Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Adım Adım Müze Ev - 1
13 2010 Cuma 13:39
ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU AHMET KABAYEL - AHMET DERYA VARİLCİ
Ünye’nin kent belliğini oluşturmak üzere, Belediyemizce projelendirilen Müze Ev girişimi bugün özel bir aşamaya gelmiştir. Gelinen noktada restorasyonun ilk adımı olan bozulmaya ve yıkılmaya yüz tutan kısımların ayıklanması işlemi tamamlanmıştır. İkinci adım binanın temel yapısını sağlamlaştırma yani yeniden temel atma aşamasıdır.[1] Biz bugün Müze Ev restorasyonunda yeniden temel atma konumuna geldik. Bundan böyle çalışmalar çok daha hızlı olacaktır.

Müze Ev Projesi Nasıl başladı?

Ülkemizde Cumhuriyet’in ilk günlerinde başlayan hızlı bir müzecilik girişimi vardır. Osmanlı döneminde müzecilik anlamında olmasa da, bu konuda bazı girişimler olmuştur. Batılı gezginler ve Osman Hamdi gibi girişimcilerin başlattığı müze çalışmaları bir iki örnekle sınırlı kalmış, kesintiye uğramıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde yeniden başlatılan çağdaş müzecilik anlayışı, kültür varlıklarının ortaya çıkarılmasını ve müzelerin ülke çapında yaygınlaşmasını sağlamıştır. Son dönemde kasabalarda, hatta köy yerleşim alanlarında bile yörenin tarihi kültürel özelliklerini yansıtan çalışmalara rastlanmaktadır.[2]

Girişim olarak Ünye’de ilk defa 2003 yılı sonunda, eski bir Ünye evinin müze ev olması koşuluyla bağışlanmak istenmesiyle ortaya çıktı. Ancak o dönem, evi bağışlamak isteyen Meliha Vural Hanımefendiye net bir cevap verilemedi.[3] Yerel Tarih Grubu’nun belediye başkanı ve kaymakam ile görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Ancak 2005 yılında Ahmet Arpacıoğlu’nun Belediye Başkanlığı döneminde “müze ev” konusu yeniden ele alındı.

Hangi Zorluklarla Karşılaşıldı?

Sayın Arpacıoğlu’nun konuyu ilgiyle ele alması ve ekibiyle incelemesi sonrasında 2007’de mutabakata varılarak, Meliha Vural’ın bağışı kabul edildi.

2008 Yılı sonunda Hacı Emin caddesinde bulunan ev boşaltılarak, Ünye Belediyesi’ne devredildi.

Ancak, evin mirasçılarının fazla sayıda olması ve “bağış” işleminin gecikmelere uğraması ve ardından bağışçısının karar değişikliği nedeniyle zaman kaybına uğrandı.

Süreci hızlandırmak amacıyla “cebri istimlâk”e gidildi. 14 Nisan 2009’da, bina ve arsa bedeli olarak 92 Bin TL . nakit para Ünye Belediyesi tarafından Ziraat Bankasına yatırıldı. Bun paranın % 55’i, mirasçıların bilinmemesi sebebiyle hazineye kalmış ve ev bu şekilde satın alınmıştır. Bilinen dört mirasçı geri kalan hak edişi dört eşit parça halinde almışlardır. Satın alma işlemiyle başlayan hukuki süreç sonrasında tapu tescil işlemine geçildi.

Evin rölevesi mimar Melike Ünlü tarafından çıkarılarak Anıtlar Yüksek Kuruluna gönderilmiştir.[4] Kurul’da zaman kaybına uğramayacağımızı zannederken, üç yahut dört görüşme sonrası bazı eksikler giderilerek onay alındı. Böylece Restorasyon için gerekli tüm işlemler yerine getirilmiş oldu.

Restorasyona Nasıl başlandı?

2009 Yılı Temmuz ayında yapılan Ünye Kurultayı nedeniyle Ünye’de bulunan Profesör Dr. Zeynep Ahunbay restore edilecek yapıyı bizzat incelemiştir. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Ünye kökenli Sayın Ahunbay, Ünye Müze Ev yapılacak evin yıkılmadan nasıl restore edileceğine dair Belediyemiz teknik personeline, mimar mühendis arkadaşlara ve ilgililere bilgi verdi. Mostar Köprüsü restorasyonu gibi uluslar arası projeleri gerçekleştiren Sn. Ahunbay’la Müze Ev’in restorasyonu konusunda görüşmeler o tarihten bu yana sürmektedir.


Haftaya: Restorasyon ve evin mimari yapısı


ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU
A. KABAYEL – A. D. VARİLCİDip notlar:

[1] Restorasyon (yenileme) işleminde eğer mümkünse binayı yıkmamak esastır. Ancak bunun için sağlıklı bir sağlamlaştırma işlemi; refoundation gereklidir.
[2] Cumalıkızık, Beypazarı, Şirince, Cunda ve ardından daha bir çok yerleşim alanında benzer çalışmalar söz konusudur. Safranbolu ise Çelik Gülersoy ve Süha Arın gibi Ünye kökenli bir girişimcilerin de etkisiyle adeta müzekent’e dönüştürülmüştür.
[3] Hükümet binasının arka tarafında bulunan Hacı Emin Caddesindeki ev, eski bir kaptan evidir. Kafkasya doğumlu Server Bey’e ait bu ev 7 odalıdır ve büyük bir holü vardır. Server Bey’in kızı Hatice Bakiye Hanım 1889’da bu evde doğmuştur. Hatice Hanım aslen Termeli olan Abdullah beyle evlenir. 4 oğulları olur. Oğlu Ali Rıza Erüş (soyadı sonradan “Vural” olmuştur) işte bu evi bağışlamak isteyen Meliha Vural hanımla evlenir. Müze ev fikrinin hamisi olan Meliha Hanım, daha sonra bağış düşüncesinden vazgeçmiş olsa da, bu girişimin esas sebebidir. Başvuru konusunda ilk girişim, Meliha Hanım’ın yeğeni Nuran Çataklı’dan gelmiştir.
[4] Buraya kadar olan gelişmeleri daha ayrıntılı bir biçimde http://www.unyekent.com/roportaj/14/muze-ev-uzerine-ahmet-kabayelle-roportaj
linkinden okuyabilirsiniz.


Bu Haber 3407 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI