Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Eskiden Karadenize Biraz daha Ünye İçin Gelinirdi
8 Aralık 2010 Çarşamba 09:12
Murat Bulat - Canik Dergisi 5. Sayı
Bir kenti turistik yapan yalnızca kentin turistik olarak bilinirliği değildir. Aynı zamanda tarihidir, çevresidir, kentin algısıdır.

Röportaj:
Antalya’daki genç ve başarılı iş ve hukuk adamımız
Av. Murat Bulat’ın gözü ile Ünye

Av: Murat Bulat
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı, Antalyaspor Basın Danışmanı ve Hukuk sözcüsü ve Başkan Vekili ve Ünyespor Yön. Kur. Üyesi Murat Bulat Ünye’nin, Karadeniz’in konaklama yeri olduğunu belirterek, insanların Karadeniz’e daha çok Ünye için geldiklerini söyledi.

Av. Murat Bulat kimdir?
“Adım Murat Bulat. 1964 Ünye doğumluyum. Kendimi bildiğimden bu zamana kadar yüreği Ünye için atan kardeşlerinizden bir tanesiyim. 1990 yılından beri Antalya’dayım, orada yaşıyorum. Ailem, kardeşlerim Ünye’deler. Bu nedenle sürekli Ünye’ye gidip geliyorum. Antalya’da avukatlık yapıyorum. Bunun yanında Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Antalya Şube Başkanlığı, Çevre Girişimi Derneği Başkanlığı, Antalya Karadenizliler Derneği Kurucu Başkanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı, Antalyaspor Basın Sözcülüğü, Hukuk Danışmanlığı ve Başkan Vekilliği başta olmak üzere pek çok sosyal alanda görev yapıyorum.
Aynı zamanda Robinson Kulüpleri’nin Türkiye Hukuk Danışmanlığı’nı yapmaktayım.

Ünye’nin avantajlarının büyük olduğunu düşünüyorum
Ünye’nin bir çok konuda avantajlı olduğunu söyleyen Bulat; “Kenti kent yapan bazen anılarımızdır. O nedenle Ünye’de kalan değerlerimizi hala koruma konusunda büyük bir titizlik, büyük bir kıskançlık göstermemiz lazım. Bilmemiz lazım ki Ünye’de Karadeniz’den geçenlerin heyecan duyduğu hala muhteşem bir koy, kıyı ekolojisiyle korumamız gereken bir zenginlik var. Ünye’ye her gelişimde tarihi Ünye evlerini, harabe bile olsa gezip görmeye çalışırım. Mimari dokusunu korumamız lazım.
Ünye’de önemli bir doku, tarih ve kültür derinliği var. Bunlar bir kentin değer kazanması için önemlidir. plaja sahip olmanız için de bu böyledir. Asıl önemlisi sahip, çıkmak, korumaktır

Ünye’de kongre turizminin de sağlanabilir

Ünye’de kongre turizmi için önemli bir nokta olduğunu söylüyor Murat Bulat, diyor ki; “Şimdi artık bireysel turistlerle iş yapılmıyor. Özellikle kongre turizmi dünyada büyük bir iştir. Kongre turizmi ile oteller çok ciddi bir getiri elde eder. Bu nedenle Ünye’de kongre turizmine ağırlık verici çalışmalar yapmak gerekir. Kongre turizmi aynı zamanda çevreyi dolaşan, çevreyle ilişki kuran bir turizmdir. Ünye’nin bu anlamda müthiş bir avantajı vardır.”

Ünye’deki kültürü tanıtabiliriz
Ünyespor ile Ünye’nin kültürünün tanıtılabileceğini söyleyen Bulat; “Mesele bir kenti ne kadar sevdiğiniz değil, bir kent için neler yapabileceğinizdir. Örneğin Ünyespor’u Ünye’yi tanıtmak için mutlaka kullanmalıyız. Belki her yıl şampiyon olmayabiliriz. Ama en centilmen takım olmamıza engel olan bir şey yoktur. Bunun için en pahallı takıma sahip olmamız gerekmiyor. Centilmenlikle öne çıkalım.

Marka Ünye..
Kentleri değerli kılan yalnızca büyüklükleri değildir. Ünye, aslında tek başına değerli bir marka. Burada bir anımı paylaşmak isterim. Antalya’da “Antalya kentini nasıl bir marka yaparız” diye bir toplantı yapılmıştı. Cumhurbaşkanımız ve 3 tane bakan toplantıdaydı. Ülkenin pek çok önemli yazarı da toplantının konukları arasındaydı.. Konuşmacılardan Gazeteci Ertuğrul Özkök “kentin marka olması için çok büyük olmasına gerek yok. Önemli olan bir değer taşımasıdır. Örneğin İtalya’daki Portofino küçük bir kasabadır. Ama dünya tanır. Niye? Çünkü eski mimari dokusunu korumuştur. Gençliğimde Karadeniz’i gezerken Portofino gibi değerli olan bir yer gördüm, Ünye.
Ünye dediği zaman benim yüreğim nerdeyse yerinde oynadı. Önde gelen insanların bulunduğu toplantıda Ünye’nin örnek verilmesi inanılmaz bir şeydi. Büyük bir heyecan duydum. Ama aynı zamanda büyük bir acı da duydum. Çünkü o Ünye gitmişti artık.

İstisnai kent Ünye..
Ünye’nin istisnai bir kent olduğunu belirten Bulat; “Benim elimde orijinal 1930 yılı Ünye resimli rehberi var. O zamanki Bahaattin Bey ve kardeşinin sahip olduğu Gündoğdu mağazalarının bir reklamı var. Reklamda, alışveriş yapan hanımefendi ve bey efendiler için diyor ki, “mekanen keman ve nota dersleri verilir”. Baskı 1930 olduğuna göre bu ilan 1928 tarihinde falan verilmiş olmalı. O nedenle Ünye’de görev yapan belediye başkanımız, kaymakamımız, sivil toplum örgütleri, gazeteciler çok istisnai bir görev yapıyorlar. Ayrıcalıklı değiliz ama farklıyız” dedi.

Üniversiteler artık bir para kazanma yeri
Üniversitelerin kurulduğu yerlere turizm açısından büyük bir katkısı olduğunu belirten Murat Bulat; “Turizmle eğitim birbirinden farklı olan şeyler değildir. Artık dünyanın pek çok üniversitesi aynı zamanda büyük turizm merkezindedir. Örneğin, şu anda İstanbul’da üniversitelerin kampus olarak kullandığı yerler eski tarihi, mimari dokudur. Üniversiteler bundan para kazanır. Onun için turizm kenti ile eğitim kenti birbirini destekleyen şeylerdir. Ünye’de yapılacak bir üniversite Ünye’nin ekolojisiyle, doğal dengeleriyle ilgisiz olması düşünülemez.

5 yıldızlı otel için önce Ünye’yi turizm merkezi olarak korumamız lazım
Ünye’de 5 yıldızlı otel için öncelikle Ünye’nin turizm avantajlarına ve dezavantajlarına bakmak gerektiğini söyleyen Murat Bulat; “Otel tek başına bir şey ifade etmez. Oteli bir turizm destinasyonu, bir turizm hattı, bir turizm noktası içinde değerlendirmek gerekir. Çünkü dünyada bazı turizm merkezleri vardır ki 5 yıldızlı hiç oteli yoktur. Ünye’nin turizm avantajlarına ve dezavantajlarına bakmak lazım. Bir kenti turistik yapan yalnızca kentin turistik olarak bilinirliği değildir. Aynı zamanda tarihidir, çevresidir, kentin algısıdır ve bunlar ölçümlenebilir şeylerdir” şeklinde konuştu.
Ünye’yi turizm merkezi olarak korumamız lazım, önce adını ön plana çıkarmamız lazım.
5 yıldızlı otelden önce
Ünye’yi çok önemli bir merkez haline getirmek lazım “Ünye’de bence 5 yıldızlı bir otel mümkündür. Ancak, 5 yıldızlı otel olursa Ünye’de her şey olur olmazsa hiçbir şey olmaz diye de bir hisse kapılmamak lazım. Ben zarar eden, kapanan çok 5 yıldızlı otel biliyorum. Mesele yapmak değildir, mesele sürdürebilmek ve para kazanmaktır. 5 yıldızlı otelden önce de küçük imkânlarla Ünye’yi çok önemli bir merkez haline getirmek mümkün olduğu kanaatini taşıyorum” diye konuştu.

Ünye’de sanayinin gelişmesi mümkündür
Murat Bulat Doğal çevresine zarar vermeden Ünye’de sanayinin gelişmesinin mümkün olduğunu ifade ederek şunları söyledi: Sanayi konusunda Ünye’nin doğal çevresine zarar verebilecek sanayi tercihinde bulunması Ünye’ye yapılabilecek çirkin bir kötülüktür. O yüzden doğal çevresine zarar vermeden Ünye’de sanayinin gelişmesi mümkündür. Sanayi dediğimiz şey illa büyük, kirli sanayi değildir.
Ünye’nin Karadeniz’de tarım endüstrisine yatırım yapabileceğini dile getiren Bulat; “Ünye’nin doğal zenginliği ile Ünye’nin doğal varlıkları ile Ünye’nin ekosistemi ile uyumlu sanayi mümkündür. Uyumlu sektörler yapabiliriz. Bu kirli olmayan sanayi olabilir. Ünye, Karadeniz Bölgesi’nde tarım endüstrisinin merkezi olabilir. Pazarlara açılma alanları çok yüksektir. Yani Samsun havaalanını sadece yolcuların gidip geldiği bir havaalanı değil, kargo avantajı olarak da görmek lazım. Bence Ünye olarak hedeflerimizi çok yüksek tutmamız lazım. Ünye’nin çok başarılı olabileceğine inanıyorum. Yeter ki biz kendi içimizdeki birliğimizi hep koruyalım” diye konuştu.

50 yıllık gazete sahibi olmak az bir iş değil..
Gazetemiz hakkında görüşlerini ifade eden Bulat; “Siz basın grubu olarak bir hayli etkin, yaygın bir güce sahipsiniz. Ünye’nin 50 yıllık bir gazetesinin sahibisiniz. 50 yıllık gazete sahibi olmak az bir iş değildir. Yerel basının yarattığı olumlu atmosfer ve heyecanı olmadan hiçbir şey yapma olanağımız yoktur. Bu yüzden yerel basını ve sizin rolünüzü de son derece önemsiyorum” dedi.

Bu Haber 3122 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI