Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Unutulan Cennet - Bolaman-Polemenium / Yaşar Karduman
20 Ocak 2011 Perşembe 09:21
yasar.karaduman@gmail.com / Canik Dergisi 6.sayı
Bolaman Fatsa’nın 9 km doğusunda sakin bir sayfiyedir. Ordu’ya 26 km Ünye’ye 29 km. uzaklıktadır. Kuzeyinde Karadeniz; güneyinde Gölköy, doğusunda Perşembe ve batısında Fatsa yer alır. Samsun-Trabzon kara yolunun kenarına Karadeniz’in en güzel köşelerinden birisidir.
Bu şirin belde hafta sonu çevre il ve ilçelerden gelenlerin akınına uğrar.
Girişte bulunan Bolaman kalesi, tarihin pek çok dönemine tanıklık etmiştir. Bolaman, denizi, yeşili, tarihi yapısı ve günlük yaşamın etkilerinden uzak bir ortam arayanlar için uygun bir yerdir..Bolaman pidecileri restoranları beğeniyle ziyaret edilen ve hoş vakit geçirilen güzel mekanlar arasındadır.

Kısa Bolaman’ın Tarihi
Karadeniz bölgesi tarihinin yontma taş döneminde başladığı, araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Yunan tarihçisi Ksenophon(d.M.Ö.431)’nun “Onbinlerin Dönüşü” adlı eserine göre Doğu Karadeniz bölgesinde, M.Ö 400 yılında, Kolkh’lar, Drila’lar, Mossynoikos’lar, Khalyb’ler ve Tibarenos’lar gibi yerli halklar yaşıyordu,Tiberonos’lar Ordu çevresinde,Khalyb’ler ise Ünye çevresinde yaşamaktaydılar der
M.Ö675’lerden itibaren, bu bölgeye, sırasıyla Kimmerler, Miletoslular (Miletliler Persler Makedonyalı İskender ) ve komutanları hakim olur.

Bolaman adı nereden geliyor?
Mitridat'ın ölümünden sonra; (M.Ö. 125-63) oğlu II. Farnak, Roma'ya bağlı bir kral olarak Pontus Devleti'nin başına geçti. Farnaktan sonra aynı soydan gelen I.Polemon M.Ö 26 yılında hükümdar olur. Polemon, idare merkezini Fatsa'dan şimdiki Bolaman (Kale)’ye nakletmiş ve buraya Polemenyum adını vermiş, sonra Bolaman şekline dönmüştür.
Polemon, ada üzerinde, kalın ve yüksek duvarlarla çevrili bir kale yaptırmıştır. Ada zamanla karaya birleşerek, bir yarımada şeklini almıştır. Sur duvarları üzerine HAZNEDAROĞULLARI tarafından, 17.y.y.da ahşap, büyük bir köşk yaptırılmıştır.
Roma İmparatorluğu Polemanyum’a son vermiştir.

Sezar, Bolaman’dan Roma İmparatorluğu’na
Dr. Mürselin Güney, derlediği Ünye Tarihi adlı uzun derlesinde şöyle der.
“Roma İmparatorluğu döneminde Ünye çevresi Pontos Polemoniacus adıyla anılan bir uydu devlet şeklinde yönetilmekteydi. Zalimliği ve garip davranışları ile ünlü olan Neron imparator olmadan önce bu bölgeyi yönetmişti. Roma milattan sonra (MS) 395 yılın da ikiye bölününce, Ünye Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğunun sınırları içinde kaldı. Bizans döneminde de Ünye çevresi, yönetim merkezi Niksar olan Pontos Polemoniacus adındaki bölgede yer aldı”


Bu Haber 3711 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI