Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Esrarengiz Mezar/Yaşar Karaduman
10 Ocak 2011 Pazartesi 09:40
yasar.karaduman@gmail.com /Canik Dergisi 6. sayı
Aşağıda okuyacağız satırlar Cumhuriyet Meydanındaki mezarın hikayesi ve içinde kimin yattığını anlatılmaktadır.

Cumhuriyet Meydanında Hükümet Konağının yanı başında siyah mermerden yapılmış bir mezar var.
Mezarın ne zaman ve nasıl buraya yapıldığını bilen yok. Mezarda kim olduğunu da bilen de yok. Ünyeliler bu mezarın bir evliya mezarı olduğuna inanır kutsal sayar bazen gelip geçerken başında dua ederler.
Mezarda hiç kimse olmadığını sadece arka tarafta bulunan evlerden birinin önü kapanmasın diye uydurulduğunu iddia edenler de vardır.
Bu bilinmeyen mezarla ilgili bir çok bilinmeyenin yanı sıra içinde yatanlarla ilgili anlatılan birkaç tane hikaye vardır.

Bu mezarda kim var?
Biri Ankara’da biri Ünye’de yaşayan iki ayrı aile burada dedelerinin yattığını iddia ederler. Ünye’de yaşayan ailenin fertleri daha da ileri giderek çocukluklarında anneleri ile birlikte bayramlarda gelerek bu mezarın başında dua ettiklerini söylerler.
Bazıları hamile bir kadının doğum esansında öldüğü ve bebeğiyle buraya gömüldüğü anlatılır.
Bir başka söylenti ise burada bir Çanakkale Şehidi’nin yattığı yolundadır.
Bazıları ise hiç mezar olmadığını söylerler.
Bugünkü Hükümet Konağının oturduğu alan kırklı yılların sonuna kadar mezarlıktı. Cumhuriyet meydanını kırklı yılların sonunda ilk defa düzenleyen ve buraya ilk hükümet konağını yapan o yıllardaki Belediye Başkanı Hüsrev Yürür vefatından önce Yaşar Yaşar karaduman’ a anlattığı anılarında:
“Cumhuriyet Meydanını açmak ve sonra hükümet konağı yapmak için buradadaki bütün mezarları kaldırıp Çakırtepe mezarlığına taşıdık. Burada hiç mezar kalmadı bahsedilen mezardan bilgim olması gerekirdi burada böyle bir mezar hatırlamıyorum” demiştir.

Tiryaki Hasan Paşa Yalanı
1940 lı yılların sonunda Cumhuriyet Meydanını genişletme çalışmaları sırasında iki kişi koşarak Hüsrev Beye gelir , buldukları bir mezar taşında “Tiryaki Hasan Paşa” yazdığını söylerler.. Hüsrev Bey anılarında taşın Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’ya ait olduğun sandılar oysa taş Ünyeli başka bir Hasan Paşa’ya aitti sadece isim benzerliği” demiştir. Hüsrev Bey taşın mezarların taşındığı yerde başına dikilmesi için Belediye ambarına kaldrılmasını söyler.
Elli Yıl sonra
Aradan tam elli yıl geçer, taş ta kaybolur, mezarda.. Birgün hocamız Hasan Tahsin Kadıoğlu nerden duydu ise elli yıl önce Tiryaki Hasan paşa diye bir taş bulunmuş burası öyleyse bu isimsiz mezar Kanije KAHRAMANI Tiryaki Hasan Paşa’nın mezarıdır der. Belediye hemen bu fikre sarılırlar mezarı düzenler başına da yalan yanlış bir taş dikerler.
“Burada Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa yatmaktadır diye. Burası artık Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’nın mezarı olmuş ve Tiryaki Hasan paşa
Budapeşteden getirip Ünye’de mezara konulmuştur.
Yanlışı Araştırmacı-Yazar Yaşar Karaduman üç yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonunda çözmüş burada yattığı iddia edilen kişinin Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa olmayıp Ünyeli Bahriye Mirlivasi Tiryakizade Hasan Paşa olduğunu o Hasan paşanın da mezarının bu olmayıp taşı ile birlikte kaybolduğunu bulmuştur.

Mezar Taşı da bulundu
Yaşar Karaduman bununla da yetinmemiş daha fazla kanıt peşine düşmüş nihayet bahsi geçen Ünyeli Bahriye Mirlivası (Deniz Tuğgenerali) Hasan Paşanın mezar taşını da bularak olayı tamamen çözmüştür. Hasan Paşa’nın bulunan mezar taşı Ünye’de Ortayılmazlar mahallesi Osman Ağa camii avlusunda durmaktadır. Taşta Hasan paşanın kim olduğu da anlatılmaktadır..
Taşta yaklaşık olarak : “Ünyeli Bahriye Mirlivası (Tuğgeneral) Tiryaki Zade Hasan Paşa ve ölüm yılı 1855” yazmaktadır. . Oysa Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa hem Mareşal di hem de 1611 yılında o zamanın Osmanlı’nın Budin (Budapeşte) sancağında vefat etmişti.

Geçen yıl onarılan mezarın ve üzerinde ki Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa yazısı kaldırıldı.
Ama mezar halen gizemi korumakta dır. Mezarın içinde kimim olduğu bugüne kadar açıklığa kavuşamamıştır.
(Kaynak Y: Karaduman, “Mezarda Karışan Paşalar” adlı araştırmadan)


Bu Haber 3911 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI