Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye'den Koreye Parola: Şimal Yıldızı - Yaşar Karaduman
6 Ocak 2011 Perşembe 19:24
yasar.karaduman@gmail.com
Türkiye’den uzaklarda geçen bu savaşı az kişi hatırlar. Kore Savaşı unutulmuş, ama Koreliler Türk Milleti’ni unutmamıştır.

Geçen haftanın özeti:
Kore Savaşı Nedir?.
Türkler neden katılmışlardır?

Kore “sabah ülkesi” anlamına gelmektedir. Asya kıtasının Japonya tarafındadır Kore Savaşı 1950 yılında başlamıştı, Kore’yi savunmaya Türkiye 5 bin 500 kişilik bir Tugay ile katıldı.

1945 yılında Kore, kuzeyi Sovyetler Birliği, güneyi de ABD’nin işgali altında olmak üzere fiilen ikiye bölünmüştü. Kuzey Kore aniden Güney Kore’yi işgale başladı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’ye savaş kararı aldı.
Kore Savaşı’na 16 ülke askeri birlik ile 6 ülke ise tıbbi yardım araçlarıyla katıldı.
Türkiye, ise bir tugay asker ile katılmıştır.. -
İlk Türk kafilesi 25 Eylül 1950 tarihinde İskenderun Limanı’ndan hareket etmiş, Tuğgeneral Tahsin Yazıcı’nın komutasındaki 5 bin 083 kişilik Türk Tugayı Kore’nin savaşın sona erdiği 1953 tarihine kadar; savaşın her safhasında görev almıştır.

KORE SAVAŞININ ÇIKIŞI

Kore anlaşmazlığı 25 Haziran 1950 sabahı Kuzey Kore'nin Güney Korenin sınırı geçtiklerini ileri sürerek sıcak savaşa dönüştü. Bu durum karşısında
Birleşmiş Milletler üyelerini Güney Kore Cumhuriyeti'ne yapılan saldırı için yardımda bulunmaya çağırdı.
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu on altı devlet Birleşmiş Milletlerin çağrısına cevap verdi ve bu devletlerin gönderdiği yardımlardan Birleşmiş Milletler Kuvvetleri teşkil edildi.

TÜRKİYE'NİN KORE SAVAŞI'NA KATILIŞI

25 Temmuz 1950'de alınan karar doğrultusunda; Genelkurmay Başkanlığı Kore'ye gönderilmek üzere; bir komutanlık karargâhıyla üç piyade taburundan ve gerekli yardımcı birliklerden meydana gelen bir tugay ile 241 nci Piyade Alayını görevlendirdi. Yurdun çeşitli yörelerinde bulunan birliklerden oluşturulan tugayın komutanlığına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı kurmay başkanlığına Yarbay Selahattin TOKAY 241 nci Piyade Alay Komutanlığına Albay Celal DORA atandı.


Tuğgeneral Tahsin YAZICI ve Albay Celal DORA

Kore'ye gitmek üzere oluşturulan bu birlikler Ankara Etimesgut'ta toplandı. Ankara'dan Kore Savaşı'na gitmek üzere İskenderun'a hareket eden Mehmetçiği uğurlama töreninde son derece duygusal anlar yaşandı. Törende kimler yoktu ki annesinin kucağında henüz bir yaşını doldurmamış bebekten değneğine dayanarak torunlarını savaşa gönderen seksenlik ninelere kadar her yaştan insan Kore yolcularının anaları babaları hayat arkadaşları nişanlıları evlatları...

Ünyeliler Nasıl gittiler?

Ünye’den gidenler çeşitli birliklerde zaten askerdiler, birçoğu birliklerinden seçilerek birçoğu da gönüllü gitti.
Ünye’den son giden, arkadaşımız Mehmet Kavaklıoğlu oldu. Savaş bitmiş, orada merasim ve temsil için küçük bir grup asker kalmıştı. Kavaklıoğlu, terhis olunca Amerikaya’ya gitti. Halen Amerika’nın Sesi Radyosu Türkçe bölümünde yöneticidir..

İlk yaralı gazi kimdi, nasıl geldi, kimlerdi?

İlk yaralı Hüseyin Çayırezmez’di.. Ayağından ve omzundan yaralanmıştı. Ona Ünye’de muhteşem bir karşılama töreni yapıldı.. Davul ve zurnalarla Ünye’nin girişinde kalabalık bir konvoyla karşılandı, şehir parkına gelinerek orada bu kahramanlığından dolayı Ünye halkının teşekkürleri sunuldu. Belediye ve Ünyeliler onu para yardımı ev ve arsa ile ödüllendirdi. Hayatı boyunca ayağındaki yaradan dolayı topal dolaştı. Ünyeliler ona GAZİ dediler.. Bu ünvanla hayatının sonuna kadar yaşadı. Bazıları bu serveti koruyamadığını hayatının sonlarına doğru ekonomik sıkıntı içinde yaşadığını söylerler. Benim çocukluğumda GAZİ Niksar caddesinde arada küçük kulübesinde çaycılık yapıyordu..

Ölen Ünyeli yok

Resmi kayıtlarda ölen bir Ünyeli yok. Fakat Ankara’daki Kore Şehitleri mezarlığında Torunoğlu diye biri var. Araştırdık kim olduğunu bulamadık

Ünye’den gidenlerin listesi?

Ünye’den üç kafilede toplam yirmibir kişi gitmişti. Gidenlerin tam listesi ve nereden olduklarının tam listesi elimizdedir.
Bugün kaç tane gazi hayatta?
Şua anda ben de olmak üzere hayatta olan sekiz Ünyeli Kore Gazisi bulunmaktadır..
Ne iş yapıyorlar?
Çoğu emeklidirler, yaşlıdırlar bir iş yapacak durumda değillerdir..
Sıkıntı içinde kalan var mı?
Çok sıkıntı içinde olanları yok. Her biri üçyüz lira kadar gazi aylığı almaktadırlar.
Koreliler bize nasıl bakıyorlar?
Koreliler bize olan minnet borçlarını unutamıyorlar. Her fırsatta bunu belirtiyorlar.. Kore Cumhurbaşkanı özel bir yazı ile bizi Kore’ye davet etti. Yine bize gelen bir yazıda gazilerin torunlarına okul yardımı yapmak istiyorlar.
Siz nasıl gittiniz ne yaptınız?
Ben birliğimde bir birbuçuk aylık askerdim, Kore’ye seçildim.
Kıyafetler duruyor mu?
Kıyafetlerimiz maalesef durmuyor.
Sorularımız cevapladığı için KORE GAZİSİ Yalçın Taşçıoğlu’na teşekkürlert.

Sonuç

Bugün Kore’de Pusan şehitliğinde 750 şehidimiz yatmaktadır.
Kore konusunu burada bağlarken dünya basınında o yıllarda şunları yazdı:
“Türkler kahramanın da kahramanıdırlar.” (General Mc Arthur)
“Türklerin Kunuri’de gösterdikleri kahramanlık, şanlı tarihlerine layıktı, bütün dünya
onlara hayran kaldı” (Figaro)
Gelecek hafta: İstanbul Mektuplarında,” Bir aşkın iki mihrabı”


Bu Haber 3153 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI