Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yoğun bir İstanbul günü… Ve bu yazıya konu olan Ünye’deki evimiz / Mürüvvet Adalı Uygun
7 Ocak 2011 Cuma 11:42
muruvvetadali@gmail.com
Yoğunluğu İstanbul yaşamına yüklemekle biraz daha hafiflediğimizi hisseden ama hiç de gerçekçi bir hafifleme yaşamayan bizler: İstanbul’u mesken edinenler… Sadece gerekçeli bir hafiflik olmalı bu! Nedenini İstanbul’a yüklediğimiz…
Tabii hafiflikse ve tabii bu bir nedense?...
Bu güzel dergiden haberdar olalı bir ay gibi bir zaman oldu. Dergiye yazı yazmaya niyet edeli ise bir hafta sanırım. Dergi, doğduğum ve büyüdüğüm yere ait olan bir dergi olduğuna göre; oraları hissederek mi bir şeyler yazmalıydım, günlük yaşamımdan bir parça mı, yoksa mesleki alanımla ilgili bir şeyler mi diye düşünürken ve üstüne üstlük yoğunluğu da bahane ederek buna karar veremezken birden kendimi klavye başında buldum. Nasıl mı?
Koku! Ocaktaki ekşili köfte kokusu, beni bu yazıyı yazmaya itti.
Yaşamımda pek çok kıstası belirleyen ve beni derinlerde hissettiren iki ana duygu; koku ve doku.. Koklamak ve dokunmak! Rahmetli ciciannem Firdevs Hanım (babamın yengesi), her İstanbul’dan bize gelişinde ekşili köfte yapardı. Annemin mutfaktaki en büyük yardımcısıydı. Önüne konulan tüm malzemeleri elleriyle iyice yoğurur, sonra ölçüp biçmiş gibi eşit irilikte köfteleri her iki avucuna alır, sıkar ve unlu tepsiye atardı. Tüm bunlar yapılırken de neler konuşulurdu neler?.. Ne sohbet! Ne anılar…
Ben o sırada okula gitmek üzere holde üzerimi giyiniyor, son hazırlıklarımı yapıyor olurdum ve canım hiç okula gitmek istemezdi. Mutfaktaki anneme ve cicianneme özenir, “Ah keşke şimdi bende evde kalsam” derdim. Demeye hacet kalmadan arkadaşım Elif, aşağıdan zili çalar ; annemin öpücükleri ve ciciannemin *“Gubban olsun nenesi” şeklinde kendi deyimi ve edalarıyla hızla merdivenleri inerdim.
Şimdi ne ciciannem var, ne aşağıda beni bekleyen Elif, ne de içimde “Keşke evde kalsam” duygusu.. Tek bir şey var: Özlem!..Ve beni o günlere geri götüren ciciannem gibi muazzam ölçülerde yapmasam da, şu anda ocakta pişmekte olan ve bu yazıya konu olan Ünye’deki evimizden bir koku: Ekşili köfte kokusu..
Sadece ekşili köfte mi? Mümkün değil.. Binlerce yüzlerce koku var belleğimde. Yaşam devam ettikçe de pek çok koku ve doku ekleniyor. İstanbul hızına eş değerde…
Tüm yazıyı kokuya ve dokuya bağlamışken değinmeden geçemeyeceğim son bir şey aklıma gelen: İstanbul’da zaman zaman karşılaştığım Karadenizli ama koyu Karadenizli - Buralarda öyle bir deyim var - kişiler bir iki sohbet esnasında -ki bunların pek çoğu takside yapılan sohbetler- üzerimde Karadeniz kokusu olduğunu söylediler…Bunu söyledikleri anda da ilki dışında diğer söylemlerde, dikiz aynasından karşılıklı birbirimize bakarak gülümsedik, bu kişilerle. Kim bilir belki de Karadeniz kokuyorumdur, belki de Ünye?..
Yine aynı öğle suları… Ekşili köfte pişti. Pek de muazzam olmayan şekliyle; ama belleğimde kalan seneler önceki aynı kokusuyla…Birazdan aşağıdan zil sesi değil, klakson sesi gelecek.. Beni ofise götürecek Şükrü Abi kapıda olacak. Kendisi Rizeli’dir. Ve beni hep Karadenizli biriyle evlendirmek istemiştir. Bu hikayede başka bir hikaye. Belki bir başka yazıda anlatırım bunu da… Geçenlerde eşimle rastlaşıp onun Ankaralı olduğunu öğrenince hüsrana uğrayan Şükrü Abi, “Olsun be enişte 52, 53, ortada buluşur, seni de 52,5 (elli iki buçuk) yaparız.” dedi..
Kendini böyle avuturak. Buna kahkahalarla gülmüştük.
İşte böyle!.. Birazdan buram buram Karadeniz kokan bir taksiye binip, bu yazıyı ve içeriğindeki ekşili köfteyi Şükrü Abi’ye bahsederek yollarda olacağım.. Ekşili köfte kokusuyla... Ve 52,5 plakalı bir arabayla…
*Bu arada ciciannem Yalıköylü’dür. *“Gubban olsun nenesi”, “Kurban olsun ninesi” demek istemektedir.
Bu yazıyla Yalıköy’e, Rize’ye ve en çok memleketime; Ünye’ye kucak dolusu sevgiler.

Bu Haber 3756 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Mürüvvet Adalı Uygun Tarih : 10 Ocak 2011 / Pazar Üye Adı :Cafer Sarıkaya
Kendisini daha önceden yazdığı şiirleri ve hikayeleri ile de takip ettiğim Ünye'li Mürüvvet Adalı Uygun'un diğer yazılarını dört gözle bekliyorum..
Başlık : mürüvvet adalı uygun Tarih : 10 Ocak 2011 / Pazar Üye Adı :haluk civanbay
duygu yüklü güzel bir yazı olmuş.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI