken veda etti.”[1]

Bu satırların sahibi uzun yıllar büyükelçilik görevi üstlenmiş, Dışişleri bakanlığı ve bir dönem Ordu’dan seçilerek Milletvekilliği yapmış bir devlet adamına aittir. Babası Mehmet Cemal Bey’i Ünyeli olarak belirten Feridun Cemal Erkin’in baba ocağı Ünye ile ilk kez karşılaşması, 1965 yılında yapılacak olan genel seçimler nedeniyle olmuştur. 1962-1965 Yılları arasında TBMM dışından seçilerek TC Dışişleri Bakanı olan Erkin, 1965 Genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ordu milletvekili adayı olarak Ünye’ye gelir. Abdullah Haznedar’a ait evde misafir edilir ve CHP listesinin başında yer alan Erkin seçilen üç adaydan biri olur.
Ünye’deki diğer aday, Adalet Partisi’nden Hasan Güven’dir. Üç aday da bu partiden Ordu milletvekili seçilir ama listenin alt sırasında yer alan Güven, seçilenler arasında yoktur. Hasan Güven’in kaldığı ev Hamit Haznedar’ın kızına aittir.[2]
1965 Seçimleri sonrası Parlamento’da Ünye’yi temsil eden isim Feridun Cemal Erkin’dir. Ünye’den memuriyet gereği babasının payitahta taşınmasından dolayı İstanbul’da doğan (1899) Feridun Cemal Erkin 66 yaşında Ünye’yle tanışır. Paris’te hukuk tahsili gören, Roma, Washington, Paris ve Londra şehirlerinde büyükelçilik yapan, Dışişleri Bakanlığı yüksek müşaviri olan ve akabinde Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Erkin’in yolu daha önce hiç bu küçük sahil kasabasına düştü mü, bilmiyoruz. Ama O’nun Ünye’ye gelişiyle birlikte ilk kez halkının (hemşerilerinin) oyu ve onayıyla “seçilmiş” bir devlet adamı olma statüsü kazandığı muhakkak. Belki de sırf bu nedenle yazdığı dört ciltlik kitabın önsöz’ünde; “milletime hizmetlerim hakkında tam hesap vermek, yetişen ve yetişecek olan genç kuşak arkadaşlarıma, uzun yılların ürününü oluşturan tecrübelerim hakkında son bir mesaj iliştirmek, benim için kaçınılmaz bir görevdi” demektedir.[3]
5 Mayıs 1955’te ABD Başkanı Dwight Eisenhower ile “Barış için atom programı” çerçevesinde ilk nükleer antlaşmayı imzalamıştır. Türkiye tarihinde yine bir ilk’e, Eylül 1963’te Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin başlangıcı olan Ortak Pazar Antlaşmasını imzalar.
21 Haziran 1980 yılında hayata veda ederken, geride görevlerini layığıyla yapmış bir devlet adamı vakurluğu ve hizmetle dolu bir Cumhuriyet bıraktı.

Haftaya: Ulvi Cemal Erkin
Dipnotlar:


[1] Feridun Cemal Erkin, Dışişlerinde 34 Yıl / Anılar-Yorumlar, Ank. 1987, s. 5
[2] 1965 Genel Seçimleri sonucunda seçilenlerin listesi; CHP ilk sıra Feridun Cemal Erkin, ikinci sırada Hasan Ferda Güley ve üçüncü sırada Arif Hikmet Onat’tır. AP listesinden seçilenler; Ata Bodur, Hamdi Mağden, Şadi Pehlivanoğlu’dur.
[3] F. Cemal Erkin, age, c.1, Giriş Bölümü


Bu Haber 3629 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI