Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yok olan Ünye Evleri
19 Şubat 2011 Cumartesi 07:52
Canik Dergisi 7. sayı
Zamanında bir plan hazırlanmayıp korumaya alınmayan Ünye evleri, Ünye’nin eski kaptan konakları ve Rumlardan kalma taş evleri tek tek yok olmaktalar. Son kalan birkaç ev, kilise köprü ve çeşme gibi tarihi yapılar sayıları yerel tarihçilerin ifadelerine göre yetmiş seksen tane kalmış olup korumaya alınmıştır. Bunlar da bakımları yapılıp restore edilmediği için zamana karşı yorgun düşmüşler, çoğu yıkılacak halde kaderlerine terk edilmiştir.
Bunlardan Hamidiye Mahallesinde ve Ortayılmazlar Mahallesindeki son evler yaşlanmış ve eskimiş olsalar bile hala eski ihtişamlarını korumaktadırlar.
Rumlardan kalma birkaç tane de taş ev günümüze ulaşmış olup ve bir iki tanesinin içinde halen oturulmaktadır.
Bu eski evlerden bir tanesi Ünye Müzesi olarak restore edilmektedir. Restorasyandan sonra Ünye’den toplanacak eşyalarla Ünye bir müze kazanmış olacaktır.
Bu evlerden bir kaçı bazı iş adamlarımız tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir. Bunlardan İşadamı Arif Vidinli’nin yaptırdığı ve Halk Eğitim Merkezi olarak bakanlığa hibe ettiği eski Meçhulasker İlkokuludur. Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim merkezi olarak hizmete girmiştir..


Bu Haber 3497 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI