Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ticaretin Altın Kuralları - Erol Okutucu
6 Ocak 2011 Perşembe 19:22
erolokutucu@hotmail.com
Üstlenilen her ödev, görev, olgu, anlayış, misyon, üretim ve düzenleme elbette daha iyiye galebe çalması için uğraş almaktadır. Her ne yapılıyorsa en iyisini yapmak Âdemoğlunun yaratılış mizacında vardır. Her geçen gün daha iyiye gidilmesinin yegâne dayanağı hiç kuşkusuz var olan yaşanmış tecrübelerdir. İşte bu edinilmiş tecrübelere göre ticaretin de olmazsa olmaz, yapılmazsa sonuç alınmaz altın kuralları vardır.
Bir işletmeyi tasarlayan tüzel veya şahıs firmaları; a-Sermaye, b-Üretilecek ürünün pazarı, c-Bilgi birikimi ya da bunu tamamlayacak bilgi transferi yapması gerektiğini bilir. Bunun yanı sıra yazılı olmayan tecrübeleri de bilmek ve uygulamak durumundadır. Ana şartları yerine getirip işyerini açan tüzel-şahıs firmalarımız öncelikle bahse değer tecrübelere sımsıkı sarılmak zorundadır. Eğer oran vermemiz gerekecekse bu en az yarı yarıya fark ediyor diyebiliriz.
1-İş yerini kuran kişi, alt yapı adına hiçbir eksiklik bırakmamalıdır. Başka her konularda olabilse de, ticarette istim sonradan gelmez.
2-Mesai mefhumuna dikkat etmelidir. Bunun için erken kalkıp işyerine gelmelidir. Mesai bitince de evine, sosyal hayatına dinlenmek ve stresini dağıtmak için erkenden dönülmelidir.
3-Her konuda tasarrufu ilke edinmelidir. Vakitten, harcamalardan, boş sohbetlerden kaçınmalıdır.
4-Bir sipariş alırken ya da borçlanma yaparken, söz verirken düşünmeli, verdiğinde ise mutlaka sözünü yerine getirmelidir.
5-Randevularına titizlikle uymalıdır. Bunun için mutlaka randevu defteri işlenmeli ve takip edilmelidir.
6-Giyim-kuşam, dış bakım, sağlık ve bulunulan ortamın temizliğine azami dikkat etmelidir. Aslan yattığı yerden belli olur. Kendisine özen gösterip bakım yaparak saygı duymayan insana, başkaları da saygı duyamaz.
7-Reklam, tanıtım, dini ve sosyal sorumluluklar-yardımlar aksatılmamalıdır. Bu olgu söz konusu firmayı daha anlamlı kılar. Bulunduğu bölgede de ürün ve çalışanlar anlamında kendisine sahip çıkılır.
8-“Hatırda kalmaz satırda kalır” ilkesi asla unutulmamalıdır. Her ne yapılıyorsa mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Günlük görüşülen telefonlaşılan insanlar bile zabıt altına girmelidir.
9-Her firmanın günlük-haftalık-yıllık-beş ve daha uzun vadelerde mutlaka programları olmalıdır. Hedefi olmayan hiçbir kimse nereye gittiğini asla bilemez.
10-Tüm çalışan personeline güler yüzle davranılmalıdır. Onlarla sık sık sohbetler etmeli varsa önerileri kesinlikle dikkate alınmalıdır. Onların yasal haklarını ve fazla mesailerini asla suiistimal etmemelidir. Bütün aidatlarını, yasal ikramiye ve izinlerini tam olarak vermelidir.
Bazen bütçenize göre gruplar halinde personelinizi tatile gönderebilmelisiniz. Bu 5 yıldızlı deniz tatili olmazsa bile, ucuz kaplıca otelleri türü yerlere de gidilebilir. Bazen de piknik, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapabilmelisiniz. İşyerinizde onlara ikramda bulunmaktan imtina etmemelisiniz. Yemeği ucuza ve kalitesize kaçmadan vermelisiniz. Çay molalarının yanı sıra pasta meyve türü ikramlarda bulunabilmelisiniz. Bu hem onları önemsemiş olduğunuz için motive edecek, hem işyerini kendilerin gibi bilecek ve hem de daha verimli daha başarılı ürünler elde edilmesine katkı sağlayacaktır.
11-İşyerinizde durmalısınız. Bu işinize olan konsantrenizi daha fazla artıracaktır. Müşteri ya da satıcı pozisyonunda gelen kim olursa olsun sizinle muhatap olmak isteyecektir.
12-Güler yüz çok önemlidir. Bu sizin ruh dünyanızı daha güzel yapabileceği gibi, gelen insanların da size olacak yaklaşımını da pozitif eksene kaydırmaya yarayacaktır.
13-Her ne yapıyorsanız sadece o işe yoğunlaşmalısınız. Ve ne iş yaparsanız yapın mutlaka o işinizin devamı ve farklı açılımları vardır. Örneğin süt ürünleri üretiyorsunuz. Bu peynirden dondurmaya kadar bir yelpazeyi ifade eder ki sonunu bulamazsınız. Ama bu işinizi yaparken tuğla işine girerseniz her iki işte yarım kalacak ve siz zarar edecek bir yola girmiş olacaksınız.
14-Kötü alışkanlıklara geçit vermemelisiniz. Gayri meşru ilişkiler, kumar ve şans oyunları, alkol almak ve işyerine öyle gelmek gibi alışkanlıklar sizi rotanızdan çıkartacaktır.
15-Günlük ve haftalık mesainiz bittiğinde mutlaka cep telefonunuz kapatmalısınız. Hafta sonu iş ihtiva etmeyen etkinliklerle dolu olmalı. Ailenizle ve arkadaşlarınızla geçireceğiniz hoşça vakitler, tekrar mesaiye başladığınızda daha dingin ve motive olmuş olacağınız için daha da başarılı kılacaktır.
16-Araştırma ve geliştirme birimi mutlaka oluşturulmalıdır. Bunun için mütevazi de olsa bir atölye bir laboratuar gibi yeriniz mutlaka olmalıdır. Zeki ve uzman birisini bu birimin başına koymalı ve sürekli ürününüzle ilgili araştırma yapmalısınız. Çünkü hiçbir mal-ürün ilk günkü gibi kalmamakta, sürekli yenilenmekte ve geliştirilmektedir.
17-Kesinlikle faizli kredilerle borç yapmamalısınız. Kendi öz sermayeniz kadar iş yapmalı riske girmemelisiniz. Zira tüm dünyada enflasyon, tüketim, sermaye gelişleri ve gidişleri, sık sık kesintiye uğramaktadır. Böyle bir olumsuz sarmala girildiği takdirde bir daha o sarmaldan çıkılamamakta ve iflas kaçınılmaz olmaktadır.
18-Ticaretiniz ile ilgili hayal kurabilmelisiniz. Ama bu hayaller ham hayal olmamalıdır. Boş boş kurduğunuz her hayal sizi işinizden her geçen gün daha da soğutacak ve yaptığınız işi beğendirmemeye başlayacaktır. Kuracağınız her hayal sizin bütçenizi aşmamalıdır. Bütün hesaplarınızı kışa göre yapmalı, yaz çıkarsa sevinmelisiniz.PERŞEMBE-GÜLYALI-KABADÜZ-ULUBEY-MESUDİYE’DE ÜRETİM

PERŞEMBE
Karedeniz Bölgesi’nin en nadide, en bakir ve en şirin ilçelerinden biri olan Perşembe oldukça farklıdır. Yeni adından önce VONA olan Perşembe ilçesi doğal limana sahiptir. Bölgenin ilk yüksek okullarından birisi burada yıllardır eğitim vermektedir. Yüksek okul sayesinde Perşembe oldukça ünlenmiştir. Fındık tarımının yanı sıra deniz ürünleri üretimi ve avlanmasında da başat ileridedir. Ordu’ya çok yakın olan ilçede en fazla fındık üretilmektedir. 110.000 dönüm fındıklık arazisinde 7.500 kayıtlı çiftçi tarafından her yıl ortalama 9.000 ton kaliteli fındık üretilmektedir. 12.000 dönüm kapalı alana yaklaşan seralarda bölgeye hitap eden sebze üretimi gerçekleşmektedir. Kivi oldukça yaygındır. Coğrafi ve meteorolojik katkılarının sayesinde yaklaşık 300 dönüm alanda yüksek rekoltelerde kivi üretilmektedir. 4.200 adet büyük baş hayvancılığın yanında, ciddi rakamlarda yumurta üreten tavuk çiftliğine sahiptir. 25.000 kovan arıya sahip Perşembe ilçemiz yüksek miktarlarda bal üretimi yapmaktadır. 5 adet deniz ürünleri yetiştirme tesisine sahiptir. Buralarda yılda yaklaşık 560 ton alabalık, 500 ton levrek üreterek ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunmaktadır. 9.643 nüfuslu ilçede sanayi adına iki adet beton santrali ve iki adette tekstil fabrikası faaliyetini sürdürmektedir.

GÜLYALI
Ordu ilinin en küçük yüzölçümüne sahip olan bu şirin ilçe Ordu ilinin hemen bitişiğindedir. 30.000 dönüm fındıklık alanına sahip olan ilçede 1.470 kayıtlı çiftçi tarafından yaklaşık 3.000 ton fındık üretimi gerçekleşmektedir. 5.200 dönüme yakın seralarda sebze üretimi yapılmaktadır. 3.000 dönümle kivi üretiminde bütün ilçelerden açık ara öndedir. Sahip olduğu balıkçılık kooperatifi ile denizden verimli ürünler elde etmektedirler. 1.500 büyükbaş hayvan
Üreten Gülyalı ilçesi günde 5.000 e yakın yumurta üretimine sahip bir adet tavuk çiftliğine de sahiptir. 3.500 nüfuslu bu küçük ilçede bir adet sağlık ocağı mevcuttur.

KABADÜZ
Yüzölçümü olarak büyük olan Kabadüz ilçesi ne yazık ki sürekli göç vermesinden dolayı nüfusu ancak 2.900 de kalmıştır. 55.000 dönüm fındık üretim alanına sahip olan ilçede yılda ortalama 5.000 ton fındık üretilmektedir. Herhangi bir fabrika ve imalatın yapılmadığı ilçe sadece az miktarlarda büyük baş hayvan ve arıcılık yapılmaktadır.
Çambaşı şöhretli bir yaylasıdır.

ULUBEY
5.030 nüfuslu Ulubey ilçemiz Ordu’ya oldukça yakındır. 125.000 dönüm fındık ekili arazide yılda ortalama 11.000 ton fındık üretilmektedir. 7.070 kayıtlı çiftçisi tarafından yaklaşık 4.500 büyük baş hayvan yetiştirilmektedir. Fındık ve hayvancılığın yanı sıra farklı ürünlerde üretilen ilçede yaklaşık 750 adet bodur elma profesyonelce üretimi yapılmaktadır. 11.000 dönüme yakın kapalı seralarda sebze üretimi gerçekleşen ilçemizde yaklaşık 82.000 adet arı kovanı mevcuttur. 100 dönümde kivicilik arzu edilen düzeye henüz çıkamamıştır. Ulubey ilçemiz, bir adet fındık kırma fabrikası, 2 adet bal paketleme fabrikası ve dört adet alabalık yetiştirme çiftliğine sahiptir.

MESUDİYE
Ordu ilinin en büyük yüzölçümüne sahip ilçe ne yazık ki aynı zamanda en düşük nüfusa da sahiptir. 3.000 nüfuslu ilçede yerli halkın ezici bir çoğunluğu göç etmiştir. Yazları birkaç aylığına gelinse de arzu edilen nüfus halen daha bir araya gelmemiştir. Fındık tarımın en az yapıldığı Mesudiye ilçesinde en fazla 10.000 dönümde yaklaşık 500 ton civarında üretim yapılmaktadır. Devasa meralara sahip olan ilçede ne yazık ki büyükbaş hayvan sayısı 6.000 lerde kalmıştır. Bu da arzu edilen düzeyin oldukça gerilerinde seyretmektedir. Kayıtlı çiftçi sayısı 1.000 dir. Diğer ilçelerden tek artı olarak farkı üç adet milli yaylasına sahip olmasıdır. Hiçbir sanayi üretiminin yapılmadığı ilçede sadece kayıtlı olarak 2.000 adet arı kovanı vardır. Esasen Mesudiye ilçesinin gerek coğrafi, gerek ürün çeşitliliği, gerek meteorolojik bakımdan diğer ilçelerimizden derin farklılıkları vardır. Şehirlerinin dışında yaşayan birçok ünlüye sahip olan Mesudiye umulan ve arzu edilen üretim seviyesine çıkması düşünülmektedir.


Bu Haber 3982 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI