Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Süleyman Paşa’nın Mezarı / Yaşar Karaduman
20 Ocak 2011 Perşembe 09:20
yasar.karaduman@gmail.com/Canik Dergisi 6.sayı
Paşabahçe’deki S üleyman Paşa Sarayı 1850 yılında yandı.. Günümüze bugün önünden geçtiğimiz duvarları kaldı.. Hergün bu yorgun duvarların önünden geçtiğimiz saray, yedi senede yapılmıştı.
Temeli, duvarları ve hamamı Fener altından çıkartılan taşlardan, diğer iki katı da ahşaptan yapılmış 120 odalı muhteşem bir saraydı. Tüm ışıkları yakıldığı zaman geçen yelkenli gemiler tarafından hayranlıkla izlenir, denizin içinde yüzen bir saray gibi görünürdü.
1847 yılında Fransız seyyah Hommaire ve arkadaşı ressam Laurens Ünye'de burada misafir edilirler. Ressam Laurens sarayın, iç dış, odaları, süslemeleri, olmak üzere her tarafını bire bir renkli olarak çizer. Bu gezi notları 1855 yılında Fransa'da "Voyage en Turquıe et en Perse" adlı bir kitap ta yayınlanır.
Saray hakkındaki bilgilerimizin tamamı bu kitaba dayanmaktadır.
Saray Süleyman Paşa’nın ölümünden sonra otuz yıl daha varisleri Osman ve Abdullah paşalar tarafından kullanıldı. Sarayı en son gören 1848 yılında Ünye’den geçen Fransız ressam Jules Laurens oldu.Tahminen 1849 veya 1850 yıllarında bir gece ansızın yandı
120 odalı muhteşem saray tüm ışıkları yakıldığı zaman çok uzaklardan geçen yelkenli gemiler tarafından hayranlıkla izlenir, yüzen bir saray gibi görünürdü.
Saray 1855 yılı bir Ekim ayında rüzgarlı bir gecede mutfakta çıkan bir yangında yandı. Alt katlarda bulunan yaşlı hizmetkarlardan, hastalardan ve çocuklardan olmak üzere yirmi kadar da insanın yandığı veya dumandan boğulduğu rivayet edilmektedir.
Süleyman paşa yaptırdığı bu sarayda fazla oturamadı.. Saray bittikten üç yıl sonra 1818 yılında hayata gözlerini yumdu.
Trabzon’dan Alanya’ya tayin edilip yola çıktığında Çarşamba’ya uğradığı sırada burada vefat etti. Yukarı da görülen mezarı Çarşamba’da Rıdvan Bey camisinin bahçesindedir. bahçesindedir.


Bu Haber 4085 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI