Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’deki Son Rum İlkokulu
29 Mart 2011 Salı 10:25
Yaşar Karaduman - Canik Dergisi 7. Sayı
Son kalan Rumlar Ünye’yi mübadelede terk ettiler. Mübadele Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan insan değişiminin adıdır. 1924 yılında bir miktar Rum Türkiye’den Yunanistan’a oradan da bir miktar Türk Türkiye’ye geleceklerdi.
Ünye’den gidenler Yunanistan’da Mekadonya sınırında bir yere yerleştirildiler. Yerlerine gelenler ise Drama’dandı. Gelenlere “Muhacir” veya “Göçmen” denildi.
Rumların büyük bir kısmı Ünye’yi zaten savaş yıllarında terk etmişlerdi. Son kalanlar ise mübadele ile gönderildi. Gidenlerle ilgili çok bilgimiz olmadı, Ünye’de nasıl yaşadılar nerelerde neleri vardı, o zamanları yazıp bize aktaran olmadığı için pek bilemedik.
Yıllar sonra araştırmaya başladığımızda biraz geç kalmıştık ama azimle ben ve diğer arkadaşlar uğraştık her gün yeni yeni bilgilere ulaştık. Ama hangi işlerle uğraştılar, nerelerde oturdular hiçbir zaman tam olarak bulamadık. Hangi okulları vardı, okulları nerdeydi hep meçhul kaldı.
En son bir tek ilkokulları, okulları kalmıştı. Daha önce okulları hakkındaki bilgilerimiz çok sağlıklı değildi. Son bilgileri ise bize o günleri yaşayan eski bir Ünyeli olan Emekli Orman Yük. Müh. Fuat Gürsoy verdi. Fuat Bey’in söylediğine göre son okulları yukarıda fotoğrafı görülen ve bugün hala duran bina idi. Fuat Bey’in ifadesine göre otuz kırk kadar öğrencisi kalmıştı, çok az kaldıkları için tedirgindiler çocuklar okula yalnız gelemezlerdi. Birileri getirir götürürdü. Bu binayı Rumlardan aynı zamanda onların avukatlığını da yapan Mahmut Şahinbaş almıştı. Bina bugün mirasçılarına kalmıştır.


Bu Haber 5707 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI