Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Dereköy Kazankaya Şelalesi
4 Kasım 2010 Perşembe 09:32
Osman Doğan- CANİK Dergisi 5. sayı
Ordu ilinde bulunan on ırmaktan beş tanesi Ünye sınırları dahilinde bulunmaktadır. Akan ırmaklar peruze gibi gök renktedir, sanki gökten mavi bir şerit inmiştir. Billur billur sular, berrak berrak dereler şehre ayrı bir güzellik katmakta ve onu süslemektedir.
Dağ sıralarını yarıp derin vadiler içinden geçen Akçay, Cevizdere, Ünye suyu (Tabakhane), Lahna ve Curi gibi akarsular uzun yolculuklarına Ünye’de Karadeniz’in serin ve dalgalı sularında son verirler.
Bu ırmaklardan biri ve belki de en önemlisi Cevizdere ırmağıdır. Akkuş’un dağlarından doğarak, kıvrıla kıvrıla gelir ve etrafındaki ufak tefek dereleri de içine alarak büyük bir coşku ve gürültü ile ilerler ve bu esnada belki de farkında olmadan birçok tabiat harikası şelaler, çağlayanlar ve göletler meydana getirir. Uzun bir zaman devam eden akışın simgesi olarak sert kayaları parçalar ve önüne geleni sürükler.
Eskiden Cevizdere’ye bu civarda yaşayan Rum ve Ermeniler Figamus veya Fakamos derlermiş. Zamanla bu isim unutulmuş ve bugünkü ismi Cevizdere’yi almıştır.
Cevizdere diğer akarsular gibi suyunun sert akması ve coğrafyasının getirdiği avantajlarla birçok tabiat harikasını bizlere sunmaktadır. Florası ve faunası ile de gezilmesi ve görülmesi gereken bir olan Cevizdere ırmağının Ünye’nin sınır köyü olan Dereköy’de de görülmesi gereken çok ayrı bir güzelliği vardır.
Dereköy’de Kazankaya denilen yer, Cevizdere'nin burada bulunan kayaya verdiği şekli göstermesi açısından çok mühimdir.
Kazankaya, görülmesi gereken muhteşem bir şelaledir. Görüntüsü o kadar korkunçtur ki insanın içini ürpertmektedir. Şelalenin döküldüğü yerde yüzmek ise imkânsızdır. Kim yüzmeye yeltendiyse başarısız olmuş, bunu da canı ile ödemiştir.
Tam bu şelalenin üzerine Dereköy halkı ırmağın iki yakasını birleştirmek için bir taş bir köprü inşa etmişlerdir. Köy insanları bu köprüye sırat köprüsü demeleri işin vahametini göstermesi bakımından önemlidir. Geçtiğimiz yıllarda yeni yapılan köprüden sonra bu taş köprü kendi haline bırakılmıştır. Son dönemlerde yapılan çalışmaların ardından bu doğa harikasının turizme kazandırılması için çalışmalar yapılmış ve burası tabiatın eşsiz harikalarından birini sergilediği için 2003 yılında Dereköy Kazankaya şelalesi safari turizm alanına dâhil edilmiştir.
Bugün şelale atnı ihtişamı ve gürlemesiyle devam ederken, 2006’da Ünye’de yaşanan sel felaketi esnasında Kazankaya üzerindeki taş köprünün giriş ve çıkış kısımları tamamen kullanılmaz hale gelmiştir.
Ancak tabiatın buradaki güzelliğini görmek, kuş sesi dinlemek, alabalık yakalamak ve bu güzel atmosteri fotoğraf makinesi veya kamera ile canlı tutmak isteyenler için güzel bir mekan.


Bu Haber 4770 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI