Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Telli Baba
4 Ekim 2010 Pazartesi 10:54
yasar.karaduman@gmail.com
Boğazın sonuna doğru Sarıyer’de bir tepenin üzerinde Tellerle süslenmiş türbesine Telli Baba yatar.

Telli Baba Türkiye de bulunan 1263 tescilli türbeden biridir.. Günlük hayatta sorunlarına çözüm bulamayanlar, yüzyıllarca bu türbelerde dertlerine derman aramışlardır....
Hatta, bazı türbelere belli görevler bile yüklenmiş, eş bulmayı sağladığına inanılan türbeler olduğu gibi, çocuk sahibi yaptığına ya da zengin ettiğine inanılan türbeler olduğuna da inanılmıştır.

Gelinlerin Türbesi
İstanbul’da Sarıyer’den sonra Rumeli Kavağı’na giderken yolun sağında ki Telli Baba Türbesi de bu türbelerden biridir.
Telli Baba, genellikle evlenmek isteyen kızların ziyaret ettikleri ve bu ziyaret sırasında daha önce bırakılmış olan gelin tellerinden tel alıp, hayırlı bir kısmet için dua ettikleri bir türbedir.
Vapurla boğazdan geçerken İstanbul’u seyretmek bir zevktir. Boğazın sonuna doğru Sarıyer’den sonra bir tepenin üzerinde Telli Baba yatar. Tellerle süslenmiş türbesine yolum ne zaman düşse uğrarım. Her seferinde bir sürü insan ellerinde bir tutam gelin teli beklerler kapıda.
Sarıyer’den Rumelikavağı’na yürüyerek gideririm. Rumelikavağı’nda İstanbul’un son plajlarından biri vardır..
Tellibaba Kimdir?
Telli baba efsanesi birkaç tanedir. Asıl olan, burada türbesinde yatan kişinin ziyarete gelen evlenmek isteyenlere çare olduğu yönündeki inanıştır.
Birinci Efsane:
Sarıyer’de yaşayan Abdullah isminde gemilere kılavuzluk eden biri gönlünü zengin bir ailenin kızına kaptırır...
Birgün elinde bir demet çiçeği ile sevdiği kızı istemeye gider ama kapı yüzüne kapanır...
Hemen sevdiğine kaçmaktan başka çarelerinin olmadığını anlatır ve birlikte kaçmaya karar verirler. Kararlaştırdıkları gibi o gece alıp sevgilisini sessizce uzaklaştıkları bir anda, gök birden kararmış, Dalgalar sandalı devirirken son bir defa göz göze gelmişler .Abdullah Efendi sevdiğini boğazın serin sularına gelin vermiş. Deli divane olup kendini dağlara tepelere atmış kendini. Sevdiğinin duvağına takamadığı gelin telini sarığına takıp öylece mecnun gibi dolaşmış halkın arasında. Öldüğünde gömmüşler, mezar unutulmuş gitmiş.
Aradan uzun seneler geçmiş, hasta bir genç kız, rüyasında Telli Baba’yı görmüş, Telli Baba kızdan ziyaretine gelmesini istemiş, gidince iyileşmiş ve oraya bir türbe yaptırmış,

İkinci efsane
Tellibaba, gemilere kılavuzluk hizmeti verirken bir gün bakmış ki, bir kayık içinde genç bir kızla oğlan dalgalarla boğuşuyor. Çok geçmeden kayık devrilmiş, atlamış denize, genç kızı kurtarmış, delikanlıyı bulamamışlar. Yıllar sonra evlenme çağına gelen genç kız, şükran borcunu ödemek Telli Baba’nın bulunduğu yere geldiğinde öldüğünü öğrenip telli duvağını mezara bırakıp ayrılmış.

Telli Gelin Efsanesi
Bir diğer efsane ise, Telli Baba’nın aslında bir gelin olduğu şeklindedir... Akıntıya kapılan bir sandaldaki gelin denizde boğulur. Ertesi gün çevre halkı gelinin kıyıya vuran cesedini bulur, şimdi türbe olan yere gömerek üstüne gelin telleri koyarlar. Verem hastalığına tutulmuş genç bir kıza rüyasında gelinlik giymiş bir kadın, “mezarımı düzeltirsen seni iyileştirir, dertlerinden kurtarırım'' diyormuş. Genç kız mezarı hemen derleyip toplamış ve zamanla iyileşmiş.

Tellibaba Rum Rahibe mi?
Bu mezarda Türk balıkçıya âşık olan bir Rum rahibe kızın bulunduğu da iddia edilmektedir. İddiaya göre Rahibe kız Rumelikavağı'ndaki manastırdan deniz yolu ile kaçarken, kayığının batması üzerine boğularak ölmüş, cesedi burada kıyıya vurmuş ve yukarıya gömülmüş, mezarı üzerine de gelin teli konulmuş! Fakat zamanla söylenceler değişikliğe uğramış ve 'Telli Gelin" "Telli Baba" olup çıkmış denilmektedir.

Kısa Telin Kerameti
Telli Baba efsanesini duyan turistler de türbeyi ziyaret ediyorlar. Ziyaretçiler türbedeki tellerden küçük bir parça alarak dileklerinin gerçekleşmesi için dua ediyorlar. Dileklerinin gerçekleştiğine inananlar da sonraki ziyaretlerinde bir miktar tel getirerek türbenin üzerine bırakıyorlar. Dileğin gerçekleşmesi için alınan telin kısa olası dileğin kısa zamanda gerçekleşmesi anlamına geldiği için kısa tel alırlar

İki Alman Kızın Duası http://www.muhakeme.net2536.html
Türbeye gelmiş iki turist kız İsviçre Almancası ile burada ne olduğunu sordular.
Ne olduğunu anlattım.
-Biz de istekte bulunabilir miyiz? Dediler
-Siz bu güzellikle eğer koca bulamadı iseniz size evliya da çare bulamaz, dediğimde gülmeden yerlere yattılar. Dua edin belki dileğiniz kabul olur, dedim
-Ama biz Türkçe bilmiyoruz ki
-Kendi dilinizde Allaha dua edeceksiniz, burada yatan ölüye değil, kocayı Allah verecek mezarda yatan değil, eğer dilek kabul olur evlenirseniz beni arayacaksınız, dedim
-Okey dediler.. (Ehrenvort) (söz) Bu olayın üzerinde uzun seneler geçti arayan falan olmadı.
Ziyaretçiler içerde dua ettikten sonra, türbenin duvarına taşların arasına kağıtlar sokarlar. İki tanesini çok utanarak ve sıkılarak aldım okudum. Aşağıya aynen size de yazıyorum ve tekrar yerine koydum. Özür diledim içimden, “Ben bir araştırmacı-yazarım bunu okuyucularıma aktarmak için açıp okumam zorundayım açtığım içim özür diliyorum Allah dileklerinizi kabul etsin dedim.
Duvara taşların arasına sıkıştırılmış kağıtlarda şunlar yazıyordu:
“Allahım Telli Baba yüzü suyu hürmetine, kardeşime tez birkaç ay içinde gönlüne ve annemin gönlüne de uyan helal süt emmiş, edepli, namuslu, insan evladı bir eş ve gelin nasip et amin... Fatih / 2009-02-23”
“Allahım Telli Baba yüzü suyu hürmetine sevdiğim insan benden başkasıyla evlenmesin ne olur bana geri dönsün. Filiz 2009-12-08”

Gelecek İstanbul Mektupları: Bir Aşkın İki Mihrabı,
Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan’ın aşkı

Bu Haber 4292 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI