Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’yi en iyi ne anlatır?
11 Ekim 2010 Pazartesi 12:45
yasar.karaduman@gmail.com
Yeldeğirmeni Ünye’yi Anlatmaz
ÜNYE NE TARAFA DÜŞER USTA?
Bu yazı, Dolgupark ile İskele arasında ki kumsalda yıllardır sorun olan kanalizasyon bacaları ile ilgili olarak yapılan çalışma nedeni ile hazırlanmıştır..

Geçen yıllarda bacanın üzerine yel değirmeni yapmışlardı. Geriye kalan bacalar yıllardır sorun olarak kalmıştı.
Belediyenin bu bacalar için bir çalışma başlattığını diğer bacalara da yeldeğirmeni yapacaklarını Cuma günkü gazetemizde çıkan bir haberden öğrendik.
Belediye başkan vekili bu konuda gazetemiz muhabire verdiği bilgide, “kanalizasyon bacalarının oluşturduğu görüntü kirliğini önlemek için üzerine değişik formda yel değirmeni yapacağız.. Ünye’mize güzel bir görüntü kazandırmış olacağız.” demiş

İkibin Yılık Tarihe Yel değirmeni mi?
İşte asıl sorun burada başlıyor. Onbeşbin yıllık bilinen ve ikibin yıllık ta yazılı tarihi olan Ünye’ye buluna buluna güzelleştirmek için hiç ilgisi olmayan yel değirmeni bulunmuş.
Bu ne bilgi fakirliğidir. Bu ne kadar bu şehri tanımamaktır. İkibin yıllık tarihe bunu mu yakıştırdınız? Helal olsun size..

Ünye’yi ne anlatır?
Onbeş bin yıl önce insanlı yerleşimin ve ikibin yıldır da yazılı tarihin yaşandığı bu şehri en iyi ne anlatır? Onlarca medeniyetin ve kavmin gelip geçtiği yurt edindiği yaşadığı ve izler bıraktığı Ünye hangi objelerle anlatılır?.
Osmanlı donanmasına kadırgaların inşa edildiği, halat ve urgan üreten tezgahlarının bulunduğu bu şehri hangi simgelerle anlatırız.
Çevresi üzüm bağları ile dolu olan, şarapları deniz yoluyla Fransa ve İtalya’ya giden ve Doğu Romalı şairlere “Gelmez oldu Oney’in şarapları” diye şiir yazdıran bu şehri nasıl anlatırız.
Bizans İmparatoru Andrenikos Kommenosun esir kaldığı, Pontus Kralı Altıncı Mitridatın Mitrapolis adında diye başkent yapmak istediği Ünye nasıl anlatılır?
Bir zamanlar dünyada “Nar”ları ile tanınan, mandalina, portakal, elma armut, fındık bahçeleri ile dolu olan kaptanları, kadıları ve konakları ile ünlü bu şehri, ‘şehri nasıl anlatırız.
Denizi, kayalıkları, Fokfok’u Ayanikola Kilisesi, kumsalları plajları ile bu şehir hangi objelerle anlatılır.
Şehre koyacağımız figür, bir heykel ve objeleri Ünye’ye nasıl uydururuz?

Ne olabilirdi?
Bu bacalar yıllardır sorun olmuştur. Geçen yıllarda bir tanesinin üzerine Ünye ile uzaktan yakından ilgisi olmayan yel değirmeni yapılmıştır.
Şimdi ise geri kalanlarına da yel değirmeni koymak istiyorlar. Ünye’de hiç olmamış bir objeyi buraya dikmek bilgisizlik ve estetikten yoksunluktan başka birşey değildir.
Bu şehirde yaşayan insanlar adam yerine konulup fikirleri sorulsaydı yüzlerce öneri gelirdi. Kimbilir ne muhteşem fikirler çıkardı.. En azından iki öğrenci tutup anket yaptırılabirlerdi buraya ne konulabilir diye.
Yıllar önce Helsinki de gördüğüm bir deniz kızı heykelinden esinlenerek üç öneri ile katılıyorum olaya.

Fok Balıkları
Birincisi geçmiş yıllarda Ünye’de yaşamış yuva yapmış ve en son 1950 yılında görülmüş ve görenlerin henüz aramızda olduğu Fok Balıkları vardır. Bunların Fener’in altında yaşadıkları Ünyelilerin Fega dedikleri mağara durmaktadır. Bacalardan birini üzerine bu fok balığı heykeli konulabilir, ki bu Ünye’yi anlatır.
Balık Kartalları
İkincisi, Hocamız, Işık Işık’ın bize naklettiği ve yazdığı “Ünye’nin Balık Kartalları” vardır. Balık kartalları köprübaşı deresinin denizle buluştuğu yere pike yapar balıkları alır havalanırdı, bunu gören nesil hala aramızdadır. Diğer bacanın üzerine de bu kartal figür konulabilirdi.
Efsane Kaptan’ın Efsane Motoru
Veya bir tanesinin üzerine bir zamanlar Ünye’de Efsane olmuş Yaşar Kaptan’ın Efsane motoru Dumantepe’nin maketi konulabilirdi. Yine bir zamanlar çömlek atölyelerini çağrıştıran bir testi konulabilirdi.
Ama yeldeğermi koymak bu şehirde yaşayanları alaya almak ve aptal yerine koymak demektir. Başkan yardımcısı “Şehri güzelleştireceğiz” demiş. Şimdi bu yapılanla şehir güzel mi olacak?


Bu Haber 2994 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI