Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Izabella Kokulu Siyah Üzüm Hırtarış / Yaşar Karduman
26 Şubat 2011 Cumartesi 09:37
Canik Dergisi 7.sayı
Ünye’ye özgü üç üzüm türümüz vardır. Birincisi çilek tadını andıran özel aromaya sahip, kalın kabuklu, çekirdekli, kabuğu et kısmından kolaylıkla ayrılan mavi-siyah, pembe, bakır kırmızı renkli İzabella adında bir üzümdür. Buna yörede “macir üzümü” (muhacir üzümü) de derler, Gürcülerin göç esnasında Gürcistan’dan Ünye’ye getirdiği sanılır, Oysa akrabası olan Hırtarıç üzümü tarihin çok eski çağlarında Ünye’de yetişmekte idi.
Latince ismi Vitis Labrusca, olan ve İzabella adıyla litaratürde yer alan bu üzüm olgunlaştığında çevreye yaydığı çilek-ahududu kokusu ile bilinir
Ünye, etrafı üzüm bağları ile çevrili şarapları ile ünlü bir yerdi. Bir ara Bizans’a şarap sevkiyatının durması üzerine Bizans’ta şairler “ Gelmez oldu Oney’in şarapları diye şiirler yazmışlardır.
Şarap taze üzüm suyunun mayalanması ile elde edilen alkollü bir içecektir. Üzüm dışında diğer meyvelerden de yapılır, yüzde 88 su, yüzde 12 si alkoldür.
Avrupa dillerinde "Vin" olarak geçer. Sankritçe “sevgili” anlamına gelir. Hititler “Weana” demişlerdir. Yunancası "Woine" veya "Oinos", Latincesi "Vinum", İtalyanca ve İspanyolca "Vino", Almancası "Wein", İngilizcesi "Vine", Fransızcası "Vin" dir.
İkinci tür ise kokulu kalın kabuklu üzümün akrabası olan Hırtarıç üzümü ise ondan biraz daha geç olur ve tadı diğerinin aksine ekşidir, Kasım ayında tatlanır.
Hırtarıç muhtemelen Ermenice kökenli bir kelimedir. “Sert, kaba” anlamına gelir. Bizim sıkça kullandığımız “Hırt” kelimesi ile aynı kökendendir.. Bir bilim adamı bu çeşidin "İsabella" üzümü olduğunu kanıtlamıştır.
Üçüncüsü ise hakkında hiçbir bilgi bulamadığımız beyaz bir üzümdür.


Bu Haber 5011 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI