Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Dernekçilik’te farklı bir ses: ÜNDER
5 Ekim 2010 Salı 14:53
Canik Dergisi 4. sayı
Ünyeliler Derneği (ÜNDER), “1996 yılında İstanbul’da bir araya gelen idealist bir grup genç Ünyelinin, Ünye ve Ünyeliler için birlikte neler yapabiliriz?” sorusuna cevap vermek için kurduğu bir sivil toplum kuruluşudur.

Vizyonunu; “Toplumumuzun değerleri ile örtüşen, sosyal ve kültürel yapımızı, sevgi ve saygı çerçevesi içinde, dostluk ve kardeşlik ilkeleri doğrultusunda, yardımlaşmanın ve dayanışmanın esas alındığı, çağdaş metot ve teknikleri kullanarak, profesyonel yönetim anlayışı içinde, üyelerin bilgi, birikim ve kültürel gelişimini esas alan örnek bir dernek olmak” olarak belirlemiştir.

Bu vizyonun bir gereği olarak; yönetimde öncülük anlayışı içerisinde, üyeler arasında koordinasyon sağlayarak karşılıklı iletişim içinde olmayı, amaç ve hedeflerimize ulaşmak için araştırmalar yapmayı, bunları yayınlamayı, yeniliklere açık olmayı, gelişen ve değişen bilişim ve iletişim araçlarını kullanmayı ilke edinmiştir.

Ayrıca yerel ve milli kültürümüzün korunması, yaşatılması ve yeni kuşaklara aktarılabilmesi için hem teşvik edici hem de uygulayıcı olma temelinde her türlü kültürel aktivitelere katılmak, gerekirse destek vermek projeler geliştirmek, etkili özdenetim ve iletişimi kurmak, çağın gerektirdiği gelişim ve değişime uygun olarak, insan kaynaklarını ve maddi kaynakları etkili ve verimli kullanmak gibi hedefler de bu vizyonun gerektirdiği diğer hedeflerimizdir.

Ünyeliler Derneği’nin kuruluş çalışmaları 1996 yılında başlamış olup 1997 yılında resmileşmiştir. Dernek, Onursal Başkanı olan İdris Naim ŞAHİN’in öncülüğünde, Ayhan DOĞAN, Yusuf KARA, Av. Zekai GENÇ, Av. Zeki GENÇ, Hasan KARAOĞLAN, Av. Adnan MEHEL, Bekir ÖZTÜRK, Sabri BACACI gibi birçok değerli hemşehrimiz tarafından kurulmuştur.


Derneğin merkezi İstanbul/Beyoğlu’ndadır. Derneğe üye olmak için, tüzük gereği üniversite mezunu veya üniversitede okuyor olmak şarttır.

Derneğimiz bugüne kadar birçok kültürel faaliyete kuruluş misyonuna uygun bir şekilde imza atmıştır. Kuruluşundan bu güne kadar ara vermeden sürdürdüğümüz “Beyoğlu Sohbetleri” artık ilgili herkesin bildiği ve markalaşmış bir organizasyon haline gelmiştir. Cuma günü akşamları gerçekleştirdiğimiz “Beyoğlu Sohbetleri”’ne alanında uzman onlarca isim konuk olmuştur. İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin, Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne, Prof Dr. Ahmet Turan Alkan, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kadir Topbaş, Hasan Celal Güzel, Refaaddin Şahin, Oktay Ekşi, Hüsnü Mahli, Beşir Ayvazoğlu, Mehmet Niyazi Özdemir, Sümer Ezgü, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Doç. Dr. Lütfü Özşahin, Dr. Ahmet Metin, M. Ali Eşmeli, Ordu Milletvekilimiz Av. Mustafa Hamarat, ÜNSİYAD Başkanı Kemal Yankuncu, Ünye Tarih Araştırma Grubu üyesi Ahmet Kabayel, Op. Dr. Fahrettin Özkan, Davranış Bilimleri Uzmanı Oğuz Gülay bu isimlerden sadece bir kaçıdır.

Beyoğlu Sohbetleri’nde sürdürülen bir gelenek de ikram nöbetidir. Dernek müdavimleri, gönüllülük esasına dayalı olarak, yerel mutfağa ait yemekleri gelen misafirlere ikram etmektedirler.

Derneğimiz tarafından Ünye’de bir ilk başlatılmış olup 14-15 Kasım 1998 tarihinde I. Ünye Kurultayı düzenlenmiştir. II. Ünye Kurultayı 1999 yılında, IV. Ünye Kurultayı 2009 yılında düzenlenmiştir. Bu kurultaylarda Ünye’nin birçok sorunu tartışılmış, muhataplarına rehberlik edecek sonuç bildirgeleri yayınlanmıştır. Bu sonuç bildirgelerinde tavsiye edilen hususların büyük bölümü gerçekleşmiştir.

Derneğimizin kültür faaliyetlerinden biri de Ünye ile ilgili kitaplar yayınlamaktır. Dernek üyemiz İrfan Dağdelen tarafından hazırlanan “Osmanlıda Ünye Doğumlu Devlet Adamları” kitabı; gene İrfan Dağdelen ve Av. Ahmet Yılmaz tarafından hazırlanan “Fotoğraflar İle Ünye” albümü ve I. Ünye Kurultayının bildirileri ve konuşmalardan oluşan “I. Ünye Kurultayı Tebliğleri” derneğimizin yayınladığı eserlerdir. Dernek üyemiz Sabri Bacacı tarafından hazırlanan “Ünye ve Çevresi Tarihi Olaylar” isimli kitap ise kardeş kuruluş olan ÜNSEV tarafından yayınlanmıştır. Osmanlı Dönemi Ünye Nüfus Defterleri’nin basımına ilişkin çalışma ise devam etmektedir. Bu eser Ünye’nin tarihine ışık tutacaktır.

Derneğimiz İstanbul’da ve Türkiye genelinde okuyan üniversite öğrencileriyle ilgilenmekte, onlara yönelik etkinlikler gerçekleştirmektedir. 2009 yılı içersinde Beykoz Korusu’nda üniversite öğrencileriyle kahvaltılı bir toplantıda bir araya gelerek önemli bir tanışma, kaynaşma ve istişare ortamı oluşturulmuştur. Öğrencilere burs temini hususunda da yardımcı olunmaktadır.

Ünyeliler Derneği kendi değerlerine sahip çıkmak, onları yeni nesillere tanıtmak adına, Ünyeli Hattat Mustafa Rakım Efendi Medresesi’nin restorasyonu maksadıyla tahsis işlemlerini Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde takip ederek; Onursal Başkanımızın İdris Naim Şahin’in öncülüğünde kurulan kardeş kuruluşumuz ÜNSEV’E ( Ünyeliler Sağlık, Eğitim, Kültür, Sanat, Yardımlaşma, Dostluk Vakfı) tahsisini sağlamıştır. Osmanlı’da Kazaskerliğe kadar yükselmiş ve hat sanatında bir zirve olan ve padişahlara hat hocalığı yapmış olan Hattat Mustafa Rakım Efendi ve sanatının genç kuşaklara tanıtılması, adına kurulan medresenin ihya edilmesi amaçlanmaktadır. Fatih Karagümrük’te bulunan ve haziresinde Mustafa Rakım Efendi’nin türbesi de bulunan bu tarihi eser bugün için hafif restorasyon ve tamiratla herkesin ziyaret edebileceği bir mekan haline getirilmiştir. Restorasyon projesiyle ilgili çalışmaları yönetim kurulu üyemiz Mimar Yavuz Sarı takip etmektedir.

Derneğimiz öncülüğünde ve organizatörlüğünde 4. Ünye Kurultayı’nın icra edildiği günler ve devam eden günlerde Ünye’de, üyelerimizden Av. Hali İbrahim Alperen tarafından “Hat ve Ebru Sergisi”; Sabri Bacacı tarafından da “Arşiv Belgelerinde Ünye” konulu sergiler açılmıştır.

Spor organizasyonlarına da öncülük eden ÜNDER, eski başkanlarından Ayhan Doğan’ın kurucu başkanlığında İstanbul Ünyespor Kulübü’nün kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Kulüp aracılığıyla gençlerimizin sağlıklı ve güvenilir ortamlarda spor yapmalarını sağlamayı amaç edinen İstanbul Ünyespor Kulübü’nün başkanlığını ise aynı zamanda dernek yönetim kurulu üyemiz olan İsa Gümüş yürütmektedir.

ÜNDER ve İstanbul Ünyespor Kulübü, diğer Ünye, köy ve belde dernekleriyle birlikte binlerce kişinin katıldığı piknik organizasyonları gerçekleştirmiştir.

ÜNDER ve İstanbul Ünyespor Kulübü üniversite öğrencilerinin de katılımıyla 2009 yılı içersinde Boğaz gezisi tertiplemiştir.

ÜNDER ve İstanbul Ünyespor Kulübü Kırkpınar güreşlerinde başpehlivanlığa ve altın kemere güreşen hemşerimiz Recep Kara’yı desteklemek üzere “Kırkpınar Organizasyonları” gerçekleştirmiştir.

Derneğimiz, iki yıldır İstanbul Ünyespor Kulübü’nün öncülüğünde düzenlenen “Ünye ve Çevre İlçeleri Futbol Turnuvası” organizasyonlarına destek olmaktadır. Ordulular Futbol Turnuvası’na 2009 yılında katılan derneğimiz, bu organizasyonda şampiyon olmuştur.

Sonuç itibarıyla Ünyeliler Derneği kuruluş felsefesine uygun olarak tüzüğünde belirlenen hedefler doğrultusunda çalışma ve faaliyetlerine devam etmektedir. Üyelerinden ve hemşehrilerinden aldığı güçle şirin Ünyemiz ve insanlarının İstanbul’daki parlayan ışığı ve meşalesi olmaya gücü nispetinde gayret etmekte olup; gelecekte de aynı hedefler doğrultusunda yürüyüşünü, hayrın hem savunucusu hem de uygulayıcısı olma misyonunu sürdürecektir.


Bu Haber 3155 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI