Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kusçulu köyü
14 2010 Salı 14:08
yasar.karaduman@gmail.com
“Orda bir köy uzakta”
O bizim köyümüz
Artık uzak degildir
Gideriz de, Gezeriz de..

O gitmediğimiz, gezmediğimiz köyümüz bu şarkıyı söylediğimiz yıllarda uzaktı.. Ama o okul şarkısında çocuklar hala o köyün uzak olduğunu söylüyorlar. Şiirin yazarı Ahmet Kutsi Tecer yaşasaydı bugün şiire “o köyler artık uzak değil” diye eklerdi.
Artık mesafelerin önemi kalmadı o köyler uzak olmaktan çıktı. Köylü sabahleyin kapısının önünden geçen dolmuşa atladığı gibi kendini şehirde bulur. O bizim gitmediğimiz gezmediğimiz uzaktaki köyümüz bazı yerlerde köy olmaktan bile çıkmış belde olmuştur, belediye olmuş, bazen de göç vermiş yok olmuştur.
Şair Ahmet Kutsi Tecer bu şiir Cumhuriyetin ilk yıllarında yolsuz izsiz köylere gidilemediği yıllarda yazmıştır.
Bu Sayıda Kuşçulu
Değerli Canik dergisi okuyucuları her sayıda bir köy programında bu sayıda işleyeceğimiz köyümüzün adı Kuşçulu köyü.
Kuşçulu köyü Ünye’nin batısında kalır.. Yazkonağı köyü veya Günpınarı üzerinde gidilir.
Ünye’ye 12 Km. Ordu’ya 89 Km. uzaklıktadır. Kuşçulu, Okçulu, Ortamahalle ve Serdeşli olmak üzere üç mahalleden oluşur. Ormanları ve fındık bahçeleri ile yeşil bir örtüye sahiptir. Düzköy'den gelen yol asfalttır ulaşımda bir sorun yoktur. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Yemekleri; pancar çorbası, tarhana, beyaz mısır çorbası, taze fasulye yemeği, lahana dolması (Sarma), bölceli pancar, fasulye turşusu, bayramlarda lokum yapılır. Fırın fasulyesi ve fırın darısı ile unu meşhurdur. Düğünlerde keşkek önemli yer tutar.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fındık üretimi önemli yer tutar. Ticari amaçlı bir ürünü yoktur. Köylü, kısıtlı ekim alanlarında genellikle mısır ekimi yapar. Köyde ikamet edenler, kendilerine yetecek kadar hayvan bulundururlar.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları şöyledir.:
2009 Mehmet SEZGİNER, 2004 Hüsnü Sezgül, 1999 Musa Dikçi, 1994 Hüsnü Sezgül, 1989 Hüsnü Sezgül, 1984 Ahmet Dikçi, 1979 Hüsnü Sezgül, 1974 Ali Sezginer, 1969 Aydın Sezgül, 1964 (Kuşculu – Düzköy (herki) - Çakmak(Üçköy)Hüseyin Keskin, 1944-1964 - Yukarıdaki üç köyün muhtarı Veysel Oğlu Hüseyin Keskin yapmıştır
Köyde, okul yoktur, yirmi kadar öğrenci taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Kanalizasyon şebekesi ve PTT şubesi, sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan Düz köyden gelen yol asfalt, Saraycık yolu ve mahalleleri birbirine bağlayan yollarda stabilizedir. Köy halkı ürünlerini pat pat denilen araçlarla veya hayvan gücü ya da kendi güçleri ile taşımaktadırlar. Köyde elektrik ve telefon vardır. Köyde cami yeni yapılmış olup resmi görevli bulunmaktadır. Su değirmeni faal bir değildir.
Köy Turu
Köyü Muhtar Mehmet Sezginer ile birlikte dolaştık.. Önce mezarlıklardan başladık. Bir yerin arşivi mezarlıklarıdır. Mezartaşları bize çok önemli bilgiler verirler. Köyde Türklerin yerleşimi, Oğuz boylarının Melikgazi döneminde 1200 yıllarında Ünye’ye inme çabaları ile başlamıştır. Mezarlıklarda bulduğumuz Ortaasya Türklerinin kullandığı Balbal ekolü mezartaşlarından sonra Osmanlı mezartaşlarındaki tarih 1700 yıllarını göstermektedir.
Köyde Ertuğrul Şehidi
Bizi Kuşçulu köyüne götüren iki neden vardı. Birincisi 1890 yılında Japonya’da batan Ertuğrul Fırkateyni’nde boğularak şehit olan Kocamanoğlu İsmail ve sağ kurtularak geri dönen çavuşların Ahmet.. Çavuşların Ahmet Muhtar Mehmet Sezgül’ün babasının dedesidir. Biraz aşağıdaki Yazkonağı köyünde de Kocamanoğlu İsmailin üç yaşında bırakıp gittiği oğlu garip Mehmet’in mezarını ve evini ziyaret ettik.
Köy meydanında bir bardak ayran ve çay içerek yorgunluğumuzu atarken Muhtar Mehmet Sezginer sorularımızı cevaplandırdı.. Köy meydanı çok şirin adeta bir müze gibiydi. Ortada bir ağaç, ağacın altında oturmak için peykeler, bir pınar, karşıda ahşap bir ev sağında fırın, solunda ambar ve önünden geçen yol.
Muhtara sorduk:

Köyde kaç hane vardır, göç en çok nereye olmuştur?
Yüzelli dokuz hane, göç en çok İstanbul’a olmuştur.
İstanbul’daki Kuşçulu köyünden gidenler ne kadardır ve daha çok hangi
işlerle uğraşırlar?
Daha çok Bağcılar ve Gaziosmanpaşa semtlerinde otururlar. Öğretmen, memur, işci, ne kadar olduğu hakkında bir bilgim yok maalesef
Köy ekim alanları hane başına ne kadardır en çok ne ekerler?
Fındık çoğunluktadır, fındık geliri yetmez, mısır ve fasulye de ekilir.
Köye tarihi eser, mezarlık eski cami değirmen ve benzeri şeyler varmıdır?
Mezarlıklara biraz önce baktık, aşağıda bir değirmen var ama çalışmıyor.
Köyün meşhur olmuş bilinen bir ürünü, meyvesı veya herhangi bir şeyi var mıdır?
Bizim meyvelerimiz meşhurdur, ama kendi yiyeceğimiz kadardır, satacak kadar yoktur. Hayvancılığa gelince otuz hanede hayvan vardır. Köyde oturan nufus azdır, gençler şehirde otururlar, Pazar günleri gelirler piknik yapar akşama dönerler.
Japonyada 500 denizcinin şehit olduğu Ertuğrul Fırkateyni faciasında köyünüzden iki kişi vardı..Kocamanoğlu İsmail ve Çavuşların Ahmet. İsmail şehit oldu, Çavuşların Ahmet geri döndü.. Bu kazada köyünüzden böyle birilerinin olduğunu biliyor muydunuz?
Bilmiyorduk, bize seferbirlikte (Birinci Dünya Savaşı) kaldı demişlerdi.. Sonra Yaşar Karaduman Hocanın kitaplarından öğrendik.
Bizim soracaklarımız bu kadar sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Benim söylemek istediğim çok var, en önemli olanı yolumuz ve çok noksanı olan camimiz, imam evimizin inşaatı yarım.. Her türlü para ve malzeme yardımına ihtiyacımız var. Ayrıca gösterdiğiniz yakın ilgi ve alaka için köyüm adına teşekkür ederiz.Bu Haber 6634 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI