Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Kubbede açan çiçekler
27 Ocak 2011 Perşembe 09:38
Röportaj: Eminegül Yılmaz
Yaz başından bu yana devam eden Orta Cami’nin restorasyonu bitmek üzere. Orta Cami baştan aşağı yenilendi. İçi iç ve dış duvarları, mihrabı, minberi şadırvanı, original kapısı ve bahçesi ile birlikte Ortaçarşı da bir biblo gibi oldu.
Cami, Mehmet Karayalman’ın çalışmalarından edindiğimiz bilgilere göre 1830 yıllarında küçük bir ahşap mescit olarak yapılmış. Bu mescit 1870 yılında taş olarak yeniden inşa edilmiş. 1939 Erzincan depreminde yıkılan cami ancak 1955 yılında yeniden yapılabilmiş.
Caminin tavan ve tavan etekleri ve duvarlarının süsleme nakış ve bezemelerinde Ünyeli kızımız Nurcihan Palavar da görev aldı.. Biz Nurcihan’ı bulduk ve onu böyle bir çalışmada görev aldığı için tebrik ettik ve kısa bir söyleşi yaptık.

Nurcihan’a Sorular:
Adınız soyadınız
Nurcihan PALAVAR
Okuduğunuz İlkokul, Ortaokul Lise
Anafarta ilköğretim okulu, Ünye lisesi
Son mezun olduğunuz okul ve adı?
KARABÜK Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Restorasyon bölümü
Neden bu okulu ve mesleği nasıl seçtiniz
öğrendiğiniz şeylerin çalışma alanları neresidir?
Bir komşumuz bu bölümü seçmemde yardımcı oldu, ben de istiyordum zaten Çalışma alanlarımız camiler, kiliseler tarihi eserler, onarımı ve restorasyom işleri
Mezun olduktan sonra nerelerde çalıştınız?
Ayasofya müzesinde staj yaptım. Ama iş olarak ilk işim burası oldu.
İnsanın kendi memleketinde çalışması nasıl bir duygu?
Çok güzel, çünkü kendi yaşadığınız yerdeki bir eserin restorasyonunu yapıyorsunuz en azından yarım yüzyıl kalacak bir eser meydana getiriyorsunuz her zaman önünden geçiyorsunuz, hoşuna gidiyor insanın,bunda benim de payım var diyorsunuz , çok mutluyum.
Sizin Ünyeli olduğunuzu biliyorlar mı?
Çalışma arkadaşlarımın hepsi biliyor
Bize ailenizden ve çocukluğunuzdan bahseder misiniz?
Güzel bir çocukluğum oldu. Ailem sağ olsun bana çok destek oldu. Hep yardımcı oldular. İstanbul’da staj yapmamda falan her türlü yardımda bulundular
Bu caminin süslemelerini bu koca kubbeyi hep siz mi yapacaksınız?
Ustam, Yücel ağabey ve Uğur Bey’in yardımıyla birlikte yapıyoruz. Ben onlara göre çok yeniyim. Ustam Yücel Bey sağ olsun bana çok yardımcı oluyorlar.
Bu süslemelerin bir adı var mı?
Geleneksel Osmanlı Cami bezemeleri ve süslemeleri. Buna Nakış veya Tezhip sanatı da derler. Motifler isimleri Rumi ve Hatayi motifleridir.
Buradaki ayetlerin adı nedir?
Kubbenin göbeğindeki Fatiha suresi, kubbe eteğini çevreleyen ise Nahl suresidir.
Buradan sonra nereye gideceksiniz?
KPSS sınavı var ona girmeyi düşünüyorum. Eğer kazanırsam devlet çatısı altında çalışmayı düşünüyorum.
Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Pratik çok önemli yardımları için Ustama, Yücel abiye teşekkür ederim.

Bu Haber 2832 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI