Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Hurmalar kururken.
5 Nisan 2011 Salı 11:11
Cennet Hurması Trabzon Hurması
Ünye’de çevre mahallelerde ve köylerde Trabzon hurmasının kurutulduğunu ve kışın tatlı olarak yendiğini öğrendik.. Kabe Hurması olarak da bildiğimiz hurmayı kurutmak ve kışın yemek Ünye’de çok bilenen bir şey değildir. Trabzon hurması Karadeniz’de özellikle bölgemizde bol miktarda yetişen domates büyüklüğündeki turuncu bir meyvedir... Yörede Cennet Hurması, Cennet Meyvesi de derler.
Ünye’de özellikle Saca mahallesinde hurma kurutan birçok aile var. Bu işin öncülerinden Saca Mahallesi Muhtarı Osman Sarıkahraman’dan pek çok kimsenin bilmediği Hurmanın kurutulma teknikleri hakkında bize bilgi vermesini, rica ettik, Sarıkahraman isteğimizi kırmadı bizi hurmaları kuruttuğu Saca Mahallesindeki evine götürdü.. Eşi Belkıs Hanım bizi bekliyordu birlikte hurmaların kurutulduğu üst balkona çıktık.
Hurmalar bir ipe saplarından bağlanmış olarak birkaç sıra dizilmişti görünüş çok güzeldi. Bazıları kurumuş bazıları daha kurumak üzereydi.
Osman Sarıkahraman, hurmaların biraz sertken kabuklarını soyuyoruz sonra saplarından sıra ile bağlayarak gölge veya güneşte kurumaya bırakıyoruz..
Belkıs Hanım bize kurumuş hurmalardan ikram etti, çok tatlıydı, herhangi bir meyvenin tadına benzetemedik kendine özel bir tadı vardı.
Belkıs Sarıkahraman hurma kurutması hakkında şunları söyledi: “ Hurmalar daha yeşilken dalından incitmeden saplarıyla topluyoruz kabuklarını soyuyoruz. Bunları saplarından birbirine değdirmeden yavaşça ipe dizerek kurutmak için asıyoruz. Çok lezzetli oluyor, satmıyoruz, ailece severek tüketiyoruz. Çok ender görüldüğü için Avrupalı haberciler bile Saca Mahallesi’ndeki evimize habere geldiler’ diyerek, bu işin çok dikkat çektiğine işaret ettiler.
Osman Sarıkahraman ayrıca : ‘Bana hurmanın kurutulabileceğini il kez eski Ünye Kaymakamı Ali Bakoğlu söylemişti, ben ilk duyduğumda pek olacağına inanmamıştım. Eve geldim anneme söyledim. Annem de inanmadı, ama yine de bir deneyelim dedik. Dizdik kuruttuk, baktık ki güzel oluyormuş, kurutmaya devam ettik. Gerçektende hurma kurusu güzel oldu ve lezzetli. Çevremizdeki komşularımız da bizden gördü ve hurma kurutmaya başladı. Anladığım kadarıyla bu hurma kurutma işi önümüzdeki yıllarda hızla yayılacak ve hurma çoğunlukla kurutularak tüketilecek” dedi. Bunu Düzce taraflarında daha profesyonelce yaptıklarını ve paketliyerek sattıklarını söyledi.

Peki…Trabzon Hurması Nedir?
Hurma sözcüğü Farsça’dan dilimize geçmiştir. Arapça’sı “Temur”dur.
Latince ismi “Diospyros kaki” veya Diospyros chinenesis’ dir.Tropikal bir tür olup, anavatanı Çin ve Japonya’dır.
Anavatanı a Çin ve Japonya olan, Trabzon hurması ülkemizde ise Karadeniz, Hatay ve Antalya civarında yetiştirilir. Bu meyvenin Türkiye’de ilk kez Artvin yöresinde yetiştirilmesi ve o dönemde Artvin’in Trabzon’a bağlı bir bucak olması sebebiyle “Trabzon hurması” denilmiştir..
Bu meyve bir sıcak iklim bir iklim meyvesi olmasına rağmen ülkemizde deniz kenarlarında başarıyla yetiştirilmektedir. Kışın yapraklarını döker ama eksi 120 ile 180 derece arasındaki soğuğa dayanır.
Taze ve kurutularak tüketildiği gibi, gıda sanayiinde tatlı, dondurma, marmelat, krema, muhallebi, kek, püre gibi alanlarında kullanılır. Bazı ülkelerde meyveler dondurularak, kurutularak, şişelenerek veya taze olarak pazarlamaktadır.
Bilimsel adındaki (Latince) Diospyros sözcüğü Tanrıların Yiyeceği anlamına gelen, tadı hamken buruk olup olgunlaşınca tatlanan Trabzon Hurması Akdeniz havzası ile Türkiye´de çok iyi gelişen ve kışın yapraklarını döken ağacı, 12 m´ye kadar boylanabilir. Kabuğu soyulmak suretiyle yenilir, içinde büyük çekirdekler vardır, tadı; şeftali, elma, kayısı karışımıdır
Trabzon hurması. Nam-ı diğer "Cennet elması" ya da "Japon elması yüksek hava nemini en kaliteli meyveler nemli bölgelerden elde edilir. İçerdiği vitamin ve minerallerle son derece sağlıklı bir meyvedir.. Yüksek antioksidan aktivitesi sayesinde hücreleri kanser başta olmak üzere diğer hastalıklara karşı korur, ayrıca zengin beta karoten ve A vitamini içeriği ile cilt başta olmak üzere dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin oluşumu ve gelişmesi için önemli bir meyvedir.
Trabzon hurmasının kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlemesine, cilt güzelliği ve 'diyet' açısından da önemli bir yere sahiptir..

Genel olarak Trabzon hurması zayıflığın giderilmesine, kansızlığa, vitamin eksikliğine, yaprakları kaynatılıp sık sık saçlar yıkanırsa saçlara da iyi gelir ve sık sık yüzler yıkanırsa cildi güzelleştirmektedir. Yaprakları ise kaynatılarak elde edilecek su temizlik işlerinde kullanılırsa, deterjan gibi temiz yüzeyler ve eşyalar elde edilmektedir" dedi.
Bugün 40'ın üzerindeki ilde ancak 750 bin adet Trabzon hurması ağacından15 bin ton ürün alınabilmektedir.

Hurma Pazarı İsrail’in Elinde
Karadeniz Bölgesi'nde tütün, çay, fındık ve pancar yetişen topraklara uyum sağlayan Trabzon hurmasının iyi bir pazarı bulunuyor. Pazarın talep ettiği çeşitleri yetiştiren çiftçi, yurtiçinde ve yurtdışında satış sıkıntısı çekmiyor. geliri, fındık, tütün, pancar, buğday, arpa vb. tarım ürünlerinin gelirini kat kat aşıyor. Avrupa'da marketlerde Trabzon hurmasının kilosu 1.5-2 Euro. Avrupa'da perakende
İstanbul marketlerindeki fiyatı ise 5 TL civarında.
Türkiye İsrail'in iki katı üretim yapmasına rağmen Trabzon hurması pazarı İsrail'in elinde bulunuyor. Dünyada Trabzon hurmasının 2 milyon ton civarında üretildiği tahmin ediliyor. Çin en önemli üretici konumunda bulunurken bunu sırayla Güney Kore, Japonya, Brezilya ve İtalya izliyor, meyve yaprakları Uzakdoğu ülkelerinde tıbbi ilaç ve bitkisel çay olarak ta tüketiliyor.
Ordu'da 'Japon elması' gibi isimlerle bilinen Trabzon hurması, 1996 yılından bu yana yetiştiriliyor.. Trabzon hurmasının Ünye’de perakende satış fiyatı ise 1 YTL olarak belirlendi. Hatay, Mersin, Adana ve Kahramanmaraş en fazla üretim yapan illerin başında gelirken, Ordu, Artvin ve Samsun illeri de Türkiye'de Trabzon hurması üretimi yapan iller arasında yer alıyor.
Türkiye'de her yıl değişen miktarlarda Almanya, Ürdün, Kuveyt, İsviçre ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Trabzon hurması ihracatı gerçekleştiriliyor.
Osman Sarıkahraman ve eşine bize zaman ayırdıkları ve verdikleri bilgiler ve hurmalar için teşekkür ederiz.
(Kaynaklar: Yaşar Karaduman-Aslıhan Köşşekoğlu, Özhan Öztürk.)


Bu Haber 8059 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI