Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Bir türkü öyküsü
30 Kasım 2010 Salı 10:52
“Göç Destanı” Ünyeli Yanık Ali / Hamdi Tanses (Müzikolog)
İkinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Almanya, iş yapabilecek altı milyondan fazla gencini bu savaşta yitirdi. Yaralı ve sakat kalanların sayısı ise hiç belli değil. Çoğu da uzaklarda tutsak kaldı.
Savaş sona ermiş ermesine de iş gücü kalmamıştı. Fabrikalar yıkılmış, her taraf harabeye dönmüştü. Yaşanacak gibi değildi. Fabrikaları onarmak, yıkıntıları kaldırmak, onların tek başına yapacağı bir iş değildi. Denedilerse de başaramadılar. Yabancı işçilere ihtiyaçları vardı. Türkiye’den önce, İtalya, Yunanistan, Yugoslavya ve İspanya’dan işçiler getirdiler. Gene de açıklarını kapatamadılar.
30 Ekim 1961 yılında o zamanın Çalışma Bakanı Prof. Cahit Talas’la ilk sözleşmeyi Almanlar Türkiye’de imzaladı. Kısa zamanda yüz binler milyon oldu. 1973 yılına kadar bu işçi akını sürüp gitti. Bu tarihlerde bunalıma giren Almanya, Türkiye’den işçi alımını durdurdu. Durdurdu ama bu konuda da başarılı olamadı. Bu işçi akını açık ve kapalı yollardan devam etti.
Başlangıçta trenler, uçaklar dolusu insan, Anadolu’nun her köşesinden yola çıkmıştı. Baştan ayağa kadar doktor kontrolünden geçtiler. Sağlam raporu alıp, Sirkeci Garı’ndan trene bindiler. Davul ve zurna ile uğurlandılar. Almanya’da törenlerle karşılandılar.
Almanya’ya giden ilk kafilenin içinde Ünye’nin bir köyünden Yanık Ali diye bir genç de vardı. Boyu posu yerinde, tuttuğunu koparan bir gençtir Ali. Kapı komşusu bir kıza tutkundur. Kızın ailesinin maddi durumu yerindedir. Yanık Ali ise köyde çobanlık yapmaktadır. Bahar köyün en güzel kızıdır. Beyler, ağalar ister de kızın gönlü Yanık Ali’dedir. Gizli gizli buluşurlar. Ama buna rağmen bir türlü birleşemezler. Çünkü aradaki ekonomik uçurum çok büyüktür.
İnsanın yüreğine bir ateş düşmeye dursun, yüreğe sevda yerleşince ömür boyu sürer gider. Yanık Ali’nin elindeki kavaldan başka hiçbir sermayesi yoktur. Anası, babası da ırgatlık etmişler ve bu dünyadan göçüp gitmişlerdir. Ali’nin adı da bu olaydan ötürü Yanık Ali olarak halkın dilinde ünlenmiştir. Bu sırada bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Almanya’ya gitmek için İş ve İşçi Bulma Kurumu’na yazılır. Kısa zamanda gitme izni çıkar. İlk Almanya kafilesindedir artık. Ali’nin köyden ayrılmasına en çok üzülen sevdalısı Bahar olmuştur. İçine gömmek zorunda kalmıştır tüm sevdasını. Bahar, Ali’ye hatıra olarak kendi elleriyle işlediği bir ipek mendil verir. Ali’yi uğurlamıştır uğurlamasına da Ali’nin sevdası yüreğinde bir ateş gibi yanmaktadır. Bu ateş onu küle dönüştürür.
Yanık Ali Almanya’nın en büyük kömür havzası olan Ruh bölgesinde bir şehre gelir ve burada bir kömür ocağında yüzlerce metre yeraltında işe başlar. Gece gündüz demeden çalışmaktadır artık. Aklında, fikrinde, aşında ve suyunda hep o vardır, Bahar vardır.
Beş yıl boyunca yüzlerce metre yerin dibinde devam eder çalışmaya. Artık izine gitme zamanı gelmiştir onun için. Yıllar geçmiştir ama aklında hep Bahar vardır, her an onu görebilmeyi hayal etmektedir. Yanık Ali izin yolunda çok feci bir kaza geçirir ve aylarca komada kalır. Kolları ve bacakları kırılmıştır. Uzun süre Almanya’da bir hastanede tedavi görür. Bu haber köye ulaşmıştır. Yanık Ali’nin bundan böyle elinin ayağının tutamayacağı kulaktan kulağa yayılmıştır köyünde. Bunu duyan Bahar’ın ailesi, Baharı, onun gönlü olmadığı halde köyde başka biriyle evlendirirler. Bu evlilik Bahar’a mutluluk getirmez ve sonuçta kara sevdaya tutularak veremden ölür.
Ali ise Bahar’ın evlendiğine ve daha sonra da veremden öldüğünü duyunca deli divane olur. Artık çalışacak güçte değildir. Ara sıra çalışmayı denese de başarılı olamaz. Sonuçta tek başına kaldığı bir evde hayatına son verir.
Geriye her zaman başucunda sakladığı, Baharın ona sevdasını ifade ettiği ipek mendil kalmıştır.

Göç Destanı
Karlı dağlar başından
Yaylalardan ovalardan
Ayrılıp karasabandan
Göç eyledik Almanya’ya

Almanya’ya Almanya’ya
Niye geldik Almanya’ya

Zonguldak’tan Kütahya’dan
Ankara’dan İstanbul’dan
Tarlalardan fabrikadan
Göç eyledik Almanya’ya

Almanya’ya Almanya’ya
Niye geldik Almanya’ya

Sapa sağlam rapor aldık
Türlü hayallere daldık
Düğün bayram karşılandık
Göç eyledik Almanya’ya

Almanya’ya Almanya’ya
Niye geldik Almanya’ya

Yeraltında kömür olduk
Yollar yaptık köprü kurduk
Tanses’im der hurda olduk
Göç eyledik Almanya’ya

Almanya’ya Almanya’ya
Niye geldik Almanya’ya

Söz-Müzik: Hamdi TANSES


Bu Haber 2665 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI