Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kore’de Ünyeliler
21 Aralık 2010 Salı 08:57
yasar.karaduman@gmail.com
Çok uzaklarda Asya kıtasının ucunda geçen bu savaşı çok az kişi hatırlar. Kore Savaşı unutulmuş, ama Türk askerinin yazdığı destan elli yıl sonra bile unutulmamış, Koreliler yardımlarına koşan Türk Milleti’ni unutmamıştır.
Bunun canlı örneği olarak daha çok yakın bir zamanda Kore Cumhurbaşkanı, Ünye Muharip Gaziler Derneği Başkanı bir Kore Gazisi olan Yalçın Taçcıoğlu’na bir mektup göndererek Kore’ye davet etmiştir.

Kore Savaşı Nedir?
Kore “sabah ülkesi” anlamına gelmektedir. Kore Savaşı 1950 yılında Rusya ve Çin askerlerinin kuzeyden Kore’yi işgal etmeleri ile başlamıştı, Kore’yi savunma görevi üstlenen Birleşmiş Milletler Gücü’ne Türkiye 5 bin 500 kişilik bir Tugay ile katıldı.
1945 yılında Kore, kuzeyi Sovyetler Birliği, güneyi de ABD’nin işgali altında olmak üzere fiilen ikiye bölünmüştü. Kuzey Kore aniden Güney Kore’yi işgale başladı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’ye savaş kararı aldı.
Kore Savaşı’na 16 ülke askeri birlik ile 6 ülke ise tıbbi yardım araçlarıyla katılmışlardır.
Türkiye, ise bir tugay ile katılmıştır.. -
İlk Türk kafilesi 25 Eylül 1950 tarihinde İskenderun Limanı’ndan hareket etmiş, Tuğgeneral Tahsin Yazıcı’nın komutasındaki 5 bin 083 kişilik Türk Tugayı Kore’nin güneyindeki Pusan Limanı’nda BM Kuvvetleri’ne katılarak savaşın sona erdiği 1953 tarihine kadar; savaşın her safhasında görev almıştır.

Türk Tugay’ının kod adı North Star - Kuzey Yıldızı idi.
Türk Tugayı 26 Kasım 1950’de Kunuri’de kendisini kuşatan düşman çemberini yararak, çok zayiat vermesine rağmen imhadan kurtulmayı başarmıştır. Türk Tugay’ı, savaşın kaderini değiştirmiş. Kunuri ve Kumyangjang-ni Muharebeleri ile yenilmez diye nitelenen Çin ordularını yenerek BM kuvvetlerini büyük bir hezimetten kurtarmıştır.
Kore savaşlarında Türk Tugayı’nda 741 asker şehit olmuş 2 bin 147’si yaralanmıştır. 234 askerimiz esir düşmüş. 175 askerimiz ise kayıp olmuştur. Kore Savaşı Türk ve Güney Kore halkı arasında sarsılmaz bir kardeşlik bağı oluşturmuştur..

Ünye’den Kore’ye

Kore Savaşı’na birer sene ara ile üç kafile gönderildi.. Gidenler arasında yirmibir Ünyeli vardı.. Bu yirmi bir Ünyelinin isimleri şöyledir.
Muammer Soysal, Mustafa Aslan, Hüseyin Aydın, İsmail Baltacı, Fevzi Kılıç, Yalçın Taşçıoğlu, Turgut Tatoğlu, İbrahim Bulat, Alaattin Baylav, Hüseyin Çayırezmez, Hüseyin Aksu, Emin Kavuncu, Hüseyin Özdamar, İsmail Sezer, Mahmut Kündür, Recai Sırmabıyık, Münir Özalp, Nuri Ocak, Ahmet Uzun, Dursun Ali Tombul, Mehmet Elmacıoğlu.
Ünye Muharip Gaziler Derneği Başkanı kendisi de bir Kore Gazisi olan Yalçın Taşçıoğlun’dan aldığımız bilgilere göre, bunlardan bugün sekiz kişi hayatta kalmıştır.
Kore Savaşında şehit olan Ünyeli yoktur.
Ağır yaralı ve yaralı vardır. Ağır yaralılardan Hüseyin Çayırezmez ilk giden kafileden olup Kunuri savaşında ayağından ve sırtından yaralanmıştır. Hüseyin Çayırezmez dönüşünde Ünye’de bir kahraman gibi törenle karşılanmış, kendisinse ödül olarak bir ev, arsa ve nakit para verilmiştir. Yaralılardan biri de Yalçın Taşçıoğludur. Yalçın Taşçıoğlu da bir havan topu saldırısı altında gözünden ve sırtından yaralanmıştır.
Hayatta kalan sekiz gazinin adları şöyledir
Yalçın Taşçıoğlu, Hüseyin Aydın, Muammer Soysal, Mustafa Arslan, Nuri Ocak, Recai Sırmabıyık, Mahmut Kündür, İbrahim Bulat.
Ünye’den gidenler ve hayatta kalan gazilerle ilgili Ünye Muharip Gaziler Dernek Başkanı Yalçın Taçşçıoğlu ile yaptığımız röportaj gelecek hafta


Bu Haber 3496 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI