Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
ÜNYE ÇEVRE TUR
31 Temmuz 2010 Cumartesi 10:56
Yaşar Karaduman
Betonlamak çare mi zarar mı?..
Bu ağaç Yunus Emre Türbesi’nin bahçesinedir.
Yanındaki asırlık çınar ağaçlarının gövdelerinde meydana gelen çürümeyi önlemek ve ağacın yıllar içinde aldığı yarayı onarmak için oyuk gövdesine ve köküne özel karışımlı beton dökülmüştür. Bir insanın içerisine rahatça girebileceği büyüklükteki çürük alanlara betonla özel katkı maddelerinin karışımlarından bir araya getirilen dolgu maddeleri eklenmiştir.

Çataltepe’nin en yüksek tepesi
Amerika’dan gelen bir arkadaşımızın çocukluğundan gelen merakı üzerine Çataltepe’nin büyük tepesinin tam tepesine çıkmaya karar verdik. Tesadüfen rastladığımız İnkur Belediye başkanı Mehmet Okutucu bi tepelerin dibine kadar götürdü, ama tam zirveye çıkacak bir araç yolu yoktu, yürüyerek çıkmak gerekti.. Misafirimiz buradan Ünye’nin fotoğrafını çekmek istiyordu. Bu tepe Kümbet tepesinden sonra Ünye’nin en yüksek tepesiydi. Çataltepe’nin tepesine çıkamadan misafir geri döndü Amerika’ya.. Ama Başkan Okutucu söz verdi, bir dahaki gelişte zirveye araç yolu açmaya.


Balağuz Kaya Mezarı
Ünye Tarih Araştırma Gurubundan Ahmet Kabayel ve Ahmet Derya Varilci Ünye ve çevresindeki kaya mezarları mağara ve tarihi değeri olan yerleri yaptıkları çalışmalardan dolayı bilirler. Misafirleri olan Amerika’dan memleketi Ünye’ye izine gelen Mehmet Kavaklı’ya yakın çevredeki bu tür yerleri içine alan kısa bir tarih turu yaptırdılar.
İlk durak Balağuz meviindeki kaya mezarı oldu. Daha sonra Kızılkaya’daki saklı kiliseyi ziyaret ettiler.


Figamus -Cevizdere-
Antik çağda Cevizdere ırmağının adı Figamus deresi idi.. Ünye’de ilk yerleşim milattan önce onbeş bin yıl önce derenin Ünye tarafındaki Günpınarı köyü hudutları içindeki Tozkoparan kaya mezarları civarında başlamıştı. Burada günümüze kadar korunmuş antik çağdan kalma bir kaya mezarı bulunmaktadır
Etrafında sıra sıra ceviz ağaçlarının bulunduğu ve ismini bu ağaçlardan alan derenin Ünye tarafı Günpınarı köyü karşı tarafı Cevizdere köyüdür.
Dere Akkuş’tan doğar ve yolda kendisine katılan derelerle birlikte Ünye’de denize ulaşır. Yukarıda fotoğrafta derenin Denizbükü köyü içinden geçişi görülmektedir.


Yabani Kara Hurma

Küçük Meyveli, Kara Hurma Latince adı Diospyros lotus.
Özellikle Karadeniz Ordu ve Giresun bölgelerinde çok görülen ve doğal ortamda yetişen bir tür olup meyvesi zeytin büyüklüğündedir ağaç boyu 5 7 m civarındadır, tadı şekerli ve çok güzeldir doğal olarak yetişir.
Bazı yörelerde toplanır kurutulur kışın kompostosu yapılır.
Karadenizliler bunu taze olarak veya dallarıyla birlikte kurutarak, kışın tüketirler.


Ökse Otu
Latince adı Viscum album ., Yöreye göre, Çekem, Purç, Gökçe, Gevele, Güvelek ve Gövelek adlarıyla da tanınır. Elma, armut, söğüt, kavak, çam ve köknar gibi yumuşak odunlu ağaçlarda asalak (parazit) olarak yaşar, ağacın yüksek dallarının üstünde yuvarlak bir top biçiminde yetişir. Meyveleri bezelye veya nohut büyüklüğünde, parlak, beyaz renkli içi kaygan ve yapışkandır. Bu beyaz yapışkan madde insanlar için zehirlidir ama kuşlara hiçbir zararı dokunmaz.
Kuşlar, bitkinin yapışkan tohumunu gagalarına alıp dallara sürterek yeni bitkilerin kök salmasını sağlarlar. Ökseotu çoğalmayı kuşlara borçlu olduğu halde aynı yapışkan madde kuşlar için tuzak olmaktadır.
Bu yapışkan madde çubuklar üzerine sürülmekte ve küçük kuşları yakalamak için "ökse" olarak kullanılmaktadır. Çok eski çağlardan beri şifalı özelliği bilinir.. kaynak: www.baktabulum.com/ziraat-bilimiHüzünlü İlkokul
Burası artık içinde eğitim yapılmayan Cevizdere Başköy ilkokulu. Bir zamanlar cıvıl cıvıl çocuk sesleri gelen okul bugün derin ve hüzünlü bir sessizliğe bürünmüş bakımsız hali ve kırılmış pencereleri ile geçmişi özlemektedir. Köydeki okul çağındaki çocuklar taşımalı eğitimle en yakın okullara götürülmektedir.


Habip Öztürk
İyi bir insan iyi bir eğitimci iyi bir Ünyeli idi.. Öğretmenlik mesleğinin kahrını çekmiş bıkmadan usanmadan ülkenin en ücra köşelerinde binlerce öğrenci yetiştirmişti..
Tedavi için gittiği İstanbul’da geçirdiği bir kalp krizi sonunda beklenmedik bir şekilde dostlarını ve ailesini yasa boğarak hayata veda etti.
Ünye, sevenlerinden oluşan çok kalabalık bir cenaze töreni ile uğurladı Habip Hocayı.. Habip Hoca’nın Denizbükü köyünde aile kabristanlığındaki mezarını ziyaret ettik. Nur içinde yatsın.


Dağın içinden geçen yol
Burası Ünye çevre yolu tünellerinin giriş noktası. Bu tüneller bittiğinde ağır araçlar artık Ünye’de şehrin içinden geçmeyeceklerdir. Yol Akçay’dan başlayarak bu tüneller vasıtası ile dağın içinden geçip Cevizdere’den çıkaçaktır. Böylece şehrin içindeki araç yoğunluğu biraz azalacaktır. Fotoğrafta görülen dağın arka tarafı Yunus Emre türbesinin bulunduğu Kiraztepe’dir.


Kümbet Evliyası
Kümbet Evliyası Türbesi..
Kümbet tepesinde bulunan bu evliya hakkında çok bilgi yoktur. Tepenin ismi Kümbet Tepesi olduğu için evliya ya da Kümbet Evliyası denilmektedir. Kümbet tepesi Ünye’nin en yüksek noktasıdır.. Burada yatan kişinin yöreye gelen Oğuz boylarından bir oynak beyinin olması kuvvetle muhtemeldir.


Bu Haber 3629 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI