Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Hosçakal Mayumi Ertuğrul Fırkateyni Faciası (14) SON
28 Haziran 2010 Pazartesi 11:25
ARAŞTIRMACI YAZAR YAŞAR KARADUMAN
Kahraman Denizcilerimiz
Ruhlarınız Şad Olsun

Kısa Özet:
Aptülhamit Japon İmparatorunun yeğeninin kendisini ziyaretine karşılık 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile iade-i ziyaret yapılmasını ister. Bu iş için ERTUĞRUL Fırkateyni seçilir, ancak gemi okyanuslara dayanamayacak kadar bakımsızdır. Ertuğrul zor bela gittiği 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından yola çıkar ve Oşima açıklarında fırtınalı bir gecede kayalara çarparak batar. Bu olayda 587 denizci boğularak şehit olmuştur. Bu olay Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçmiş ve 69 kişi sağ olarak kurtulmuştur. Kurtulanlar arasında bir de Ünyeli vardır. Yedi Ünyeli de boğularak şehit olmuşlardır.
Geçen sayıdan özet
Kazazedelerin cesetleri sadece Oşimamura ve Kaşinozaki sahillerinde değil, bunlara bitişik olan bütün sahillerde de aranıyordu. Oralarda oturanlar da durumdan haberdar edilmiş, onlar da aramaya katılmışlardı. Bu şekilde 540 kazazededen 260’ının cesedi veya ceset parçalar bulunabilmişti. Bunlar fenere yakın meydanda ve bugünkü anıtın yapıldığı yerde defnedilmişlerdi. Köylüler yemeyi ve uyumayı unutarak, denizden cesetleri toplamak, deniz dibini de araştırmak ve denizin her tarafında batmış olan enkazı aramak gibi işler için tümüyle seferber olmuşlar ve hep birlikte çalışmışlardı..
Bu sayıda:
Değerli okuyucular, on üç haftadır benim yazdığım sizin de sabırla okuduğunuz “Ertuğrul Fırkateyni Faciası” araştırması bu on dördüncü bölümle sona ermektedir. Ondört haftadır sabırla bizi takip edip okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu onüç hafta içinde neler yazdık, neden yazdık niye yazdık tekrar bir gözden geçirelim.

Ertuğrul Fırkateyni Faciası’nı neden yazdım?
Yüzyıl önce eski bir gemiyle yola çıkılarak faciaya sebep olunmuştu. Giderken herkes geri dönemeyeceğini biliyordu.. Geminin komutanı karısının dırdırından kaçmak için bu görevi üstlenmişti. Dönerken Japonların bu havada yola çıkmayın uyarılarına kulak asılmamıştı. Fırtınaya yakalanarak kayalıklara sürüklenen gemide 587 kişi boğularak şehit olmuş 69 kişi sağ olarak kurtulmuştur.
Gemide daha çok Karadenizli erler vardı. Trabzon’dan Zonguldak’a kadar gencecik çocuklar Japonya’nın soğuk sularında parçalanarak şehit olmuşlardı.
Bunların içinde sekiz de Ünyeli vardı.. Bir Ünyelide sağ olarak köyüne geri dönmüştü. Bu araştırmayı daha çok bu sekiz Ünyeliyi bulmak için yazdım.
Üç kişinin ve bir de sağ olarak dönen erlerin köyünü bulduk. Yüzyıl sonra torunlarının torunları ile konuştuk.. Geriye çok fazla bilgi kalmamıştı.. Sağ olarak dönenin torunu köyün muhtarı idi. Büyük dedesinin hikayesini bizden dinleyince çok şaşırdı, “bizde böyle bir şeyler tahmin ediyorduk ama tam çözemiyorduk” dedi. Şehit olanlardan Kocamanoğlu İsmail’in torunu Nurettin Kocaman’ın oğlu da benzer şeyler söylemiş: “bir deniz kazasında büyük dedemizin öldüğünü tahmin ediyorduk ama nerde ve nasıl olduğunu çözemiyorduk, sizin araştırmayı okunca her şey çözüldü” demiştir.

Dünyanın Her Tarafından Okundu
Araştırma İnternet sitemiz vasıtasıyla dünyanın her tarafından okunmuştur. Amerika’dan Güney Afrika’dan okuyan okuyucular, teşekkürlerini ve çok duygulandıklarını bildirmişlerdir. Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya’daki enkazını çıkaran BOSAV araştırma ile ilgilenmiş ve araştırmaların tamamını sitelerine eklemişlerdir.
Amerika’dan yazan Tuncer Şahin araştırmayı okurken çok duygulandığını söylemiş ve roman olarak basılmasını istemiştir. Yine Ünye’de araştırma ilgi ile izlenmiş yayınlandığı Pazartesi günleri gazete tükenmiştir.
Aslında iki sayı daha devam edecektik..
Japonya’da çalışmış bir Ünyeli buradaki Türk Şehitliğini duymuş ve burayı ziyarete gitmişti. Bize elinde şehitliğe ve anıta ait çok sayıda fotoğraf olduğunu söylemiş ve kendisi ile röportaj teklifimiz kabul etmiş bize bir telefon numarası vermişti. Bu telefondan maalesef kendisine ulaşamadık ve röportajı gerçekleştiremedik ve elindeki fotoğrafları yayınlayamadık.
İleride bir zamanda iletişim kurabilirsek tekrar bir veya iki sayı daha yazarız.

Sırada ne var?
Bundan sonra ne gelecek?
Aslında sırada bekleyen çok ilginç konu ve araştırmalar var.. Sakarya Gazileri Ünyeliler var, Sakarya Şehitleri Ünyeliler var, Çanakkale Şehitleri Ünyeliler var, Sarıkamış Şehitleri Ünyeliler var.
Kurtuluş Savaşında Ünye var, Birinci Dünya Savaşı sonunda Ünye var, Ermeni Tehcirine Ünye var.. Sırasıyla bitenleri yayınlayacağız..
Bütün okuyucularımıza tekrar teşekkür ederim.Bu Haber 3367 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI