Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Gümüş Gerdanlığın Ortasındaki İnci: ATATÜRK PARKI
22 Ocak 2011 Cumartesi 08:49
Canik Dergisi 6.sayı
Park gelecek yılın başlarında
bütün tesisleri ile hazır hale gelecek
Ünye’nin görüntüsünü ve
imajını değiştirecektir

Ünye Belediyesi tarafından bir süredir Ünye’de yeni bir park düzenlemesi yapılıyor, Atatürk Parkı..

Karadeniz’in Ünye ile iç içe girdiği, adeta kucaklaştığı “Gümüş Gerdanlık” olarak tarif edilen körfezin orta yerine bir inci tanesi gibi yerleşen Atatürk Parkı her geçen gün biraz parlıyor, gözleri kamaştırıyor.

Gündüz gezildiğinde ruhları rahatlatıp iç dinginliği veren Atatürk Parkı, geceleri de ışıl ışıl görünümüyle daha şimdiden sadece Ünye’nin değil, Karadeniz Bölgesi’nin de prestij projesi olarak gösteriliyor.

Atatürk Parkı, Ünye Belediyesi’nin bu dönemdeki en büyük hizmeti.. Ünye’nin en prestijli yerlerinden olması gerekirken daha birkaç yıl öncesine kadar Ünye’nin en perişan yeri olan bölgede yapılan park Gümüş Gerdanlığın ortasındaki inci gibi parlamaya başladı.

Parkta yapılan ve hizmete giren spor alanları, yürüyüş alanları, oturma alanları ve yeşil bölgeler daha şimdiden ziyaretçi akınına uğradı.

Ünye belediye başkanı Ahmet Arpacıoğlu ile Atatürk Parkı üzerine görüştük.

CANİK Dergisi: Ünye’ye böyle bir park yapmak fikri nasıl oluştu?

Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu: Her şeyden önce, parklar ve benzeri yeşil alanlar şehirlerin akciğerleridir. Eğer modern bir şehircilik anlayışı ile çalışıyorsanız, bu alanların oranını artırmak ve en iyi, en kullanışlı şekilde düzenlemek mecburiyetindesiniz.

Biz göreve geldiğimiz günden itibaren önem verdiğimiz çalışmalardan biri de parklar ve yeşil alanlar oldu. Birçok park yaptık.

Atatürk Parkı ise, adı park olması ve geniş bir alana sahip olmasına rağmen, halkın gündüzleri bile gitmeye çekindiği, görüntüsü ile itici ve ürkütücü bir yer durumundaydı. Sahilde ve ana yol üzerinde olması sebebiyle Ünye’nin imajına da olumsuz katkı yapan bu alanın bir an önce tanzim edilmesi gerekiyordu. Burasının sahilde yaptığımız düzenleme ile uyumlu hale getirilerek Ünye’ye kazandırılması gerekiyordu.

C.D. : Parka neden Atatürk adı verildi, başka bir isim düşünüldü mü? Düşünüldü ise, hangi isimler gündeme geldi?

A. A. : Burası zaten bir parktı ve adı da Atatürk Parkı’ydı. Tabii ki buranın hali Atatürk’ümüzün adına yakışmıyordu. Biz isim üzerinde durmadık. Yani, isimde değil yerin kendisinde sıkıntı vardı. Biz o sıkıntıyı giderdik. Gerekli düzenlemeyi yaptık, böylelikle hem Ünye’nin hem de Milli Önderimiz Atatürk’ün adına layık hale soktuk.

C. D. : Parkın kapladığı alan ne kadardır? Bunun dışında park alanı düşünüldü mü?

A. A. : Park alanı 25 000 m² idi. Yapılan dolgu çalışması ile yaklaşık 35 000 m²’lik bir ilave daha yapıldı ve toplam 60 000 m²’lik alan elde edildi. Bunun dışında denizde dolgu yapmak sureti ile sahilde başka bir yere park kurulması hiçbir zaman bizim tarafımızdan düşünülmedi.

Atatürk Parkı ise zaten bizden önce dolgu yapılarak oluşturulmuştu. Ancak plansız, düzensiz ve çirkindi. Oraya el atmak zorundaydık.

Az önce ifade ettiğim gibi, şehrin muhtelif yerlerinde başka parklar tabii ki kurulabilir ve kurduk. Bundan sonra da kurulacak. Ancak, Atatürk Parkı’na bir alternatif arayışı olamazdı, olmadı.

C. D. : Parkın şu anda taban, ağaçlandırma ve ışıklandırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalardan sonra sırası ile hangi işler vardır?

A. A. : Şu anda çok amaçlı spor sahaları, çimlendirme çalışmaları ve amfi tiyatronun yapımı devam ediyor. Bunların % 70 – 80’i tamamlandı. Yürüyüş yolları ile aydınlatma ve sulama sistemi ise bir süre önce zaten tamamlanmıştı. Bu çalışmaların ardından sosyal yapılara sıra gelecek. Tamamen ahşaptan bir Ünye Evi ile restoran yapılacak.

C. D. : Çalışmalara ne zaman başlandı? Şu anda çalışmalar hangi aşamadadır, sırada hangi işler vardır ne zaman bitecektir? Tamamen bitmeden önce hangi birimler öncelikle açılacaktır?

A. A. : Çalışmalara bilindiği gibi 2005 yılında başladık. Fakat, mevzuattan kaynaklanan problemleri aşmamız uzun zaman aldı.

Şu anda spor alanları ve amfi tiyatronun yapımı ile çimlendirme çalışmaları devam ediyor. Sırada ise Ünye Evi ve Restoran var.

Çalışmalar devam ederken halı sahamız açıldı. Diğer sahalar da en kısa zamanda açılacak.

Gelecek yılın başlarında ise Atatürk Parkı bütün tesisleri ile hazır hale gelecek.

C. D. : Parkta yapılacak birimlerden biraz bahseder misiniz? Parkın içinde neler olacak, Ünyeliler buradan nasıl faydalanacaklar?

A. A. : İfade ettiğim gibi, spor alanları, tiyatro, Ünye Evi ve Restoran en önemli tesisler. Bunların hepsi de Ünyelilerin istifadesine sunulacak.

İnsanların her tür yemeği bulabileceği, çay kahve içebileceği kompleks bir yapı var. Ünye Evinde ise yöresel yemeklerimiz olacak. Ayrıca ilçemizde bir balık lokantası yok. Yapılacak restoranda balık da servis edilecek.

C. D. : Parkın ziyaretçileri burada farklı olarak nelerden yararlanacaklar?

A. A. : Parkı ilk ziyaret edenler, buranın farklı bir yer olduğunu fark edeceklerdir. Böyle bir yerde yürümenin, oturup denizi seyretmenin, tiyatro oyunu, konser veya maç seyretmenin, aile fertleri veya dostlarla yenilen yemeğin ve içilen çayın herhangi bir yerden mutlak surette bir farkı olacaktır.

Parka gelenlerin yararlanabileceği bir otopark da bulunmaktadır. Buranın parka gelenler tarafından ücretli mi ücretsiz kullandırılacağına sonra karar vereceğiz.

C. D. : İçerde kafe ve restoranlarda satılan yiyecek ve içeceklerle dışarıdakiler arasında bir fiyat farkı olacak mı?

A. A. : Atatürk Parkı’na yapılacak tesislerin kiralanmayacağını, bu tesislerin belediye tarafından işletileceğini daha önce söylemiştik.

Bundan maksadımız, orta halli ve dar gelirli vatandaşlarımızın da bazı hizmetleri kolayca alabilmelerine imkân sağlamaktır. Bu düşüncemiz değişmemiştir. Atatürk Parkındaki tesislerde karlılık değil hizmet esas alınacağından fiyatlarda da mutlaka bir fark olacaktır.

C. D. : Parkın tamamen bitiş tarihi belli midir? Bittiğinde yaklaşık maliyetini söylemek mümkün mü?

A. A. : Bütün tesisleri ile birlikte Atütürk Parkımız 2011 yılı Temmuz’unda bitmiş olacaktır.

Atatürk Parkı her şeyden önce Ünyelilere nefes aldıracak bir yer olacak. Ünyeliler burada rahat, huzur ve güven içinde dinlenecek, eğlenecek, hoşça vakit geçirecekler.

Ayrıca Ünye dışından da insanlar aynı beklentilerle Atatürk Parkına gelecekler. Ünye dışından insanların gelmesi demek Ünye ekonomisinin biraz daha canlanması demektir. Çünkü bu insanlar Ünye’de başka yerlere de gidecekler, hizmet ve mal satın alacaklardır.

Atatürk Parkı Ünye’nin görüntüsünü ve haliyle Ünye dışındaki imajını da değiştirecektir. Çevrede Atatürk Parkının bir benzeri daha yoktur.


Bu Haber 3093 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI