Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ahmet AKBULUT /Terme’nin bir yüzü
9 2011 Salı 10:25
Terme’nin kuruluş tarihi çok eskilere dayanır. Tarihçiler, İsa’nın doğumundan bin yıl önce diye yazar. Tarih yazarlarının bu tespitine göre Terme bundan 3000 bin yıl önce kurulmuştur. Antik adı ovası ile birlikte Themisykra olarak geçer. Canik Dağları’nın eteklerindeki Themisykra Ovası, yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Verimli ve bereketli toprakları vardır. Kentin ortasından Terme Irmağı geçer. Eski adı Termedon Çayı’dır ama aslında ırmaktır. Canik Dağları’nın yükseklerinden çıkarak Karadeniz’e dökülür. Uzunluğu 90 km kadardır. Genelde kente doyumsuz ve doğal bir güzellik katar. Üzerinde 10 kadar köprü vardır. Bu köprülerle kentin iki yakası birbirine bağlanır. 2011 verilerine göre Terme kent merkezinde 30 bin kişi yaşamaktadır. Köy ve beldelerle toplam nüfus 80 bini bulmaktadır.
Terme gereği kadar gelişmemiştir. İki yanındaki komşu ilçeler hızla gelişip büyüdükleri halde Terme bu gelişmeyi sağlayamamıştır. Terme İlçesi Türkiye’nin her yerine sadece karayolu ile bağlıdır. Oysa batı komşusu Çarşamba ulaşımını hem karayolu hem tren yolu ile sağlamaktadır. Komşu Ünye İlçesi karayolunun yanında deniz yolu ile de dünya ile bağlantısını gerçekleştirmektedir. Bu ulaşım yolları, komşu ilçelere büyük avantaj sağlamıştır. Ticaretleri artmış, nüfusları çoğalmış, kültür alışverişleri büyük gelişme sağlamıştır.
Örmeğin: Çarşamba İlçesi’nde ortaokul 1932 yılında, Ünye’de 1933 yılında açılmıştır. Terme’de bu önemli kültür merkezi onlardan tam 20 yıl sonra gerçekleşmiştir. (1951)
Toplumların kalkınmasında kültür ve eğitim önemli bir etkendir. Cahillik, geri kalmışlık, feodalizm ve toprak ağalığı, kültürlü ve uygar toplumlarda yaşam olanağı bulamaz. Bu nedenler var oldukça sanayi toplumu olma yolumuz kapalıdır. Terme’ye kültür olayının geç gelişi, gelişmeyi yavaşlatan bir olgu olarak değerlendirilmelidir. Toplum, zamanla bunları aşmıştır. İlçedeki sanayi sitesi Karadeniz’in en donanımlı, kaliteli üretim yapan kuruluşların başında gelmektedir. Burada çalışkan, üretken, kültürlü sanatkar topluluğu vardır. Terme’deki modern tesislerde ürettikleri her ürünü iç pazara sattıkları gibi, yurt dışına da ihraç etmeyi başarmışlardır.
Bu ustaların yaptıkları işlerin başında en önemlisi fındık ayıklama makinesi, patozun keşfi gelmektedir. Üreticinin fındığı üretirken en çok zaman harcadığı ve zorlandığı durum, fındığı kapçığından ayırma işlemidir. Bundan 40-50 yıl öncesinde bu işler insan emeğiyle yapılıyordu.
Geçmiş yıllarda fındık üreticisinin en az 10-15 gün içinde yaptığı fındığı harmanlama işlemi bu makine sayesinde el değmeden iki – üç saat gibi kısa bir süre içinde yapılmaktadır. Termeli ustaların bu azimli ve özverili çalışmaları ile yurdumuzda ve Karadeniz bölgesindeki fındık üreticileri büyük bir külfet ve iş gücü kaybından kurtulmuşlardır. Bu saygın ustaları yürekten kutluyorum, ellerinden öpüyorum. Terme’ye büyük onur kazandırmışlardır. Ölenlere Tanrı’dan rahmet, yaşayanlara uzun ömür diliyorum.
Terme’nin coğrafi yapısı ve turizmi
Terme ilçesi genellikle alüvyon ovası üzerinde kurulmuştur. Karadeniz’de en uzun sahil şeridine sahiptir. Batıda Sancaklı Köyü’nden başlayıp, Akçay’da Ünye hududuna kadar 40 km uzunluğunda, pırlanta güzelliğinde tertemiz bir sahili vardır. Kumsalı, ormanları, akarsularıyla turizm için cennet köşelerimizin başında gelir. Ancak o güzel sahil, arzu edilen şekilde değerlendirememiştir. Turizme en elverişli olan yerleri tersane olarak sanaiye tahsis edilmiştir. Bu güzel sahil ve altın parlaklığındaki tertemiz kum, turizm sektörünün aradığı özelliklerin başında gelir. Terme halkı bu nimetten gereği gibi yararlanamamıştır.
İlçedeki yetkililer, bilhassa yerel yönetim denizle şehrin buluşmasını sağlamak gereği duymamışlardır. Bu bakımdan Terme, sahil şehri olamamıştır. Sanki denizi olmayan, denizi hiç görmeyen, sahile sırtını dönmüş saklı bir kent özelliği taşımaktadır. Denizle kent arasında ulaşımı sağlayacak gelişmiş bir yolu yoktur. Terme bu nedenlerle turizmde oldukça geri kalmıştır.

Nelerin yapılması gerekiyor?
Sahil tamamen turizme tahsis edilmelidir. Burada yollar, plajlar yapılarak, Termelilerin deniz özlemi giderilmelidir. Geniş kapsamlı, uzun vadeli turizm planı hazırlanmalı, sahil bütünüyle kamuya açılmalıdır. Çevreyi ve şehri kirletecek hiçbir tesise izin verilmemelidir.
Eğer Terme’de ne var ne yok diye sorarsanız, en çok olması gereken turizmden hiçbir eser yok. Bereketli ve verimli topraklarında her türlü ürün yetişiyor, çiftçisi bilinçli ve çalışkan. Tarım oldukça iyi durumda. Ama ilçe ekonomisinde sanayi büyük ağırlık taşıyor. Burası bir Türkiye mozaiğidir. Her tür, her soy, her din ve değişik mezheplerden oluşan bir toplum yapısı vardır. Uyumlu, hoşgörülü, konuksever ve uygar insanların yaşadığı şehir olarak da bilinir. Gençleri zeki ve çalışkandır. Orta yaşlıların azıcık tembel olduğu bir yer olarak anılmaktadır çevrede.
İşte size Terme’nin bir yüzü. Anlatılacak daha pek çok yönleri var. hatta Terme’nin bilinmeyen binbir yüzü var dersek abartmış olmayız diyelim. Bu yüzler ve yönler Canik Dergisi’nin gelecek sayılarında sizlere anlatılacaktır.Bu Haber 3184 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI