Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Gönlümüzdeki Başpehlivan RECEP KARA 3. Bölüm (Son)
17 2010 Cuma 09:54
Ünye Tarih Araştırma Gurubu Ahmet Kabayel-Ahmet Derya Varilci
Geçen hafta ata sporumuz güreşin nasıl Türklerle özdeşleştiğini ve Türklerin tarih boyunca güreşe verdikleri önemi anlattık. Bu önem çerçevesinde “Türk gücü” nü bütün dünyaya kabul ettiren cihan pehlivanlarımızdan bahsettik. Kel Aliço, Adalı Halil, Kurtdereli Mehmet Pehlivan ve Koca Yusuf gibi daha onlarcası er meydanlarında güreş tutmuş, Türk Güreşini Avrupa’ya hatta Amerika’ya kadar taşıyarak nam salmışlardır.
Türk yağlı güreşlerinin temel platformu şüphesiz Kırpınar’dır. Ancak yağlı güreşler geleneksel olarak Anadolu’nun her yanında yapılmaktadır. Ünye ve çevresi yağlı güreşlerin her yıl düzenli olarak yapıldığı yörelerden biridir. Ünye Belediye Spor Kulübünün bir sporcusu olarak Ünye kökenli Başpehlivan Recep Kara yağlı güreşimizin önemli isimlerinden biridir. Kırkpınar Başpehlivanlığı yanında, Anadolu’nun değişik yerlerinde yapılan güreş karşılaşmalarında adını duyurmuştur.
Avrupa Gençler kategorisinde şampiyonluğu bulunan Recep Kara’nın asıl unvanı Kırkpınar Yağlı Güreşleriyle sağlanmıştır.
Recep Kara’nın Kırkpınar güreşlerini değerlendirerek “Gönlümüzdeki Başpehlivan” serisini bitiriyoruz.[1]

2010 Yılı Kırkpınar Güreşleri

Bu yıl 649.’su yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Recep Kara, rakibi Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilmiş kabul edilince, Yeşil’e şampiyonluk yolu açıldı. “Erken final” tabir edilen Kara-Yeşil karşılaşması, normal sürede rakipler birbirlerine üstünlük sağlayamayınca uzatmalara gitti. Her ikisinin de ikişer ihtarı vardı. Bir ara Recep rakibini bastırdıysa da puan almasına yetmedi. Rakibi tarafından güreş alanının dışına itilince üçüncü ihtar geldi ve diskalifiye edildi.
2009 Yılında olduğu gibi, 2010’da da Mehmet Yeşil Yeşil İki yıl üst üste şampiyonu olarak “Altın Kemer”in daimi sahibi olma yolunda önemli bir avantaj yakaladı. Geçen yılın şampiyonu Recep Kara olsaydı, üst üste üçüncü kez başpehlivan olarak kemerin daimi sahibi olacaktı. Bu fırsatı kendisine vermeyen Yeşil’in şimdi korkulu bir rüyası var: Recep Kara.
Çünkü Mehmet Yeşil Yeşil, 11 Temmuz’da davetli olarak geldiği Tekkiraz Belediyesi’nin 11.’sini düzenlediği Kara Armut Yaylası İpek Yolu Kültür Sanat ve Turizm Festivali başpehlivanlık güreşlerinde Recep Kara’ya yenildi.[1]
Kırkpınar’da bir ay önce kule hakemlerinin ihtarıyla yenik sayılan Recep Kara, bu defa rakibini puanla yendi. Normal sürede yenişemeyen güreşçiler, uzatmalarda da puan alamayınca “altın puan” uygulamasına gidildi. Kara üst üste çift dalarak izleyicileri heyacanlandırdı. Üçüncü hücumun ardından beklenen puan gelerek bir saati aşkın sürenin sonunda Recep Kara bu yılın Kırkpınar başpehlivanını yendi. Kırkpınarlar ne başlangıçtı, ne de son. Er meydanının birinde başpehlivan olunurken, bir diğer er meydanında yeni başpehlivanlar beklemektedir.

Gönüllerdeki Başpehlivan

Recep Kara’yı Kırkpınar’a Ünye’den yolladık. Kendisini Hasanbey Otel’de ziyaret ettik. Kim olduğunu, nasıl yaşadığını ve büyük karşılaşma öncesi neler hissettiğini sorduk.
Sohbet konumuzdan biri geçirdiği sakatlıktı. 2005 Yılında Avrupa şampiyonasında güreşirken ön çapraz bağları kopan Recep Kara’nın sol ayağında iki adet çivi vardır. Bie yıl kendisini spordan uzak tutan bu sakatlık nedeniyle zaman zaman zorlanmaktadır. Kara Armut Yaylasında, rakibi Yeşil’i yendikten sonra Recep Kara, ayağındaki sakatlık nedeniyle güreşe devam etmedi. Çünkü Kara armut’ta Kırkpınar’ın rövanşını almak Recep’e yetmişti. Zannımızca, Kara Armut’un birincisi, bir başka pehlivana daha uygun düşerdi.
Zaten Recep Kara, gönüllerimizin başpehlivanı değil miydi?

Başpehlivanlık Er Meydanı Muharebesi

Recep Kara’nın örnek aldığı hatta hayranlık duyduğu güreşçi, defalarca Başpehlivan olarak Kırkpınar’a adını son yılların altın kemer rekortmeni yazdıran Ahmet Taşçı idi. 19 Yaşında Taşçı’yı yendiğinde Recep’e Kırkpınar Yolu kapalıydı. Ancak 22 yaşında, araya hatırlı siyasilerin girmesiyle Kırkpınar’da boy gösterebildi.[2] Aynı yıl başpehlivan oldu. Erken yaşta bu başarıyı kazanmıştı.
Rakibi Mehmet Yeşil Yeşil de genç yaşta aynı mertebeye ulaştı. Henüz 24 yaşında olan Yeşil, Recep kara gibi yüksek okul mezunu.
Artık er meydanlarının başpehlivanları alaylı olmaktan çok mektepli. Bir çoğu minderde uluslararası karşılaşmalarda ülkemizi temsil ediyor. Rakiplerinin işi zor.
Örneğin Recep Kara 130 kg. ağırlığında, 1.85 m. boyunda. Beslenmesinden çalışmasına kadar hayli disiplinli bir hayatı var. İki çocuğunu da sık sık kamplara girdiği için yeterince göremediğinden şikayetçi. Sıkı bir tempoda çalışıyor. Beş yıl önce geçirdiği bir sakatlık nedeniyle 5-6 ay yattığı dönemi, “dinlenme” olarak kabul ediyor. Sadece çalışmak ve azimle olmuyor güreş, aynı zamanda destek bekliyor. Geçen yıl ve bu yıl Ünye Belediye Spor’la anlaşmalı bir sporcu. Mutlaka halktan destek görmeli, arkasında bir sponsoru olmalıdır. Ünye’yi her gittiği yerde tanıtan Recep Kara aslında bir organizasyonun parçasıdır. Antalyalılar Kırkpınar’da nasıl birleşik bir gücü temsil ediyorsa, Recep kara’nın etrafında kenetlenen bir kitle olmadan başarı sağlamak zor görünüyor.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Dünya

90’lı yıllarda yeniden tırmanışa geçen Türk Güreşi, uluslararası karşılaşmalarda altın madalyalar kazanmıştır. Metin Kaplan, Ali Kayalı, Sebahattin Öztürk, M. Akif Pirim, Hamza Yerlikaya, Muharrem Demireğen, Nazmi Avluca ve Şeref Eroğlu gibi isimler Türk güreşini bütün dünyaya tanıtmıştır.
Yağlı güreşler ise, minder güreşleri gibi uluslararası bir norma kavuşmuştur. Edirne’deki tarihi mekan yıllardan bu yana Uluslararası Kırkpınar Yağlı Güreşleri adıyla bu güreşi tüm dünya güreşçilerine açmıştır. Bu sebeple Kırkpınar’ın galibi, cihan başpehlivanıyla eşdeğerdir.
Cihan başpehlivanları yeni olmayıp, yağlı güreşlerin tarihi kadar eskidir. Er meydanlarından Kel Aliço, Adalı Halil, Kurtdereli Mehmet Pehlivan ve Koca Yusuf gibi pehlivanlar çıkmıştır. Kel Aliço 25 yıl aralıksız Başpehlivan olmuş, Koca Yusuf Avrupa’yı dize getirmiş, Amerika kıtasına kadar giderek orada karşısına çıkan rakipleri bir bir yenmiştir.
Günümüzün Cihan Pehlivanları, 2002’de Gençler Avrupa Şampiyonu olan Recep Kara gibi başpehlivanlar arasından çıkacaktır. Güreşi profesyonelce yapan, çalışkan, efendi, zeki ve çevik insanlar, önümüzdeki dönemin cihan pehlivanlığına adaydırlar.


Dipnotlar:

[1] “Gönlümüzdeki Başpehlivan” adlı yazı, aslında Ünye Tarih Araştırma Grubu’nun yazısı olarak Canik Dergisi’nin Ağustos-Eylül 2010 tarihli 3. Sayısında yayınlanmıştır. Kısmi ekler yapılarak oradan aktarılmıştır.


Bu Haber 5213 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI