Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
AYANiKOLA / Yaşar Karaduman
17 Ocak 2011 Pazartesi 09:10
yasar.karaduman@gmail.com / Canik Dergisi 6.sayı
Aynikola Ünye’nin iki kilometre batışında deniz kenarında eski bir Rum köyünün ve üzerinde zamanında bir kilise bulunan adanın ismidir. Buranın Rumca adı “Calamarka” köyüdür.

Bulunduğu bölgeye adını veren (Aynikola) Ayanikola Kilisesi ne idi, ne zaman yapıldı, neden yok oldu?
Aşağıdaki okuyacağınız çalışmada kilisenin, kısa geçmişi anlatılmaktadır.

Kilisenin karşısındaki Aya Nikola köyü küçük bir balıkçı köyü idi.. Bu köy halkı adanın üzerine bir kilise inşa etmişler ve Aya Nikola adını vermişlerdi... Aya Nikola aynı zamanda denizcilerin koruyucusu olarak ta bilinirdi. Balıkçılar ve denizciler denize açılmadan önce buraya gelir avlarının bereketli geçmesi için dua ederlerdi. Rumlar hastalarını buraya getirir, yeni çiftler evlenmeden ve evlendikten sonra adaya gelerek dua ederlerdi.

Aya Nikola (Aynikola) ne demektir?
Aya kelimesinin manası Grekçe’de,(Yunanca’da) aziz, anlamına gelir. Dünyada yaşadığı müddetçe yaptığı iyiliklerle Tanrı’nın sevgisini kazanmış kişilere verilen bir unvandır.
Hırıstiyanlıkta dini bir mertebedir, bizde karşılığı yoktur. “Din büyüğü” denebilir.
Kelimenin aslı “Aya Nikola” dır, yani Aziz Nikola. Söylene söylene Aynikola olarak dilimize yerleşmiştir.. Nikola Hristiyanlar da çok kullanılan bir erkek ismidir. Bayan olursa Nikol Ruslar, Nikolay, Almanlar İngilizler ve diğer batı ülkeleri Nikolaus, veya Klaus derler.
Yani buradaki kiliseye yapıldıktan sonra Nikola adlı bir azizin adı verilmiştir..

Aziz Nikola Kimdir?
Aziz Nikola bizim bildiğimiz ”Noel Babadır.” Hani yılbaşlarında kırmızı elbiseleri ile bacadan girerek çocuklara hediye dağıtan “Noel Baba”
Noel Baba’nın diğer dillerdeki adı ise, Noel Father, Pere Noel, Heilige Kalus, Father Cristmas, Santa Claus, Heilige Nikolaus, Saint Nicholas, Sinter Klaas, Babbo Natale, Pa Norsk’ tır

Ada üzerine yapılmış bu kilisenin karşısında ve daha yukarılarda küçük Rum köyleri vardı.
Kilisenin karşısındaki köyü adı Calamarka idi, küçük bir balıkçı köyü idi.. Bu köy halkı 1700 yılların sonuna doğru adanın üzerine kendilerinin ve yukarıdaki köylerin ibadet edebilmesi için bu kiliseyi yapmışlardı. Avlanmaya çıkan balıkçılar ve denizciler denize açılmadan önce buraya gelir avlarının bereketli geçmesi ve sağ salim dönebilmeleri için dua ederledi. Aziz Nikola denizcilerin koruyucu olarak bilinirdi. Rumlar hastalarını buraya getirir Hagia Nikolas’a adarlardı. Yeni çiftler evlenmeden ve evlendikten sonra adaya gelerek dua ederlerdi.

1780 yıllarında yapıldığı sanılan kilise 1900 yıllarının başlarına kadar varlığını korudu, insanlar zamanla başka yerlere göç edip cemaati azalınca 1900 yıllarının başlarında terk edildi ve taşları sökülerek başka yerlerde kullanıldı.
Kiliseden günümüze ancak, adanın üzerinde yarım duvardan başka kayda değer bir şey ulaşmamıştır. Son kalan taş ve duvar parçaları da defineler tarafından parçalanmıştır.


Aziz Nikola’nın Hikayesi
Tüm dünyada Noel Baba adıyla tanınan, Aya Nikola, Hıristiyanlığın ilk yıllarında Antalya'nın Kale ilçesine bağlı Demre beldesinde yaşamış bir din adamıdır.
Aya Nikola'nın ölüm günü tüm Hıristiyanlarca 6 Aralık olarak kabul edilir
Genel görüş ise Aziz Nikola nın üçüncü yüzyılda Patara´da doğduğu ve orada dini eğitim alıp, rahip olduktan sonra MS 345 veya 351 tarihinde 6 Aralık da Demre de öldüğüdür.
Yaşadığı dönemde iyilikseverliği, çocuk sevgisi ve denizcilerin de kurtarıcısı olmasıyla tanınıyordu.
1836 yılında Ünye’den geçen gezgin Hamilton şöyle yazar.

”Terme'nin 30 kilometre doğu'sunda, Ünye'ye varmadan önce “Ayanikola” denilen birkaç evden meydana gelen bir kıyı köyüne geldik. Burası adını bir küçük kilisenin vakfedildiği yerel gemicilerin pîri olan Aziz NiKOLA'dan almıştır.”
1836 yılında Hamilton buradan geçtiği zaman harabe halinde olan bu kilise o zamandan bu yana tamamen ortadan kalkmıştır.

Noel Baba’nın Hayatı

Noel Baba Hediyeleri Neden Bacadan Atardı?

Dünyada Aya Nikola adı verilmiş iki bin kilise vardır
“Aya” veya “Hagia” ekinini Grekler ve Ortodokslar kullanır, Latin’ler “Sent” veya “Santa” ekini kullanırlar “Santa Claus” gibi.
Fransızlar “Pere Noel” Türkler “Noel Baba” der. Hepsi aynı kişidir.

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aya Nikola “Aziz Nikolaus,” Akdeniz kıyılarında Patara'da doğmuştur.
Zengin bir tüccarın oğludur, babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada Patara'da kızlarının çeyizini yapamayacak kadar fakir biri çaresizlikten kızlarını satmayı düşündüğü bir anda, Nikolaus onlara yardım etmeye karar verir, gururlarını kırmamak için onlar uykuda iken büyük penceresinden bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir.
Daha sonra ortanca ve küçük kızın da çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nikolaus pencereler kapalı olduğu için parayı bacadan atar.
İşte Noel Baba'nın yılbaşında bacadan hediye atma öyküsü böylece başlar.
Aziz Nikola’nın 6 Aralık 343'te 65 yaşında öldüğü sanılmaktadır. Antalya’nın Demre ilçesinde adına yapılan kiliseye gömülür..Haçlı Seferleri sırasında 1087'de İtalyan askerler kemiklerini çalıp Bari'ye götürürler. Onun olduğu sanılan bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi'nde saklanmaktadır. Noel Baba’nın mezarı İtalya’nın Bari kentindedir. (Kaynak Y.Karaduman Ayanikola-Aynikola)


Bu Haber 7696 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Aya Nikola Kaynak Tarih : 8 Ocak 2013 / Pazar Üye Adı :elifşahintürk
Merhaba, Aya nikola kilisesisinin varlığına dedlil teşkil edebilecek kaynaklara fotoğraflara ihtiyacım var doğğrudan dipnot kullanılmış olani mimarisi ve bölümleri hakkında yararlanabileceğim kaynak tavsiye eder misiniz önemli... teşekkür edeirm.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI