Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Gönlümüzdeki Başpehlivan
27 2010 Cuma 09:28
ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU AHMET KABAYEL- AHMET DERYA VARİLCİ
R E C E P K A R A
Recep Kara, kispetinde Ünye işlemesiyle er meydanlarında boy gösteren bir güreşçi. Ata sporumuz yağlı güreşe küçük yaşından itibaren hayatını adamış bir insan. Her fırsatta yeşil çayırlar üzerine çıkarak vücudunu yağlar; kispetiyle, peşreviyle o seremoniye katılır. Üst üste başpehlivan olur. Üç kez arka arkaya şampiyon olarak altın kemerin sürekli sahibi olmayı düşler.

2010 Kırkpınar Güreşleri

Olmadı, bu yıl da Kırkpınar’da rakibi Mehmet Yeşil Yeşil’e yenildi. Başpehlivan Recep Kara, geçen yıl yenildiği rakibine 2010 Kırkpınar Güreşleri’nde de yenik düştü. 2007 ve 2008’de Kırkpınar başpehlivanıydı. 2009’da da başpehlivan olabilseydi, arka arkaya üç kez şampiyonluğu alarak altın kemerin daimi sahibi olacaktı. İki yıl önce bu fırsat kaçtı. Üstelik bu yıl aldığı Kırkpınar yenilgisi, Ünye Belediye Spor’un güreşçisi Recep Kara’ya şampiyonluk yolunda zorlu bir rakip armağan ediyordu: Mehmet Yeşil Yeşil.

Recep Kara Kimdir?

Bugün 28 yaşında olan Recep Kara, 25.05.1982 Ünye doğumlu. Kökleri Ünye’nin Sarı Halil Köyü’nde. Ailesi Samsun’a yerleşiyor. İlk, orta ve Lise’yi Samsun’da okuyor. Konya Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu bitiriyor. Evli, iki çocuk babası. Profesyonel güreş hayatını Ünye Belediye Spor’da sürdüren Recep Kara’nın 2004-2008 yılları arasında 3 kere Kırkpınar Başpehlivanı şampiyonluğu, bir adet de ikinciliği mevcuttur. 20 Yaşında Gençler Avrupa Şampiyonu, 2003, 2004, 2005 yılları Büyükler Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Güreşe nasıl başladı?

Recep Kara ata sporumuz güreşe çok küçük yaşlarda başladı. Babası güreşle uğraşmamasına rağmen, dedesinin babası (Tingillo Ali Pehlivan) eski bir güreşçiydi. 11 Yaşında Samsun’da Hikmet Kesen’in himayesinde başladığı güreş sporunu, 16 yaşında Ankara TEDAŞ Spor Kulübü’nde minder güreşiyle sürdürdü. Erken yaşta büyük başarı kazandı. Minder güreşine hazırlandığı halde daha çok yağlı güreşte yer almak istiyordu. Esas er meydanı yağlı güreşlerin merkezi Kırkpınar idi. Güreşmek için gittiği Kırkpınar er meydanlarından yaşının küçük olduğu gerekçesiyle geri çevriliyor, göz yaşları içinde arenayı terk ediyordu.
Genç Recep Kara bütün bu olumsuzluklardan yılmadı. Bir sonraki yıl yeniden Kırkpınar’ın yolunu tuttu. Karşısına son on yılda sekiz kere şampiyon olarak iki altın kemer daimi sahibi Başpehlivan Ahmet Taşçı çıktı. Son yılların galibiyet rekorunu elinde tutan Başpehlivan Ahmet Taşçı’yı yendiğinde Recep Kara 19 yaşındaydı.

Gönüllerdeki Başpehlivan

2010 Yılı Haziran’ında Recep Kara’yı Kırkpınar’a Ünye’den yolladık. Yolculuk öncesi kendisini Hasanbey Otel’de ziyaret ettik. Kim olduğunu, nasıl yaşadığını ve bu büyük karşılaşma öncesi neler hissettiğini sorduk.
Sohbet konularımızdan biri geçirdiği sakatlıktı. 2005 Yılında Avrupa şampiyonasında güreşirken ön çapraz bağları kopan Recep Kara’nın sol ayağında iki adet çivi vardı. Bir yıl kendisini spordan uzak tutan bu sakatlık nedeniyle zaman zaman zorlanmaktadır. 2010 Kırkpınar güreşlerinden birkaç ay sonra Tekkiraz Kara Armut Yaylasında, rakibi Yeşil’i yendi. O karşılaşmalarda Recep Kara, ayağındaki işte bu sakatlık nedeniyle güreşe devam etmedi.[1] Çünkü Kara armut’ta Kırkpınar’ın rövanşını almak Recep’e yetmişti. Zannımızca, Kara Armut’un birincisi, bir başka pehlivana daha uygun düşerdi.
Zaten Recep Kara, gönüllerimizin başpehlivanı değil miydi?


Haftaya: Recep Kara’nın güreşleri, Türkiye ve Ünye’de yağlı güreşler.
Dipnotlar:

[1] Karararmut Yaylası,bize bir zamanların ünlü başpehlivanı İbrahim Karabacak’ı yenen Ünyeli Pehlivan Armut Kurusu’nu anımsattı. Güreş sever Ünyelilerden yaşı uygun olanlar Armut Kurusu’nu mutlaka bilirler. Ünye’den Kırkpınar’a Recep Kara’yı uğurlarken, yol edenler arasında Armut Kurusu namıyla tanınan Ünyeli Durmuş Pehlivan da bulunmaktaydı.
A


Bu Haber 10491 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Harikaaa Tarih : 15 Mart 2017 / Pazar Üye Adı :
Çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI