Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Ecz. Dr. Turgay Güven - Ünyelileri En çok ne Hasta ediyor?
23 Aralık 2010 Perşembe 10:07
Ecz. Dr. Turgay Güven - Güvenay Eczanesi
Ünye’nin Sağlık ve hastalık profilini, yöredeki en çok rastlanan hastalıkları ve nedenlerini, hastalardaki yaş profilini, çocuk genç orta ve yaşlılarda görülen rahatsızlıkları, Yöreye özgü bir rahatsızlık var mıdır, Ünye Karadeniz Bölgesi özelliklerini taşıyor mu, hangi hastalıklarda artış vardır ve nedenleri şeklindeki bu röportaj dosyamızın sorularını,
Güven Eczanesi sahibi Ecz.-Dr. Turgay Güven cevaplandırdı.
Turgay Güven hem tıp doktoru hem eczacıdır, yani sağlıkla iki yönden ilgilidir.
Turgay Bey’e ilk sorumuz:

* Turgay Bey önce sizi tanıyalım, nerelisiniz? Ünye’ye ne zaman geldiniz? Kaç yıldır buradasınız?
Ben asıl Rize‘nin Fındıklı ilçesindenim , ailem İstanbul’a yerleşmiş olduğu için eğitimimi İstanbul’da yaptım.1985 tarihinde Tıp Fakültesini bitirdikten sonra o zamanlar doktorlara uygulanan mecburi hizmet kurası ile atandığım Tekkiraz Sağlık Ocağı’nda dört buçuk yıl çalıştım.1989-2004 tarihleri arasında Ünye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi’nde görev yaptım. Ünye Özel Sevgi Polikliniği’nde altı yıl çalıştım. Ünye’de Aile Hekimliği uygulamasının başlaması üzerine poliklinik kapanınca bildiğiniz gibi Güvenay Eczanesi’ni açtım. Eşim ve ben ikimizde Karadeniz kökenli olduğumuz için başka bir yere tayin istemeyi pek düşünmedik. Daha doğrusu İstanbul o zamanlar torpilli yeriydi. Kısmet böyleymiş.

*Turgay bey, sizin durumunuz pek alışılageldik bir durum değil, siz neden her ikisini de okudunuz ve şimdi eczacılıkta karar verdiniz? Eczacı olmanın doktor olmaya veya doktor olmanın eczacı olmaya bir faydası veya zararı varmı dır?

Elbette ki benim durumum sık rastlanan bir durum değil, sorduğunuz için tekrar anlatıyorum. Her ikisi de İstanbul Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Eczacılık Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni (Trakya Tıp Kadrosundan) bitirdim. Dikkatinizi çekerim, tam 25 yıl kırsalıyla ve her türlü cefasıyla doktorluğun kahrını çektikten sonra bu işi bıraktım. Sevmesem çekilmezdi. Artık tüm pratisyen doktorlara Aile Hekimliği yolu görünüyor. Ben zaten 25 yıl ailelerin hekimi olarak çalıştım.

*Gelelim Ünye’ye ve asıl konumuza. Neden bu kadar sık hasta oluyoruz ? Dahası biz Ünye’lileri en çok ne hasta ediyor? Ünye, yazı kısa, ilkbahar ve sonbaharı uzun ve yağmurlu kışı çok sert olmayan bir sahil kasabası, Karadeniz bölgesinin özelliklerini taşır, doğrumun dur?
Evet, Karadeniz kıyı kentlerinin tipik özelliklerini taşır Ünye. Ben doktorluk yaparken hastalara soru sorardım,”Denize baktığınızda nereye bakıyorsunuz ?”diye.
”Rusya’ya”.
Sırtını güneyindeki dağlara dayayan Ünye’nin yüzü Kuzey Kutbu’na dönüktür ve Kuzey Denizi ile Sibirya Tundraları’ndan gelen soğuk rüzgarlar ve bol yağmur bulutları yörede yeşil bir bitki örtüsü ile nemli bir toprak bırakır.

*Turgay Bey neden hasta oluyoruz?
Nedeni belli.
Türkiye ortalamasının üstünde yağış ve yüksek nem.
Eskiden tuzun kuru kaldığı yamaçlara, rüzgara kapalı, korunmalı yerlere ev yapılırmış. Şimdi herkes yalıda, denize nazır sitelerde, villalarda.
Genç yaşlı çoluk çocuk, akşam sabah sahil yolunda. Kimi dolmuş bekler, kimi servis, kimi ailenin özel otosunu. Buz gibi nemli deniz rüzgarını yiyen yiyene. En başta Akciğer İnfeksiyonları, görülür. Eskiden yüksek yörelerimizde tüberküloz yaygındı. Başarılı aşı, takip ve tedavi ile azaldı, ancak tüm yörede akut ve kronik bronşitlerle Astım Bronşiyal yaygın. Tabii ki nefes darlığı ve tıkanma. Bunlara ilave etken faktörler. Nemli ve soğuk toprak üzerinde git gide artan ve yeterince ısıtılamayan yeni beton binalar. Malüm sigara alışkanlığı da yaygın. Aynı nedenlerle lokal ve sistemik romatizmal hastalıklar, akut eklem romatizması ve Romatoid Artrit, dördüncü sırada mide bağırsak hastalıkları, enterit, gastrit, peptik ülser, kolit. Yörede yetişen bitki örtüsü, sebze ve meyveler ve hayvansal gıdalar. Yöresel yiyecekler ve perhizin imkansızlığı.

*Mevsimlere göre sınıflandırırsak ilkbahar, yaz, sonbahar ve kışın hangi hastalıklar daha çok görülüyor?
Mide bağırsak hastalıkları bahar ve yaz, Akciğer ve romatizmal hastalıklar sonbahar ve kış mevsimlerinde rastlanır.
*Ünye’de hastaların yaş ortalaması nedir? Ünye’nin insan profili genç midir, yaşlı mıdır, nasıl tanımlarız?
İstatistiklere göre Ünye’nin insan profili çocuk ve orta yaş ağırlıklı, çizelgede çifte tepeli görünüm .
*Çocuk hasta profili nasıl?
Yaygın akciğer infeksiyonları. Çocuklarda kemik gelişim yetersizliği ve yaşlılarda kemik erimesi. Güneş azlığı ve beslenme yetersizliği ayrıca kansızlık.
*Yetişkinlerde ve çocuklarda bölgeye özgü hastalık varmı dır?
Çocuk, yetişkin, yaşlı, bronşit, astım geçirmeyen kimse yok.

*Ünye gelecekte nasıl bir hastalık profili çiziyor?
Yörenin geleneksel sebze ve balık yemeklerinden ağır hamur işi gıdalara geçiş, modern yaşamın hastalığı kalp, diyabet ve hipertansiyon hızla yükselmekte, klasik kuzey ülkeleri hastalıkları astım ve romatizmal hastalıklar.
Viral hepatit ve grip aşılanıyor.
Genetik hastalıklar, eskiden akraba evliliğine bağlı sakat doğum çoktu, günümüzde yaygın değil, şimdi genetik tahlil imkanları arttıkça teşhis kolaylaşıyor, yeni genetik hastalıkların adları geçiyor, hastalıklarda sayı ve çeşit artışı var. Günümüzde psikolojik ve psikiyatrik hastalıklar yaygınlaştı. Tabii ki kanser vakaları sıklaşıyor. Hastalıklar ve hastalar git gide artacak gibi görünüyor.
*Hasta tedavi imkanlarınız nasıl? Ayakta veya yatarak tedavi. Ameliyatı gerektirecek hastalıklar neler?
Hastalarımız genelde ayakta tedaviyi tercih ediyor, yataklı tedavi zor geliyor ve eğer mutlaka ameliyat olacaksa bile son ana kadar özellikle ayakta tedaviyi deniyor.
*Sizce Ünye’deki sağlık hizmeti veren kuruluşlar nüfusa göre yeterli midir?
Artık ülkemizde belli bir yöreye hizmet veren sosyalizasyon yani sağlık ocakları sistemi son bulmuştur. Yeni uygulamaya konulan Aile Hekimliği uluslar arası kriterler göz önüne alınarak hekim başına 3500 kişi üzerinden yeterli sayıda hekim temin edilmiştir? Ayrıca AÇSAP ve Verem Savaş Merkezleri aynen çalışmakta. Resmi ve özel iki tane hastanemiz de mevcut ve faal.
*Konu açılmışken Aile Hekimliği hakkında ne diyeceksiniz?
Kişisel olarak son derece olumlu, çağdaş bir uygulama olarak kabul ediyorum.
*Teşekkür ediyoruz.
Bende.

Bu Haber 4777 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI