Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Tarımsal İlaç Kalıntısını En İyi Hangi Deterjan Temizler / Şevki ADALI
26 Şubat 2011 Cumartesi 09:39
Canik Dergisi 7.sayı
Benzer bir soru, son günlerde televizyondaki yarışma programlarında sorulsa acaba cevap şıklarında ne yazabilirlerdi? Televizyon programını bilmem ama kamera ve mikrofonuyla halkın arasında dolaşan muhabire, birçok deterjan markası verecek olanların var olduğuna inanıyorum.
Konu ile ilgili kaynaklarda bitkinin yaşaması için ne gerekir, sorusunun cevabı kısaca hava, su, güneştir. Tarımın yeni yöntemler kullanması ile insanlığın yaşam tarzındaki sonucu ne olursa olsun daha fazlayı istemesi, tarımsal kimyasalları konuya dördüncü şık olarak ilave edilmiştir. Bitkisel besinler, bitki gelişim düzenleyicileri, hormonlar, tarımsal ilaçlar konu ile ilgili bir çırpıda sayabildiklerimizdir. Bunların içinde en önemlisi tarımsal ilaçlardır. Çünkü en bilinçsiz ve hoyratça kullanılanlar bunlardır.
Tarımsal ilaç alımı, satımı ve kullanımı ile ilgili mevcut birçok düzenleme olmasına rağmen pratikte oldukça fazla boşluk vardır. Tüm olumsuzluklara rağmen, Akdeniz Bölgesinin bazı kısımlarında muhteşem bir denetimin var olduğunu biliyoruz. Ayrıca burada üretilen ürünlerin büyük kısmının ihraç edildiği de gerçektir.
Eczaneden bilinçsizce alınan yanlış ilaç sadece içeni etkiler. Oysa bilinçsizce alınan ve uygulanan tarımsal ilaç, dönümlerce alanı, burada ekili ve dikili yüzlerce bitkiyi, binlerce ürünü, toprağı, suyu ve tüm canlıları etkileyeceği gerçeğini hiç unutmamak gerekir.
Aslında her şey bu kadar umutsuz değil. İzlenilebilir ve sürdürülebilir tarımsal üretim yaparak, çevreye mümkün olduğunca az zararla ihtiyacımız olanı üretmek bugünkü teknikle mümkündür. Hemen aklınıza çevreye zarar vermeden üretim yapılamaz mı sorusu gelebilir. Cevabı basit; hemen buzdolabınızın kapısını açıp içine bakınız. Arzuladığınız şekilde tarımsal üretim yapılsa raflarda neler görebilirdiniz?
Haftada kaç yumurtayı tanesi kaç liradan alabilirdiniz? Taze beyaz peynir yerine tuzlu taş gibi sert yayla peynirini kim yiyebilecekti? Kahvaltıda ve salatada domates ile yeşilbiberi kim unutabilecekti? Ya da hayvansal protein isteğimizi en ucuz ve lezzetli şekilde karşılayan çiftlik tavuk eti yerine daha pahalı ve sert köy tavuğunu kimler tercih edebilecekti?
Gelecek tarımsal sohbet yazılarımızda konunun ayrıntılarını tekrar işlemeye çalışacağız.
Sağlıcakla kalın.

Bu Haber 3105 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : İLAÇLAMADA KÖYLÜNÜN ÖNEMİ Tarih : 3 Mart 2011 / Pazar Üye Adı :inş.müh. ŞÜKRÜ AYAN
Büyük şehirlerdeki ve Bölge Hastanelerinde Karadeniz insanının adı sanı duyulmadık ne hastalıklarla mücadele ettiklerini, ne acılar çektiklerini ve yokluk içinde ne masraflar ettiklerini ,çoçuk, genç, yaşlı ne canların yitirildiğini bilmeyenimiz yoktur.Bilim adamlarının açıklamalarından öğrendiklerimize baktığımızda tarım ilaçları kullanımıyla hastalık artışlarının atbaşı yarıştığı sanırım istatistiki bilgilerdede görülüyordur. Şimdi ben saygı değer bölge köylüsüne şunu önemle söylemek istiyorum; kendimiz hastalandığımızda nasılki doktora başvurup konulan teşhise göre reçete elimizde eczanenin yolunu tutarak yazılan ilaçları eczacının tarifine göre kullanarak tedavi yolları arıyorsak kıymetli toprağımızdada aynı yolu izlememiz gerekmezmi. Toprakta bir canlıdır ve bize can verir. Toprağın doktorlarıda ilçe tarım müdürlüklerindeki bu işin uzmanı kişilerdir. Önce toprağımızı muayene ettirelim, eğer bir hastalık var ise tedavi ve ilaçlama yoluna gidelim. fakat uzmanların söylediği şekil ve şartlarda. aksi halde bu gün uygulandığı gibi başım ağrıdı ver bir aspirin , üşüttüm ver bir gripin zihniyetiyle tarım ilacı kullandığımız müddetçe ölümü haketmeyen çok canları kaybeder arkasından yas tutarız. Bilinsız kullanılan her ilaç senin arazinide komşunuda içtiğimiz sularıda, sütünü içtiğimiz inekleride zehirlemekte bebekleride zehirlemektedir. Ben kültürümün yettiğince bukadar aydınlatma görevimi yerine getirdiğime inanıyorum.BEBEKLERİ VE KENDİMİZİ ZEHİRLEMEKTEN vazgeçmezsek ,biz bize sahip çıkmazsak dışarda başka suçlular aramaya hakkımız yok.Kendi görevini yapmayanın görev bekleme hakkı olmadığına inanıyor tüm bölge köylüsüne saygılarımı sunuyorum.Sağlıcakla kalınız. ŞÜKRÜ AYAN İnşaat Mühendisi
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI