Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Muskacı Durmuş Emmi (2)
16 2010 Pazartesi 11:22
ARAŞTIRMACI YAZAR YAŞAR KARADUMAN
Bahçede ağaca kuruması için çeşitli hayvan
parçaları asılmıştı
Bazı güçlere sahip olan Durmuş Emmi hastalandıktan sonra aile içi huzursuzluk, işsizlik, gece altını ıslatan çocuklar, içki içen ve kumar oynayanlara çare, evde kalmış kızların kısmetini açma gibi iyiliğe yönelik işlerle uğraştı.


Geçen sayıdan kısa özet:
Bu hikayeye konu olan Durmuş Emmi Ortayılmazlar mahallesinin üst tarafında Türbe caddesinde Karılar Pazarı'nın biraz ilerisinde bahçe içinde ahşap bir evde otururdu.
Durmuş Emmi’ muska yazar, kurşun döker, okur üfler, herkesin derdine çare bulmaya çalışırdı.
Yazdığı muskaların, yaşları geçmiş kızlara, ağlayan çocuklara, kavgalı karı kocaya, evlenmekte geç kalmış kart erkeklere iyi geldiğine inanılırdı.
Evimizin üst tarafının mezarlık olması, her ölü gömülmesinden sonra köpeklerin ulumaları ile yeni gömülmüş cesetlerin mezarlarından kalkacağı inancı, sıkça anlatılan hortlak ve teneşirde yıkanırken dirilen ölü hikayeleri ile mahallemiz bir kabus şatosu gibiydi..
Bir akşam vakti Durmuş Emmi’yi bir salın üzerine yatırılmış vaziyette getirdiler ve bacaklarından Karılar Pazarı’ndaki kuyunun başındaki dut ağacına astılar. Kuyudan kovalarla su çekip Durmuş Emmi’nin kafasına döktüler günlerce kendini bilmeden ağzından köpükler gelerek yattı Durmuş Emmi. Kara büyü yaptığı, için cinleri Durmuş'u boğmuş dediler.

Her türlü iş için Durmuş Emmi’ye gelirlerdi
Açıklanması zor bazı becerilere sahip olan Durmuş Emmi hastalandıktan sonra daha çok aile içi huzursuzluk, işsizlik, çok ağlayan ve gece altını ıslatan çocuklar, içki içen ve kumar oynayan insanların bu işlerden vazgeçmeleri, yaramaz çocukların uslanmaları, okulda derslerde başarı sağlamak ve nazar değmesi gibi iyiliğe yönelik Ak Büyü denilen işlerle uğraştı.
Halk arasındaki inanışa göre, ters giden işler, kişilerdeki bu ani değişim nazar değmesine yorulurdu. Bazı insanların olağanüstü göz değmesi güçleri olduğuna inanılır bu gibilerin hastalık ölüm ve kötü şeylere sebep olacağı sanılır ve korunma amaçlı muska için Durmuş Emmi’ye gelirlerdi. Durmuş Emmi bu tür şeylere dualardan da yararlanarak bazı tılsımlı işaret ve hesaplarla muska yazardı.
Nazar
Nazar Arapça'dan dilimize yerleşmiş bir kelimedir Türkçe manası "Kötü Göz "demektir. İnsan bünyesinden yayılan zararlı ışınların belli bir yere odaklanması sonucu, canlı veya cansız nesneleri olumsuz yönde etkilemesi olarak açıklanır. Bazı kişilerde bu sinyaller öylesine güçlüdür ki gittikleri yere bir uğursuzluk yayarlar. Yine bazı kişiler nazardan çok kolay etkilenirler.
Bunun için insanlar Durmuş Emmi’ye giderek nazara karşı muska yaptırır, üzerinde nazarlık taşları bulundururlar. Mavi renkli nazarlık taşlarının zararlı sinyalleri emdiğine ve kötü gözlerden koruduğuna inanılır.
Ayrıca nazara karşı kurşun dökülmesi de halk arasında yaygındır. Kurşun dökme, bir eritilmiş kurşunun kişinin başı üzerinden su dolu bir kaba dökülmesi şeklinde yapılır. Kurşun döken kişi kahve falındaki gibi şekilleri yorumlayarak bazı bilgilere ulaşır. Bu Türklerin eski dinlerinden getirdiği bir Şaman inancıdır.

Siz sakın denemeyin
Yukarıda yazılanlar Durmuş Emmi’nin etrafında biraz da bilgilendirme amaçlı hazırlanmış bir Öykü-Araştırmadır. Böyle bir kişi gerçekte var olmamıştır. Geçmişte ve halen yaşamakta olan biriyle örtüşmesi tamamen tesadüftür.
Siz sakın yukarıda anlatılanların hiçbirini denemeyin. Hastalıklarda kesin doktorlara başvurun, sonra Allaha dua edin şifa ondadır. Büyücülük muskacılık ve benzeri şeyler hem dinimizce yasaklanmış olup yasalarımızca da suçtur.

Bahçede ağaçta asılı hayvan uzuvları
Ortayılmazlar Mahallesinin en önemli ve uzun caddesi Türbe Caddesidir. Türbe Caddesi aşağıda Yalıkahvesi’nden başlar yukarıda Türbe Mezarlığında biter. Caddenin orta yerinde bizim çocukken oyun alanımız olan “Karılar Pazarı” denen bir düzlük, düzlükte kuyu kuyunun başında bir dut ağacı vardı. Burada çok eski yıllarda alıcısı ve satıcısı da kadınlar olan bir pazar kurulduğu için bu ad verilmiştir. Şimdi çocuk parkı vardır. Karılar Pazarından yukarı tarafına biz “Türbe Mahallesi” deriz. Mahalle adını biraz yukarıda mezarlıktan bulunan “Halka Baba” adlı bir ermişin mezarından almıştır.
Durmuş Emmi’nin evi Karılar Pazarı’nın biraz yukarı çaprazında bahçe içindeydi.. Tahtaları karamış ahşap bir evdi. Ben akşamları hava karadığı zaman bu evin önünden geçerken ürperirdim.
Birgün top oynarken (ben kaleci olurdum hep), top Durmuş Emmi’nin bahçesine kaçtı.. Durmuş Emmi bahçesine girilmesine çok kızardı.. Topu almaya gittiğim zaman bahçede gördüğüm manzara karşısında çığlık atarak geri kaçtım. Çocuklar hemen başıma toplandılar ne olduğunu sordular, bahçede gördüğüm manzara korkunçtu..
Ağaç dallarına kurumak için asılmış hayvan parçaları, kurumuş fareler kediler ve tanımlayamadığım bir sürü bir canlıdan alınmış uzuvlar vardı.
Bir daha Durmuş Emmi’nin bahçesine hiç girmedim. O günden sonra bu evin ve bu bahçenin önünden geçerken hep içimde ürperti duydum.
Daha sonra öğrendim ki Durmuş Emmi bütün bunları büyü yapmakta kullanırmış.

Büyü nedir?
Büyücülük ve büyü çeşitli yöntemler kullanarak, insanları iradelerinden alıkoymaya, onlara istemleri dışında türlü şeyler yaptırmaya, ve istenen yönde davranışlara sevketmeye yönelik şeylerdir.. Büyücülük, dinimizin büyük günah saydığı ve yasakladığı bir eylemdir, büyüler iyi ve kötü olarak ayrılırlar iyilere AK BÜYÜ kötülük için yapılanlara da KARA BÜYÜ derler.

AK BÜYÜ, olumlu, iyiliğe yönelik, bir büyü türüdür.
Ak büyüde ateş, altın, ayçiçeği, cıva, elma, elmas, fasulye, fildişi, gümüş, horoz, inci, incir, kurşun, kuşkonmaz, portakal, sarımsak, su, süt, sirke, tavuk, tuz, yumurta, zeytinyağı gibi maddeler kullanırlar.
KARA BÜYÜ ise, sevenleri ayırma, aile içi düzeni bozma, bir kimsenin sağlığını ve işini bozma insanları birbirine düşürme aileleri dağıtma kısmeti bağlama türünden zarar verme amaçlı yapılan büyülerdir..
Kara Büyüde büyücüler ceset parçaları, idrar, kan, karga, kedi (kara), kurbağa, kurt kanı, timsah dişleri, mezar toprağı, kara tüy, yarasa gözleri ve kanı kullanırlar. Kara Büyücü, Allah'tan nefret eder, doğanın kurallarına karşı gelir.
Bütün dinler bunu bir sapkınlık sayıp yasaklamıştır.
Bizim dinimizde de bu gibi şeylerle uğraşmak, inanmak yasak ve günahtır.
Siz siz olun ne akı ile ne karası ile uğraşmayın şifayı yalnız Allahtan isteyin ve modern tıpta arayın

Gelecek Hafta Annemin Cin Hikayesi


Bu Haber 3130 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI